SpaceX překonalo další výzvu. Raketa Starship pro cestu na Mars poprvé úspěšně přistála a nevybouchla
V malém kosmodromu v jihotexaském městečku Boca Chica se dějí čím dál tím větší technologické zázraky. Vesmírná společnost SpaceX zde už několik let pracuje na raketě Starship, která by jednou měla vynést lidstvo na Mars, přičemž nyní inženýři dosáhli dalšího milníku. Prototypu s pořadovým číslem patnáct (SN15) se totiž v noci na čtvrtek vůbec poprvé podařilo nejen vyletět do desetikilometrové výšky, ale zároveň i bez větších potíží přistát zpět na Zemi.
Raketě se bez viditelných problémů povedla celá sekvence od startu a odlepení se od pevniny až po opětovný zážeh tří motorů Raptor zhruba půl minuty před úspěšným přistáním. Oblačnost tentokrát znemožnila vidět takzvaný belly flop, tedy manévr, při kterém se raketa pomocí křivky do tvaru písmene S dostane z horizontální do vertikální podoby.
V předchozích testech se zatím vždy přistání buďto nepodařilo vůbec a raketa explodovala, nebo se tak stalo pár minut po dosednutí na přistávací plochu v důsledku úniku paliva. Také po přistání nejnovějšího prototypu na plošině se na místě objevil drobný požár, ten však automatické hasicí systémy úspěšně zlikvidovaly.
Úspěch opětovného přistání je pro společnost pod vedením Elona Muska zcela zásadním krokem kupředu. Právě na znovupoužitelnosti raket stojí celý byznys firmy, protože umožňuje kontinuálně zlevňovat lety. Ostatně nejpoužívanější první stupeň svého hlavního nosiče Falcon 9 použilo SpaceX už devětkrát.
Očekává se tak, že testování rakety Starship s označením SN15 bude moci nadále pokračovat. Ve výrobě jsou zároveň i lodě s čísly SN16 a SN17. Model s označením SN20 by následně měl být první, jenž bude technologicky připraven na orbitální let, tedy už výrazně výše než zmíněných deset kilometrů.