Spojené státy žalují Apple. Nelíbí se jim, že uzamyká uživatele iPhonů a udržuje si monopol

Výsadní postavení na trhu má firma Tima Cooka držet třeba díky omezování funkčnosti chytrých hodinek ostatních výrobců při používání s iPhony.

Jiří BlatnýJiří Blatný

cook-us

Foto: Midjourney/CzechCrunch

Společnost Apple Tima Cooka čelí žalobě Spojených států

0Zobrazit komentáře

Nakousnuté jablíčko v logu technologické firmy vypadá na výrobcích Applu vždy svěže. Americké ministerstvo spravedlnosti spolu s patnácti tamními státy ale argumentují, že pod povrchem je trochu prohnilé. Výrobce iPhonů si podle úřadu na trhu s chytrými telefony udržuje nezákonný monopol na úkor spotřebitelů. Aktuální žaloba je další z řady, kterou úřad míří na velké technologické firmy ze Spojených států.

„Apple využívá své monopolní postavení mimo jiné k tomu, aby získal více peněz od spotřebitelů, vývojářů, tvůrců obsahu, umělců, vydavatelů, malých podniků a obchodníků,“ píše v žalobě ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických.

USA versus Apple. Čeho se má podle žaloby firma dopouštět?

  • Blokování vývojářů třetích stran v zavádění digitálních peněženek umožňujících bezkontaktní platby, které by konkurovaly Apple Pay.
  • Snižování kvality při posílání zpráv mezi iPhonem a zařízeními s operačním systémem jiných firem.
  • Omezení funkčnosti chytrých hodinek třetích stran při použití s iPhony.
  • Ztížení přechodu uživatelů chytrých hodinek Apple Watch z iPhonu kvůli problémům s kompatibilitou.
  • Blokování aplikací pro streamování z cloudu, například pro videohry, které by snížily potřebu dražšího hardwaru.
  • Blokování takzvaných superaplikací.

Firma má například blokovat softwarové vývojáře a developery mobilních her v možnosti nabídnout pro iPhony potenciálně lepší služby než ty přímo od Applu, což mělo vést k rostoucím spotřebitelským cenám, napsal Wall Street Journal. Podle úřadu takovým přístupem firma vedená Timem Cookem zabránila, aby na jejích mobilech byly dostupné služby třetích stran, jako jsou třeba digitální peněženky.

Dalším argumentem ministerstva v žalobě je, že Apple omezoval funkčnost produktů ostatních výrobců na vlastních zařízeních. Kdo se někdy například snažil donutit ke spolupráci iPhone a chytré hodinky, které nevyrobil Apple, ví, o čem je řeč. Ke zneužití postavení mělo dojít i tím, že firma neumožnila snadný přechod ze zařízení Applu třeba na ty s operačním systémem Android. Akcie Applu v reakci na podání žaloby prohloubily svůj pokles. Před 16. odpolední ztrácely téměř tři procenta, zatímco širší trh vykazoval růst.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Žaloba ohrožuje naši podstatu a zásady, které odlišují produkty Apple na silně konkurenčních trzích. V případě úspěchu by nám bránila vytvářet technologie, které lidé od společnosti Apple očekávají – v nichž se prolíná hardware, software a služby,“ uvedla ve svém prohlášení společnost Apple.

Výrobce iPhonů není jedinou firmou z velké technologické čtyřky, která se v poslední době dostala do hledáčku amerického ministerstva spravedlnosti. Amazon žalobu schytal loni v září. Začátkem minulého roku úřad zažaloval Google kvůli jeho dominantnímu postavení v reklamě v online prostředí. Ten s Applem zároveň jedná o možné spolupráci, kdy má funkce umělé inteligence na iPhonech pohánět technologie Googlu Gemini.

S přispěním ČTK

CzechCrunch Jobs