Spojení Avastu s americkým konkurentem se komplikuje. Britové se obávají, že naruší hospodářskou soutěž
Okolo očekávané fúze české antivirového obra Avast a americké společnosti NortonLifeLock je v posledních týdnech poměrně živo. A teď se do obchodu, který patří mezi historicky největší na tuzemském byznysovém trhu, více zapojí také britský regulační úřad. Ten se totiž domnívá, že spojení obou firem naruší hospodářskou soutěž, a proto zvažuje, že případ postoupí k hloubkovému šetření.
O velkém sloučení dvou silných globálních hráčů na poli antivirových softwarů se mluví již od loňského srpna, kdy byla tato novinka zveřejněna. Americká firma NortonLifeLock byla ochotna za společnost vedenou Ondřejem Vlčkem zaplatit až 8,6 miliardy dolarů, tedy v přepočtu podle tehdejšího kurzu zhruba 186 miliard korun. Pak už se čekalo, než obchod odsouhlasí akcionáři a orazítkují antimonopolní úřady.
V průběhu měsíců schvalování postupně probíhalo, nicméně narazilo na průtahy za strany španělských a britských regulačních úřadů, díky čemuž se propojení muselo odsunout z 24. února na 4. dubna. Teď se ovšem objevil další zádrhel, který vychází od britského regulačního úřadu Competition and Markets Authority (CMA). Ten se obává, že by fúze mohla vést k omezení hospodářské soutěže na trhu ve Spojeném království.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsObě firmy totiž prodávají software pro kybernetickou bezpečnost od různých značek (od antivirového softwaru až po programy pro ochranu osobních údajů) a jsou blízkými konkurenty v prostředí, kde je jen několik dalších významných konkurentů. Avast i NortonLifeLock mají nyní pět pracovních dní na předložení návrhů k řešení obav britského úřadu.
Ten pak má dalších pět pracovních dní na zvážení, zda návrh přijme, anebo přistoupí k hloubkovému vyšetřování. „Většinu našich životů žijeme online a je naprosto důležité, aby lidé měli přístup ke konkurenčnímu softwaru pro kybernetickou bezpečnost, když chtějí chránit sebe a své rodiny,“ řekl výkonný ředitel britského CMA David Stewart.