Spojení dvou rodin, jejichž firmy ročně utrží desítky miliard. Ve velkém rozběhly startupový fond

Rodiny Zálešákových a Kasperových stojí za úspěšnými byznysy. Přes svůj fond ZAKA VC chtějí v příštích letech proinvestovat stovky milionů korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zaka-vcStory

Foto: ZAKA VC

Podnikatelé Peter Zálešák a Ján Kasper

0Zobrazit komentáře

Slovák Peter Zálešák je spolumajitel prodejců elektroniky Nay na Slovensku a Electro World v Česku, kromě toho se věnuje i nemovitostem a zemědělství. Česko-slovenská rodina Kasperových je aktivní v pětačtyřiceti firmách zejména v marketingovém segmentu, časem přidala energetiku, hospitality segment i prodej aut. Kombinovaně generují tržby přes 25 miliard korun ročně a své zkušenosti se rozhodli využít také v podpoře nadcházející generace. Jejich fond ZAKA VC jen letos investoval do dvaadvaceti projektů, přičemž během následujících deseti let chce podpořit více než stovku dalších.

Na rozdíl od většiny venture kapitálových hráčů se rodinné firmy rozhodly prostředky na podporu startupů investovat přímo přes vlastní fond, což se odráží i v samotném názvu – ZÁlešákovy plus KAsperovy, tedy ZAKA. „Jde o rodinný office, něco jako spojení dvou superandělů,“ vysvětluje pro CzechCrunch Andrej Petrus z pozice šéfa investiční komise fondu. Jako andělé se označují investoři do startupů, kteří většinou již vybudovali vlastní firmy a zaměřují se na podporu projektů v nejranějších fázích.

„Dlouholeté zkušenosti z tradičního byznysu a budování a řízení firem Zálešáka a Kaspera kombinujeme se zkušenostmi z technologického a startupového prostředí našeho exekutivního týmu. Ať jde o klasické podnikání nebo škálovatelné technologické společnosti, některé z jejich problémů jsou identické a díky vzájemným synergiím jim dokážeme pomoct,“ přibližuje Petrus.

ZAKA VC se sídlem v Praze, kam se přestěhovala z Bratislavy, se začala formovat před třemi lety, když se Zálešák a Kasper rozhodli oslovit první lidi, kteří by jim pomohli nový fond vybudovat. Kromě Petruse se na tom podílel i Slavomír Tuleja, jenž se ale nedávno přímo z exekutivy v ZAKA přesunul a společně připravují menší fond.

Po více než roce postupných příprav se pak v ZAKA rozběhla investiční aktivita s cílem proinvestovat během deseti let celkem 30 milionů eur, tedy přes 700 milionů korun. Ročně tak chce fond do asi desítky startupů posílat přibližně 2,5 milionu eur.

andrej-petrus

Foto: ZAKA VC

Andrej Petrus, šéf investiční komise ZAKA VC

Již teď ale má ZAKA ve svém portfoliu celkem osmadvacet firem, do konce roku mají přibýt další dvě. „Většinu z investic jsme uzavřeli letos, udělali jsme až dvaadvacet investic do dvaceti startupů a dvou fondů,“ říká Petrus, jenž finance a byznys development studoval v Praze, Berlíně i Římě a zkušenosti sbíral například ve slovenském fondu Neulogy Ventures, venture builderu CEAi nebo jako konzultant v PwC.

Zatím nejaktivnější byl fond v německy mluvících zemích (DACH), kde investoval celkem do osmi startupů. Aktivně se regionu chce věnovat i skrze pozici zakladatelského partnera nového fondu Gateway Ventures, který operuje z Vídně a Mnichova. V regionu střední a východní Evropy pak šlo o celkem sedm firem, v baltských zemích pak o pět a další pochází z Velké Británie, Spojených států a Balkánu. Z tuzemských zástupců šlo například o pohádkovou aplikaci Readmio nebo GitGut, který zlepšuje zážitek z hraní díky umělé inteligenci.

„Kromě DACH věříme regionu střední a východní Evropy i Baltu dlouhodobě. Je tu obrovský technologický talent, relativně vyspělá kultura venture kapitálu, pořád realistické valuace a stále více úspěchů globálně škálovaných startupů, což inspiruje další zakladatele. Stále však cítíme, že náš region není úplně propojený mezi investory a startupy, ale zlepšuje se to. Talent ani kapitál by neměl být omezován hranicemi, z dlouhodobého hlediska ani nebude,“ říká Petrus.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Opírá se také o data – například jednorožců, jak se označují startupy s miliardovou valuací v dolarech, bylo v našem regionu v roce 2020 celkem jednadvacet, loni to již bylo čtyřiačtyřicet. S ohledem na globální makroekonomické dění, kdy valuace některých startupů ve velkém padají, u nás bude jednorožců pravděpodobně méně, podle Petruse ale i tato data ukazují na postupné dospívání trhů.

Protože ZAKA není klasickým fondem, nabízí flexibilitu a takzvané investiční tikety v rozmezí od 20 tisíc až po 600 tisíc eur, tedy asi od půl milionu do 15 milionů korun. Dlouhodobě přitom spoluinvestuje také s dalšími hráči a nezaměřuje se na žádný specifický sektor, ale spíš na vysoce škálovatelné byznys modely zakladatelů firem s globálními ambicemi. Investiční zaměření je hlavně na takzvané pre-seed a seed. Ve spolupráci s konzultantskou společností Accace chystá i akcelerátor, díky kterému bude aktivnější také v „idea stage“ projektech.

„I když děláme relativně malá kola, svou roli bereme odpovědně a vůči startupům chceme být dlouhodobými partnery. Naším cílem je stát se jedním z nejlepších rodinných offices působícími ve venture kapitálu v Evropě a hledat talenty s globálními ambicemi a škálovatelným byznys modelem v nejranějších fázích,“ uzavírá Petrus.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Čeští roboti z telefonů jdou do zahraničí. Dostali na to od investorů 20 milionů

Firma Vocalls věřila hlasovým technologiím dříve než řada jiných. Teď jí dávají za pravdu velké společnosti v tuzemsku i zbrusu nový investor.

Iva BrejlováIva Brejlová

vocalls

Foto: Vocalls

Artem Markevich (CEO) a Martin Čermák, zakladatelé startupu Vocalls

0Zobrazit komentáře

První virtuální asistenty usadili do firem už před šesti lety. Vycházeli z vlastních zkušeností – vadilo jim, jak těžko se dá dovolat na zákaznické linky různých firem, od internetového obchodu třeba po banky, a řešit tam rychle svůj požadavek. Arťom Markevič a Martin Čermák proto přišli s vlastními virtuálními asistenty, kteří by si se zákazníky mohli povídat. Nazvali je voiceboty, vystavěli kolem nich celou společnost a teď s ní získávají 20 milionů korun. Voiceboty tak vyšlou do zahraničí.

„Plánujeme expandovat primárně na britský a americký trh – ve Velké Británii již s několika klienty spolupracujeme, ve Spojených státech momentálně řešíme pilotní projekty, přičemž cílem investice je především urychlení celé zahraniční expanze,“ říká Markevič a dodává, že na evropském trhu firma roste organicky a má už vybudovanou poměrně rozsáhlou partnerskou síť.

Aby ne – Vocalls totiž slibují, že jejich konverzační roboti zpřístupní zákazníkům komunikaci s firmou v jakémkoliv čase a bez otravného čekání. Lidem se věnují okamžitě. Využívají umělou inteligenci a tvůrci je označují za všestranný konverzační nástroj, jehož funkce vychází z potřeb klientů i trhu.

Investice ve výši 20 milionů korun putuje z fondu V-Sharp Venture Studio Michala Menšíka a Zdeňka Šoustala. Menšík je majitel a šéf logistického startupu DoDo, Šoustal je přes firmu Reticulum vedle jiného spolumajitelem Accolade, která se zaměřuje na budování průmyslových parků v Evropě. Oba mají i další aktivity a spolu hodlají ve V-Sharp podporovat projekty spojené především s e-commerce, logistikou či finančními technologiemi. V následujících letech plánují proinvestovat řádově stovky milionů korun, ne-li víc.

mensik-soustal2

Foto: V-Sharp

Zdeněk Šoustal, majitel společnosti Reticulum, a Michal Menšík, CEO skupiny V-Sharp

Peníze směřované do Vocalls jsou dosud nejvyšší investicí v rámci jejich startupového portfolia. „V tom, že jejich produkt dokáže plnohodnotně nahradit živého operátora i ve složitých konverzačních procesech, vidíme obrovský potenciál napříč různými obory i světovými trhy,“ říká Matej Zabadal, Managing Partner ve V-Sharp Venture Studiu. Podle obchodního rejstříku teď má fond ve Vocalls zhruba pětiprocentní podíl.

„Investici od V-Sharpu nevnímáme jen jako finanční injekci, ale především jako podporu a mentoring někoho, komu záleží na našem produktu stejně jako nám a kdo má již zkušenost se škálováním produktu i zahraniční expanzí,“ chválí Markevič.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vocalls pustil první roboty do firem v roce 2016. Dnes jsou ke slyšení například v Alze, Škodovce, Zásilkovně či ČSOB a v desítkách dalších firem. „Své voiceboty testujeme na stovkách tisíc reálných rozhovorů a na jejich základě pak hlasové asistenty postupně ladíme tak, aby byla konverzace s nimi co nejpřirozenější,“ popisuje Markevič.

Letos k chytrým robotům přidali možnost využít také hlasovou analytiku, e-mailbota nebo takzvaného advisora, který radí operátorům na lince s vhodnými a pohotovými odpověďmi, a to přímo v průběhu hovoru. Kromě toho uvedli do světa produkt LiveTranslate, který v reálném čase překládá cizojazyčné hovory mezi operátorem a volajícím.

Firma přitom myslí na to, aby konverzace s robotem byla plynulá. Je tak schopná například nastavit délku odezvy v rámci dané konverzace – tedy ten správný moment, kdy má docházet k překladu mluvené řeči. Pracuje s hlasitostí a kombinuje kanály tak, aby volající vždy věděl, co se děje na druhé straně a pochopil, kdy dochází k překladu jeho řeči a naopak.

V-Sharp Venture Studio dřív zainvestovalo mimo jiné do startupu Ydistri, který vyvíjí softwarový nástroj pro redistribuci takzvaných mrtvých zásob a dnes již spolupracuje s několika nadnárodními retailovými řetězci. Peníze poslalo i do fintechu Advanto, který zaměstnancům umožňuje vybrat si svou odpracovanou mzdu kdykoli v měsíci.