U hry vám pomůže umělá inteligence s hlasem Homera Simpsona. Český GitGut zlepšuje zážitek hráčů a získává miliony

Peter BrejčákPeter Brejčák

gitgut-zakladatel-jan-francirek-martin-kolesar-min

Foto: GitGut

Zakladatelé GitGutu Jan Francírek a Martin Kolesar

0Zobrazit komentáře

Asistent například s hlasem Homera Simpsona, za nímž ovšem stojí umělá inteligence a který vám během hraní počítačové hry radí a zlepšuje celkový zážitek. Právě takového pomocníka vyvíjí český startup GitGut, který chce prorazit v rychle rostoucím oboru gamingu a důvěru do něj vkládají i investoři. Celkem 350 tisíc eur, v přepočtu 8,5 milionu korun, získává od slovenského fondu Zaka Ventures a českých Depo Ventures, kteří se na investici podílí částkou 100 tisíc eur (2,4 milionu korun).

Startup GitGut se zaměřuje na populární online týmovou hru League of Legends (na jejíž motivy byl nedávno natočen animovaný seriál Arcane). Uživatelům umožňuje stáhnout si aplikaci, která se do hry automaticky připojí a je schopna rozeznat, v jaké konkrétní situaci se hráči nachází. Díky tomu jim dokáže poskytovat informace o hře a pomocí analytických modelů v různých scénářích doporučí nejlepší postup. Nejde přitom o syntetický hlas robota, ale streamerů nebo herců.

„Představte si, že hrajete a vedle vás sedí kamarád, co zná výborně danou hru i vás samotného, hraje s vámi a pomáhá vám. A ten kamarád je navíc váš oblíbenec – buď streamer, nebo třeba známá osobnost jako rapper Snoop Dogg. To je přesně zážitek, který chceme vytvořit,“ říká zakladatel startupu Jan Francírek s tím, že nyní už GitGut má 20 tisíc uživatelů, z nichž pět tisíc aplikaci využívá každý den.

„GitGut posouvá herní zážitek na vyšší úroveň. Hlasový kouč využívá umělou inteligenci a je založen na hloubkovém porozumění hráčům včetně jejich psychologického profilu. Vzdělává je a pomáhá jim dál růst. Projekt v sobě skrývá hned několik našich investičních vertikál. Nejvíc nás však přesvědčil Jan Francírek – mnohonásobný zakladatel startupů se spoustou zkušeností, který má jasnou vizi a ví přesně, co chce. Líbí se nám, jak o věcech přemýšlí, jaké má ambice a jak otevřeně komunikuje všechny úspěchy i výzvy,“ říká partner fondu Depo Ventures Jan Krahulík.

gitgut-team-min

Foto: GitGut

Tým startupu GitGut

Pro nedávno otevřený andělský fond Depo Ventures jde o druhou investici v poslední době, nedávno vkládal miliony korun do krypto projektu Blockmate.io. Druhý z investorů, slovenský Zaka Ventures, za kterým stojí podnikatelé Peter Zálešák (spolumajitel českého Electro Worldu a slovenského Nay) a Ján Kasper, podpořil například pohádkovou aplikaci Readmio.

Pětadvacetiletý Jan Francírek zakládal GitGut společně s Martinem Kolesarem, jeho kariérní kroky však začínaly u vlastních menších startupů jako Dámezkoušku nebo Posli. Později působil v gastronomické oblasti, když jako součást týmu STRV Labs stál za aplikací Ordr zaměřenou na rychlý rozvoz jídel, jež v roce 2018 koupila společnost Olive Food.

„Z Ordru pak vznikla aplikace Mealbox, která fungovala krásně dva roky, než bohužel přišel koronavirus. Poté jsem přemýšlel nad tím, co mě baví a co mi jde. Od dětství hraju. Hrál jsem ‚závodně‘ na české scéně střílečku Counter-Strike. Vím, jakým největším problémům hráči čelí, a přišel jsem na jejich řešení,“ popisuje Francírek pro CzechCrunch vývoj, který jej přivedl k dalšímu nápadu na byznys.

GitGut je zatím ke stažení zdarma a do budoucna počítá s prémiovým předplatným, které hráčům nabídne přesnější a personalizovanější zážitek na základě výkonu a psychologického profilu. Již nyní ale mají uživatelé možnost zakoupit si dva placené hlasové balíčky v češtině – za jedním stojí herec Petr Rychlý (balíček si zakoupilo přes tisíc hráčů) a za druhým dabér Vlastimil Zavřel známý jako hlas Homera Simpsona (asi pět set prodejů).

„Letos chceme dál rozšiřovat českou komunitu a zároveň vytvořit první hlasové balíčky v angličtině, během půl až tři čtvrtě roku bychom chtěli zdolat hranici sta tisíc uživatelů. Hledáme dobré streamery v angličtině i slavné herce. Od Depo Ventures si slibujeme mentoring a také pomocnou ruku v praktických otázkách a kontaktech,“ popisuje Francírek, který zároveň očekává, že do konce roku GitGut vytvoří základní verzi aplikace i pro další podobné hry, například populární titul Dota 2.

Motivace vyhrát je totiž podle pětadvacetiletého startupisty v oblasti gamingu obrovská. Hráči se chtějí neustále zlepšovat, s čímž souvisí trénování a učení se – ovšem jejich primární motivací není studovat, ale bavit se. Z toho důvodu vidí edukaci v gamingu jako zajímavou příležitost. Na to odkazuje i samotný název startupu – git gud se v herní komunitě používá jako slangový výraz pro get good, volně přeložené jako zlepši se. A byť hráči tuto hlášku často míří na poraženého soupeře, v kontextu startupu získává pozitivní význam.

„Vymysleli jsme koncept edukačního zážitku během hraní. Postavili jsme jej na uvědomování si herních souvislostí vysoké úrovně, kdy neříkáme ‚udělej tohle‘, ale spíš ‚zamysli se v tento moment nad možnostmi‘. A kromě toho hráče emočně podpoříme. Pro zachování odlehčené herní atmosféry jsme nechali nadabovat hlasové balíčky, u kterých se hráč i zasměje, na rozdíl od monotónních robotických hlasů,“ přibližuje Francírek.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym