Spotify hlásí konečně zisky. Dosáhlo jich ale i propouštěním a horšími podmínkami pro umělce
Byznys Spotify je na první pohled dobrý a směřuje k ziskovosti. Ta je z nemalé části daná propouštěním a zhoršováním podmínek pro tvůrce.
Spotify se už delší dobu daří byznysově velice dobře a posledními finančními výsledky opět potěšilo investory. Z hlediska lidí, co pro ni pracují, a především tvůrců obsahu, který nabízí, je ovšem fungování největší hudební streamovací služby podstatně komplikovanější. Svých finančních úspěchů totiž dosahuje mimo jiné netransparentními smlouvami s velkými vydavateli a zvyšováním tlaku na hudebníky, podcastery či spisovatele.
Za druhý kvartál letošního roku Spotify dosáhlo na příjmy 3,81 miliardy eur, tedy o pětinu více než loni. Provozní zisk se vyšplhal na 266 milionů eur. Náklady se výrazně snížily, ať už prostřednictvím propouštění nebo změn ve vyplácení držitelů práv na obsah. Za uplynulé čtvrtletí streamovací služba narostla o sedm milionů nových předplatitelů (celkově jich má 246 milionů) a 11 milionů aktivních uživatelů (těch je celkem už 626 milionů).
Většina oznámených čísel předčila očekávání a investoři na ně reagovali velice pozitivně, když hodnotu akcií firmy poslali na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Nyní se předpokládá, že Spotify se za letošek pochlubí prvním ziskovým rokem. Streamovací obr toho ovšem dosahuje za cenu, která není pro všechny příjemná. Dlouhodobě je také kritizován za vykořisťování tvůrců.
A netrpí jen oni. Zatímco na konci roku 2023 ve firmě podle čísel citovaných serverem Variety pracovalo 9 123 lidí, koncem uplynulého kvartálu jich po rozsáhlém propouštění bylo 7 372. To byla hlavní část snížení provozních příjmů, které zlepšily finanční situaci společnosti.