Stále stejný Red Bull i překvapení od Ferrari. Stáje Formule 1 poprvé ukázaly monoposty na sezónu 2025

Na slavnostní akci F1 75 Live v Londýně se vůbec poprvé společně představily monoposty všech týmů. A nechyběla vizuální překvapení ani trapné momenty.

formule1

Foto: F1

Na slavnostní akci F1 75 Live v Londýně se poprvé společně

0Zobrazit komentáře

Formule 1 letos slaví 75 let od svého vzniku. A jubileum se rozhodla oslavit ve velkém stylu. V londýnské O2 Areně se v úterý večer konala akce F1 75 Live – tedy vůbec první společné odhalení podoby monopostů pro novou sezonu, kterého se účastnili jak fanoušci, tak samotné týmy. Každý z nich pak dostal sedm minut na představení svého designu – a večer přinesl hned několik překvapení. Podívejte se, v čem budou letos piloti závodit.

Přestože měl být večer velkolepou oslavou historie F1, atmosféra se místy nesla v rozpačitém duchu. Humor moderátora a komika Jacka Whitehalla nepadal na úrodnou půdu a místy byl vyloženě nucený, což přineslo i několik trapných momentů – třeba když si rýpnul do Maxe Verstappena a zeptal se ho, kde vůbec sedí jeho spolujezdec George Russell a jestli se piloti už políbili a usmířili. Koncem loňské sezony se totiž oba dva dostali do řady střetů kvůli incidentům na trati.

Ani vystoupení pozvaných hvězd, jako byl Machine Gun Kelly nebo kapela Take That, náladu příliš nezlepšila a působila spíš výplňově. Akce ale přece jen splnila svůj hlavní účel. Zatímco dosud odhalovaly týmy své nové monoposty každý zvlášť, v jiných termínech a na svých vlastních eventech, teď se všechny sešly pod jednou střechou a ukázaly, s jakými barvami vyrazí do nové sezony.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ferrari, na které se upíná zrak většiny fanoušků F1, především kvůli nové posile v podobě několikanásobného šampiona Lewise Hamiltona, letos vsadilo na kombinaci červené a bílé. Ta se objevuje na předním i zadním křídle i na krytu motoru a připomíná některé ikonické vozy značky z minulosti. Zároveň slouží jako zvýraznění loga nového hlavního sponzora, technologické značky HP.

V ostrém kontrastu oproti nové barevné kombinaci Ferrari se jeví tým Red Bull Racing, který se i letos drží svého ikonického vzhledu. Opět vsadil na osvědčený tmavě modrý design s červenými a žlutými prvky, které odkazují na hlavního sponzora Red Bull.

Svých typických barev se drží i Mercedes, který pokračuje v minimalistickém a elegantním černém provedení se stříbrnými detaily. I McLaren si ponechal svou ikonickou oranžovou barvu, letos ji ale doplnil více černými prvky, díky čemuž působí monopost agresivněji. U své tmavě zelné barvy zůstává i stáj Aston Martinu.

Alpine pak opět kombinuje modrou a růžovou, tentokrát ale s větším důrazem na černé aerodynamické prvky a sytost barev, díky čemuž působí atraktivněji. Sportovnější vzhled dodal svému monopostu i Haas, který se rozhodl pro tmavší pojetí s červenými akcenty. Tým Williamsu se oproti tomu prezentuje decentním modrým designem s jemnými přechody mezi odstíny a nijak výrazněji nepůsobí.

Jedním z největších překvapení byla stáj Racing Bulls, přejmenovaná z AlphaTauri, která vsadila na odvážnější barevné schéma s výrazným logem hlavního sponzora Visa. Bílý monopost přitom ostře kontrastuje s červenými a modrými prvky, které vzdávají hold minulým podobám vozu. Podobně zaujal i Sauber, který představil kombinaci zelené a černé barvy s plynulým přechodem mezi nimi.

Letošní designy se nesou spíše v duchu let minulých, některé změny jsou ale viditelné. Zatímco Ferrari sází na retro prvky, Racing Bulls se vydali odvážnějším směrem, a Williams nebo Aston Martin se drží osvědčené elegance. Kromě samotných vozů se přitom částečně mění i vizuální identita šampionátu – do světa Formule 1 letos vstupuje luxusní značka Louis Vuitton, jejíž logo se objeví na trofejích, cílové vlajce i pneumatikách. Jak se nové monoposty osvědčí na trati a zda letošní vizuální změny doprovodí i výkonnostní posun, ukáže už první závod sezony 16. března v Austrálii.

Budou ostravské Nové Bazaly vypadat jako Santiago Bernabéu? Podívejte se, kdo všechno je ve hře

O výslednou podobu Nových Bazalů se utká několik ateliérů, včetně jednoho českého. Některé z nich již mají velké zkušenosti s fotbalovými stadiony.

stadiony-studia

Foto: Populous / Idom / gmp

Návrhy stadionů od světových architektů

0Zobrazit komentáře

Ostravě už dlouho chybí moderní fotbalový stadion, který by se stal domovem FC Baníku a mohl by hostit i národní reprezentaci. Možnost vtisknout podobu novému architektonickému klenotu města teď dostane hned několik renomovaných ateliérů z celého světa včetně Zaha Hadid Architects nebo studia gmp, které stálo za přestavbou slavného Santiaga Bernabéua v Madridu. O finální podobě Nových Bazalů by mohlo být jasno do konce roku.

„Stavbu Nových Bazalů, u jejíhož zrodu nyní stojíme a u níž činíme vše tak, aby se jednalo o další unikát nejen v rámci kraje, ale i v širším mezinárodním kontextu, zanecháme i příštím generacím. Ačkoliv se někomu může zdát přípravný proces zdlouhavý, je zapotřebí si uvědomit, že kvalitní architektura do Ostravy patří, je pro město klíčová a my ji podporujeme napříč rozličnými projekty,“ říká ostravský primátor Jan Dohnal z ODS.

V aréně bude kromě stadionu samotného, který má pojmout až 20 tisíc sedících diváků, i muzeum fotbalového klubu, restaurace či fanshopy. Celá stavba vyjde na asi 2,5 miliardy korun. Vybrané ateliéry teď mají na odeslání svých návrhů čas do května. Mezitím si můžete prohlédnout jejich další vizualizace a již zrealizované projekty, abyste získali lepší představu o tom, jak by mohly Nové Bazaly nakonec vypadat.


Fenwick Iribarren Architects

Španělská architektonická kancelář, která se specializuje velké sportovní projekty i udržitelnou architekturu. Postavila několik stadionů pro mistrovství světa ve fotbalu 2022 v Kataru, například Education City Stadium s kapacitou 40 tisíc diváků, který je inspirovaný arabskou geometrií. Stojí také za tréninkovým centrem pro Real Madrid nebo za sídlem banky BBVA v Madridu.


gmp International

Toto architektonické studio sídlí pro změnu v německém Hamburku. Zaměřuje se především na velké infrastrukturní projekty, kromě stadionů i na letiště nebo kulturní centra. Projektovalo stadiony pro mistrovství světa ve fotbale 2010 v Jihoafrické republice, berlínské hlavní nádraží nebo národní muzeum v Pekingu. Podílelo se také na rekonstrukci stadionu Santiaga Bernabéua v Madridu.


IDOM

Další španělské studio, které se specializuje na velké infrastrukturní projekty – kromě stadionů i třeba průmyslových staveb. Stojí například za stadionem San Mamés ve španělském Bilbau nebo za návrhem první linky metra v kolumbijské Bogotě.


Populous

Architektonická kancelář se sídlem v americkém Kansasu, která se zaměřuje především na sportovní stadiony a velké veřejné budovy. Vyprojektovala například Emirates Stadium v Londýně, což je domácí aréna klubu Arsenal. Navrhla také podobu největšího stadionu na světě – Stade Hassan II. v Casablance, v němž by se mělo pořádat mistrovství světa ve fotbale v roce 2030, které chce Maroko pořádat společně se Španělskem a Portugalskem.


querkraft architekten & RAUM +

Zde by se jednalo o spolupráci vídeňských querkraft architekten, kteří zatím nemají zkušenosti s výstavbou fotbalových stadionů, a rovněž vídeňské společnosti RAUM +, která stojí za Raiffeisen Arenou v Linci.


Zaha Hadid Architects

Londýnská architektonická a designérská firma proslula svými futuristickými návrhy. V Česku je známá především díky realizaci Masaryčky, moderního administrativního a obchodního komplexu v centru Prahy. V katarském městě Al-Wakra navrhla stadion zvaný Al Janoub.


JKMM Arkkitehdit & SADAR+VUGA

Další možná spolupráce, tentokráte finské společnosti JKMM Arkkitehdit a slovinského ateliéru SADAR+VUGA.


L35 Arquitectos

Opět španělská firma, která se také podílela na rekonstrukci Santiaga Bernabéua.


Arup & RSHP Architects

Rýsuje se i spolupráce britské společnosti Arup, která navrhla například ikonický stadion Ptačí hnízdo v Pekingu, a rovněž britské firmy RSHP Architects, jež mimo jiné přeměnila býčí arénu v Barceloně na multifunkční komplex.


Studio Perspektiv & OFIS architekti

Česko-slovenské Studio Perspektiv by mohlo na tomto ostravském projektu spolupracovat se slovinským ateliérem OFIS architekti, který již naprojektoval například fotbalový stadion v Mariboru.


Kdo zůstal pod čarou – Projektstudio

Ostravská architektonická kancelář Projektstudio již před nějakou dobou navrhla možné podoby Nových Bazalů, do vybrané desítky se nicméně nakonec nedostala.


Další nové stadiony v Česku

V Česku vyrostla v poslední době například Malšovická aréna v Hradci Králové, která v roce 2023 nahradila bývalý Všesportovní stadion. V tomtéž roce také skončila rozsáhlá přestavba pardubické CFIG Arény.