Stáli u zrodu startupového Česka. Kaya spravuje miliardy, má dva jednorožce a otevírá pátý fond

V portfoliu má kromě miliardového Rohlíku také polský Docplanner. Kaya otevírá již svůj pátý fond, cílí v něm na dvě miliardy.

Peter BrejčákPeter Brejčák

tym-kaya-min

Foto: Kaya VC

Tým fondu Kaya VC

0Zobrazit komentáře

Před třinácti lety byla zdejší startupová scéna v plenkách, Pavel Mucha ale již tehdy stál u zrodu dnešního fondu Kaya, který se právě na mladé a inovativní firmy zaměřuje. Společně například s Credo Ventures jsou průkopníky českého venture kapitálového trhu. Aktuálně má Kaya v portfoliu přes čtyřicet firem, hodnota jejích podílů dosahuje 7,5 miliardy korun a připravuje svůj pátý investiční fond s cílovou částkou dvě miliardy korun.

Zhruba tři čtvrtiny kapitálu pátého fondu by měly přijít z privátního sektoru s tím, že minimální investicí je jeden milion eur (25 milionů korun). Konkrétní investory, kteří fond podpořili, ale Kaya nejmenuje. „Patří mezi ně úspěšní středoevropští podnikatelé, dříve podpoření startupisti, ale i nadnárodní fondy, významné instituce nebo regionální banky,“ popisuje další z partnerů Tomáš Pačinda.

Kaya má v rámci svého portfolia dva jednorožce, tedy startupy s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů. Vedle online supermarketu Rohlík jde o polskou platformu pro rezervaci zdravotní péče Docplanner. Jako další kandidáty pak uvádí například Better Stack Veroniky Kolejákové a Juraje Masára, Supernovu Jiřího Trečáka a Oskara Kořistky, SensibleBio Mariána Kupčuláka a Miroslava Gašpárka nebo Upheal Juraje Chrappy a Martina Horvátha.

Fond se zaměřuje na startupy z Česka, Slovenska a Polska. „Podporujeme jejich přesvědčení, že lze ze středoevropského regionu vystavět globální firmy, které dominují svým byznysovým kategoriím,“ přibližuje Tomáš Obrtáč, třetí ze čtyř partnerů fondu. A dodává, že středoevropský startupista dokáže podle jeho zkušeností z jednoho investovaného dolaru udělat výnos téměř šestinásobně větší než startupista z Ameriky. „Chceme tak vidět všechny inovativní společnosti, které v těchto třech státech vznikají,“ doplňuje Obrtáč.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Od svých začátků se naopak Kaya nezaměřuje na žádný konkrétní segment a působí jako takzvaný generalista, tedy fond, který není vyhraněný žádným směrem. „Nechtěli jsme být dalším fondem, který investuje výhradně do softwarových firem. To se nám historicky vyplatilo, protože jsme dokázali zainvestovat firmy jako Rohlík nebo Woltair, které řadu let tradiční softwaroví investoři nechápali,“ říká zbývající partner Martin Rajčan.

Rajčan žije v Londýně a vyhledává globální talenty ze střední Evropy po celém světě. „Ačkoli jsme si za cíl vytyčili investovat do českých, slovenských a polských startupů, neomezujeme se pouze na ty, které zůstaly ve své rodné zemi, ale hledáme je všude po světě,“ vysvětluje.

Obecně přitom Kaya zakladatelům pomáhá ve třech hlavních oblastech – v přístupu k talentům, s navazujícími investicemi a sítí kontaktů mezi poradci a dalšími zakladateli. „Úspěch startupů v těchto třech oblastech ovlivňuje jejich budoucnost nejvíc,“ věří Pavel Mucha, který stál u zrodu dnešní podoby fondu v roce 2011. V podcastu Money Maker od CzechCrunche nedávno popsal svůj příběh včetně sázky na Tomáše Čupra i dravé Poláky.

Pro posílení duševního zdraví Gen Z. Čeští AI vědci založili startup, nabírají prvních 15 milionů

Rodiče se bojí děti pustit ven samotné na hřiště, zároveň je nechávají absolutně napospas a samotné v online světě, říká zakladatel startupu Elin.ai.

Peter BrejčákPeter Brejčák

founders_horacek-romportl-stanislav-min

Foto: Elin.ai

Zakladatelé Elin.ai Jiří Horáček, Jan Romportl a Petr Stanislav

0Zobrazit komentáře

Reagují na alarmující krizi duševního zdraví mezi teenagery a mladými dospělými. Přední čeští odborníci z oblasti umělé inteligence i profesor psychiatrie a neurovědy založili startup Elin.ai, který funguje jako digitální společník pro generaci Z s cílem snížit negativní dopady online komunikace a konzumace obsahu na duševní pohodu jejích příslušníků. Aplikace má v beta verzi prvních pět set uživatelů, pro další vývoj a rozšíření uzavřeli zakladatelé první investiční kolo. Přinášíme sumář nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: Elin.ai

Kdo investuje: Presto Ventures, BD Partners, andělští investoři

Kolik a v jakém kole: 600 tisíc eur (15 milionů korun) v pre-seed kole s tím, že zatím zůstává otevřené pro další strategické partnery.

Co Elin.ai dělá: Posiluje digitální zdraví generace Z a snižuje negativní dopady online komunikace a konzumace obsahu na duševní pohodu. V USA a EU totiž trpí 30 až 40 procent teenagerů depresemi nebo chronickou úzkostí kvůli sociálním médiím. Zároveň se celosvětově potýkáme s kritickým nedostatkem psychiatrické a psychoterapeutické péče pro děti a dospívající. I český Národní ústav duševního zdraví uvádí, že 40 procent žáků devátých tříd trpí depresemi, 30 procent vykazuje známky úzkosti.

„Zaráží mě obrovský rozpor mezi tím, kolik rodičů se bojí děti pustit ven samotné na hřiště, ačkoli jsou k tomu evolučně velmi dobře vybavené, ale zároveň je nechávají absolutně napospas a samotné v online světě, vůči kterému naopak nemáme vůbec žádné evolučně adaptované obranné mechanismy. A k tomu na nás i na děti neustále útočí superoptimalizované algoritmy, které se snaží maximalizovat náš čas strávený konzumací obsahu a prokliky,“ vysvětluje ředitel a spoluzakladatel Jan Romportl.

pv-team_all-min

Foto: Presto Ventures

Vojta Roček, Přemysl Rubeš, Eduard Kučera a Roman Nováček z Presto Ventures

Jak Elin.ai funguje: Jde o mobilní aplikaci, která se chová jako ‚kognitivní antivirus‘ a využívá velké jazykové modely umělé inteligence k analýze libovolného screenshotu, tedy snímku mobilní obrazovky, od uživatele. Ve formě chatu pak pomáhá danému obsahu porozumět, vyrovnat se s ním, případně dává personalizované rady, jak reagovat.

Elin.ai má dlouhodobou paměť a postupně lépe poznává osobnost uživatele. Díky tomu jim skrze další funkce nabízí i možnost, jak poznávat sebe samé a svou identitu. Elin.ai chce chránit teenagery a mladé dospělé před uvíznutím v toxických myšlenkových a emocionálních vzorcích, které může způsobit škodlivý, manipulativní nebo extrémní obsah nebo záměrně zkreslené informace.

Zakladatelé:

  • Jan Romportl je bývalý hlavní datový vědec v O2 a zakladatel a ředitel Dataclair.ai – AI Centra excelence pro PPF. Má doktorát z AI, inženýrský titul z kybernetiky a další magisterský titul z oboru teorie a filozofie komunikace.
  • Petr Stanislav je bývalý technologický ředitel Dataclair.ai a vedoucí Big Data Platformy v O2. Má doktorát z AI se zaměřením na využití AI v péči o onkologické pacienty po totální laryngektomii.
  • Jiří Horáček je profesor psychiatrie a neurovědy, terapeut, expert na psychofarmaka, vedoucí Psychiatrické kliniky Univerzity Karlovy v Praze a prezident České psychofarmakologické společnosti. Vedl celou řadu výzkumných projektů zaměřených na schizofrenii, psychotické poruchy, moderní psychedelika pro léčbu deprese, úzkosti a dalších duševních nemocí. Věnoval se také výzkumu dynamiky kognitivní války.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak je startup velký: Byl založen v roce 2023, aktuálně má přístup do beta verze aplikace prvních pět set uživatelů, další zájemci se mohou hlásit na webu.

Proč je to zajímavé: „Pro Presto je Elin.ai naprosto výjimečná investice. Jednak tím, že je v kategorii B2C, uživatelských aplikací, kterým se obvykle nevěnujeme. Zadruhé tím, že Honza Romportl, coby uznávaný AI a deep tech expert, s námi spolupracuje už léta. Proto jsme neváhali, když za námi přišel se svým projektem, navíc v takhle prospěšné oblasti. A za třetí, je to vůbec jediný startup z našeho 60hlavého portfolia, kde jsme investovali v takzvané idea stage – tedy ještě ve chvíli, kdy neexistovala ani prezentace, natož samotný produkt. V zakladatelský tým a jejich misi máme naprostou důvěru,“ komentuje Přemysl Rubeš z Presto Ventures.

Na co plánuje využít investici: Milníkem této fáze je veřejné spuštění nativní mobilní aplikace s hlavními funkcemi pro okamžitou psychologickou podporu uživatelů. Cílí přitom minimálně na pět tisíc aktivních uživatelů.

Vše o startupových investicích