Zahodili svůj nástroj pro designéry a postavili nový. Česká Supernova teď nabírá přes 100 milionů

Startup úplně změnil řešení, které vyvíjí. S tím původním by ze Supernovy nemohl vyrůst jednorožec. Teď s vyladěným produktem nabírá zásadní investici.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jiri-trecak-boxed2

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Jiří Třečák, spoluzakladatel startupu Supernova

0Zobrazit komentáře

Startup Supernova, který sedí v pražských kancelářích a jeho spoluzakladatel Jiří Třečák na střídačku pendluje mezi Českem a americkým Silicon Valley, si toho už zažil hodně. Vznikl před šesti lety a první tři roky vyvíjel nástroj určený zejména pro developery a designéry, kterým pomáhal automaticky generovat kód přímo z návrhů.

„Šlapalo to, ale uživatelé byli jen individuální, náš tehdejší produkt nepodporoval týmovou spolupráci. Jednorožec z toho být nemohl,“ popisuje Třečák pro CzechCrunch. Supernova si ale za cíl kladla pomáhat firmám, aby v nich spolupracující týmy od produktu přes projekty po design mohly fungovat efektivně. A rozhodla se proto svůj nástroj změnit.

K tomuto rozhodnutí startupu pomohli mentoři z Y Combinatoru, což je globálně nejprestižnější akcelerátor se sídlem v San Franciscu, kam se Supernova v roce 2018 dostala jako vůbec první startup z České republiky. Kromě ní se to podařilo ještě česko-slovenskému Deepnote a letos byl přijat další tuzemský zástupce NFTScoring.

„V podstatě hned poté, co jsme Y Combinatorem prošli, jsme se rozhodli svůj produkt zahodit a na jeho základech postavit nový. S ním už jsme udělali skutečný průzkum trhu,“ usmívá se Třečák. „Předtím byla Supernova projektem, který jsme budovali bez tohoto výzkumu, byli jsme hodně naivní, že se nám podaří vytvořit vhodný nástroj bez dostatečného množství informací. Teď je máme nasbírané od stovek firem,“ pokračuje.

supernova-team

Foto: Supernova

Tým startupu Supernova

A co že to změněná verze Supernovy dělá? Zjednodušeně řečeno řeší a propojuje designové systémy ve firmách, díky čemuž dokážou jednotlivé týmy sdílet informace. Jako nástroj se přizpůsobí workflow, tedy pracovním procesům dané organizace, což zrychluje i jeho zavedení a podporuje tolik potřebnou pružnost.

Že jde o poměrně komplexní problematiku, Třečák ukazuje na příkladu Amazonu. Globální technologický gigant má přes šedesát různých interních systémů pro design produktů. Ty navíc společně jen tak lehko nekomunikují. Když se přitom změní jedna část kódu v jednom systému, může se to kvůli velké provázanosti projevit někde jinde. Supernova proto celé workflow propojuje do jednoho celistvého systému, který se následně používá pro distribuci veškerých rozdílných informací z designových, vývojářských a produktových oddělení jako jeden ucelený zdroj.

Kompletně přepracovaná Supernova pak nově nabízí také prostředí podobné nástroji Notion, ve kterém mohou týmy své produkty a rozhodnutí dokumentovat a vždy udržet aktuální napříč celou organizací, ať už se jedná o data z vývoje nebo designu. „Právě taková synchronizace je pro všechny pořádnou výzvou, protože velké firmy využívají desítky nástrojů a na různých výrobcích mají různý technologický stack. Existující podobné nástroje jako Supernova často fungují bez této automatizace a flexibility, takže si velké korporace téměř výhradně vyvíjejí vlastní řešení, což není efektivní ani jednoduché,“ vysvětluje Třečák.

Firmy na trhu si přitom potřebu takových řešení podle Supernovy uvědomují a jako důkaz, že nástroj opravdu funguje, startup uvádí získané klienty, jako jsou například Electrolux, Productboard, LMC, Maze, Skyscanner či další zástupci největších globálních firem z řad Fortune 1000. „Díky našemu důslednému výzkumu jak společnosti pracují a v poslední době také velmi rychle rostoucímu počtu aktivních uživatelů už víme, že tyto problémy řeší všechny střední a velké firmy a nástroj jako Supernova jim chybí,“ doplňuje Třečák. Vizi startupu věří také investoři.

Celkem 4,8 milionu dolarů, v aktuálním přepočtu přibližně 113 milionů korun, do Supernovy vkládá skupina investorů vedená americkým fondem Wing VC s přispěním původních investorů jako skandinávského EQT, českého Kaya VC či dále syndikátu andělských investorů Expedite Ventures a andělské investorky Sary Varny.

„Rozhodovali jsme se, jestli uděláme kolo o velikosti ‚amerického seedu‘ nebo pořádné Series A, na to bychom ale potřebovali větší trakci. Proto jsme se rozhodli pro menší částku. Získaných prostředků je dostatek na škálování týmu a do Series A se pustíme příští rok,“ komentuje Třečák.

Volba na zmiňovaný fond Wing VC přitom v Supernově nepadla jen čistě kvůli penězům, některé jiné nabídky na investici byly i vyšší. „Ve Wingu jsou dvě partnerky, které předtím pracovaly na vedoucích manažerských pozicích ve firmě Invision, což pro nás kdysi byla modla a vzor, jak správně pracovat s produktem zaměřeným na designéry. V tom nás jejich know-how posune dále než peníze,“ říká spoluzakladatel Supernovy.

supernova-product

Foto: Supernova

Nástroj Supernova

„Vzhledem k tomu, že se firmy snaží dohnat očekávání uživatelů ohledně digitálního zážitku a investují více do designu, schopnost rychle usnadnit pracovní postupy mezi designéry a vývojáři se stává ústředním bodem pro urychlení dodávek produktů. Stále více společností vytváří a zdokonaluje své již existující platformy a dosud neexistovalo žádné řešení jako Supernova, která nabízí překvapivě kompletní řešení – propojuje data, nabízí dokumentaci a automatizuje tvorbu kódu,“ říká Tiffany Tai z Wing Venture Capital.

„Díky aplikacím, jež denně používáme ke streamování hudby, komunikaci nebo objednávání taxíku, jsme si zvykli na úžasný design a jednoduchost, které nyní očekáváme od všech produktů. Zajistit bezproblémové uživatelské rozhraní napříč portfoliem produktů je v určité škále nesmírně obtížné. Supernova přichází s řešením a odstraňuje technologické hranice, čímž umožňuje snadnější spolupráci. Jirka a celý tým Supernovy neúnavně plní svůj sen a je nám ctí, že je můžeme podpořit v jejich misi změnit způsob organizace týmů kolem designu a produktů,“ komentuje pro CzechCrunch Tomáš Obrtáč z Kaya VC.

Samotný Třečák říká, že lepší taktikou než masivní škálování týmu je momentálně zaměření se na to, aby vše ve firmě fungovalo jak má, s co největší efektivitou. „Za posledních šest měsíců jsme zdvojnásobili velikost současného týmu na 30 lidí, otevřeli nové kanceláře v Pražské Futuramě a momentálně se zaměřujeme na co nejlepší a nejrychlejší nabírání nových klientů i efektivitu současného týmu, což je v téhle nejisté době životně důležité.“

Zároveň očekává, že tuto taktiku už pozorujeme nebo brzy uvidíme i u dalších společností: „Nechceme to s rychlostí škálování přehnat, jdeme na to rozumně a raději budeme růst o trochu pomaleji, ať do takové míry nejsme závislí na investorských penězích. Chceme být efektivní a pálit co nejméně peněz s co největším výsledkem – takový přístup ostatně v dnešní době chválí i samotní investoři,“ uzavírá Třečák s odkazem na globální bouři ve startupovém světě.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym