Starořímský beton se sám hojí. Podle vědců je za tím to, že ho ve starověku vyráběli za tepla
Výzkumníci chtějí přijít s recepturou na beton pro současnost, který by měl vlastnosti toho antického. Slibují si od toho i rychlejší výstavbu.
Dnešní budovy mají životnost padesát let, ve srovnání s egyptskými pyramidami, athénskou akropolí nebo Koloseem v Římě je to směšné. Ukazuje se ale, že když se ještě letopočet pohyboval okolo nuly, stavělo se jinak. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) a Harvardu nyní objevili speciální přísadu, kterou používali stavitelé právě ve starověkém Římě.
Zatímco současný beton je porézní a zvětrává, ten římský časem tvrdne a neustále se zpevňuje. Trik má spočívat v použití vápna. Dnes se na stavbách využívá především to hašené, staří Římané ale vyráběli beton z vápna páleného. To má mít dokonce takové kvality, že se při případných trhlinách dokáže samo zregenerovat.
Důvodem dlouhověkosti římských staveb se zabýval tým vědců pod vedením Admira Masica z MIT. Ten se zaměřil na malé bílé kousky, které jsou přítomné v betonu starém stovky let, zatímco v tom současném zcela chybí. Vědci o těchto kouscích věděli, přisuzovali je ale špatnému míchání materiálu. Na to ovšem Masic odmítl přistoupit.
„Vždycky mi na tomto závěru něco vadilo. Staří Římané věnovali výrobě dobrého stavebního materiálu velké úsilí a řídili se všemi možnými podrobnými recepty, které v průběhu let zdokonalovali. Proč by tedy věnovali tak málo pozornosti nepromíchanému materiálu?“ citoval vědce magazín Dezeen.