Startuje aukce obrazů padlého podnikatele Michala Mičky. Pokryje část z jeho stamilionových dluhů

Hlavní hvězdou aukce má být František Kupka. Vyvolávací cena jeho obrazu s názvem Composition Lyrique je 239 tisíc korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

michal-micka2

Foto: C2H

Michal Mička

0Zobrazit komentáře

Obrazy převážně českých a slovenských modernistů původně zdobily sídlo investiční skupiny C2H v budově Nile House v pražském Karlíně. Za ní stál Michal Mička, jemuž však podnikatelské záměry ve světě módy se značkami Kara Trutnov a Pietro Filipi nevyšly a zkrachoval. Dnes kvůli tomu jako fyzická osoba dluží 120 milionů korun a celková výše pohledávek vyčíslená insolvenčním správcem činí 1,2 miliardy korun. Soud loni v listopadu Mičkovi povolil oddlužení a v rámci insolvenčního řízení je teď rozprodáván jeho majetek. Do veřejné aukce jde celkem pětadvacet obrazů z jeho sbírky.

Vyvolávací cena obrazů a fotografií se pohybuje od 16 tisíc do 563 tisíc korun. Draží je brněnská společnost Gaute na portálu VerejneDrazby.cz, která byla dříve pověřena také zprostředkováním prodeje ochranných známek Pietro Filipi, kterou získala skupina Natland Tomáše Rašky, a v současné době už dvě aukce z majetkové podstaty Michala Mičky realizuje. „Jde o soubor movitých věcí, elektroniky, sportovního vybavení a dvou luxusních pánských hodinek, které zpeněžujeme formou elektronické aukce v aukčním systému naší společnosti,“ říká Lenka Kunstová ze společnosti Gaute.

Aukce obrazů začala tento týden a poběží až do 22. května. Z výtěžku bude splacena část Mičkových dluhů. Mezi draženými díly jsou většinou obrazy a fotografie současných umělců, mimo jiné Kryštofa Kintery, Andreje Dúbravského, Lubomíra Typlta, Daniela Pitína nebo Pasty Onera. „Hlavní hvězdou aukce bude zřejmě František Kupka, respektive jeho obraz s názvem Composition Lyrique, akvarel a tužka na papíře,“ uvedla Lenka Kunstová.

micka-obraz

Foto: Gaute

Obrazy Andreje Dúbravského a Františka Kupky ze sbírky Michala Mičky

František Kupka patří k nejlépe prodávaným českým umělcům. Naposledy se jeho rané dílo s názvem Komplexní, které měl ve sbírce i herec Sean Connery, vydražilo za téměř 123 milionů korun. Zařadilo se tím mezi pět nejdražších obrazů českých umělců. Český rekord padl v roce 2021, kdy se v londýnské dražbě vydražil Kupkův obraz Tryskání II za 231 milionů korun. Vyvolávací cena jeho Lyrické kompozice, jak zní překlad aktuálně draženého díla ze sbírky Michala Mičky, je 239 tisíc korun.

„Další hvězdou aukčního portfolia je obraz Untitled, mýdlové bubliny a pigmenty na plátně rozměru 160×100 cm od Jiřího Georga Dokoupila, který je výraznou postavou postmoderní umělecké vlny v západní Evropě a zároveň je jedním z mála umělců českého původu, kterým se podařilo získat si celosvětové renomé,“ doplňuje Kunstová. Jde zároveň o nejdražší artikl v aukci, vyvolávací cena činí 563 tisíc korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mezi draženými díly je také obraz Stoned Farmer with the Rooster and Overripe Cherries (Ukamenovaný farmář s kohoutem a přezrálou třešní) od Andreje Dúbravského, jednoho z nejvýraznějších a nejúspěšnějších současných slovenských výtvarných umělců. Jeho vyvolávací cena je 55 550 korun. Cena většiny obrazů se pohybuje v rozmezí od 40 tisíc do 130 tisíc korun. V součtu činí vyvolávací ceny všech pětadvaceti obrazů přes dva miliony korun.

Mičkova skupina C2H, zahrnující módní řetězce Pietro Filipi a Kara Trutnov, se dostala do insolvence počátkem roku 2021. Jako hlavní důvod potíží tehdy Mička uvedl dopady uzavírek obchodů kvůli covidové pandemii. Řada odborníků ale ještě předtím upozorňovala na vysoké riziko jeho podnikání, které bylo založené na stamilionových emisích dluhopisů. Jako fyzická osoba Mička dluží 120 milionů korun. Další požadavky věřitelů vůči němu plynou z toho, že ručil za závazky firem ze své skupiny. Celková výše pohledávek vyčíslená insolvenčním správcem činí 1,2 miliardy korun. Oddlužení Mičkovi povolil soud loni v listopadu.

S přispěním ČTK

Depeche Mode jedou znovu ovládnout Prahu. Slavná britská kapela přiveze novou desku a kapku smutku

Praho, připrav se na další elektronicko-rockovou jízdu! Nové album pod taktovkou Davea Gahana a Martina Gorea ale bude o něco temnější.

Filip HouskaFilip Houska

Dave Gahan, zpěvák a jeden ze zakládajících členů Depeche Mode

0Zobrazit komentáře

Poprvé se v Praze představili ještě za tvrdých dob komunistického režimu. Tehdy v roce 1988 nikdo nevěřil, že západní kapela takových hudebních kvalit může do Československa dorazit. Legendární Depeche Mode ale přesto dorazili – a sedmnácti tisícům fanoušků naservírovali album Music for the Masses s megahity jako Strangelove nebo Never Let Me Down Again. Letos se do české metropole vypraví znovu, a to rovnou s novou deskou. Tentokrát už však bez Andyho Fletchera.

Zatímco poslední studiový projekt Depeche Mode s názvem Spirit z roku 2017 byl relativně politicky zaměřený s přesahem do problémů doby (od úskalí technologií až po náznaky ochrany životního prostředí), chystané album, pojmenované jako Memento Mori, má být inspirováno časy, které lidstvo zažívalo během dvou let pandemie koronaviru. A speciální bude i proto, že na něm již nebude figurovat spoluzakladatel této elektronicko-rockové kapely a její dlouholetý klávesista Andy Fletcher, který loni kvůli disekci aorty zemřel.

Vstříc dalším úspěchům na hudebním poli, kterých Depeche Mode za více než čtyřicet let na scéně zaznamenali celou řadu, tak letos bude pokračovat pouze zpěvák Dave Gahan a klávesista lomeno kytarista Martin Gore. Vydání nové desky jedné z nejzásadnějších britských kapel osmdesátých let je plánované už na 24. března, kdy se objeví v klasickém prodeji i na Spotify, Apple Music a dalších hudebních streamovacích službách. A fanoušci si již mohou udělat drobný obrázek o tom, jak bude znít.

Depeche Mode už stihli vydat dva singly – nedávno My Cosmos Is Mine, předtím Ghosts Again, který posluchačům připomíná, že se každý život nakonec promění v „duchy“, což je zřejmý odkaz na Fletcherovu smrt i mnohdy kritické situace, jež lidé zažívali během pandemických časů. A podle Gahana má zachycovat „dokonalou rovnováhu mezi melancholií a radostí“. Zbylých deset písniček z celkových dvanácti pak bude dostupných s pátečním vydáním v pořadí už patnácté studiové desky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu s vydáním alba chystají Depeche Mode i turné, kterým potěší i své fanoušky z Česka. Evropské zastávky se totiž nevyhnou ani Praze, konkrétně letišti Letňany, kde se 30. července uskuteční údajně největší koncert Depeche Mode v zemi. Legendární hudebníci tak navážou na vystoupení v roce 2018, kdy se v české metropoli objevili naposledy. Tenkrát se vydali do O2 areny, kam nalákali zhruba dvacet tisíc lidí. Teď má být ovšem situace mnohem velkolepější.

Depeche Mode, kteří za svou kariéru prodali více než sto milionů desek a mnohokrát okupovali první místa v hudebních žebříčcích napříč světem, hráli v Praze už jedenáctkrát – poprvé v roce 1988, pak v letech 1993, 1998, 2001, 2006, 2009, 2010, 2013, 2014, 2017 a právě ve zmíněném roce 2018. Nikdy ale nebyli na letišti Letňany, kde je kapacita okolo šedesáti tisíc lidí. A podle toho, jak rychle zmizely vstupenky (byť ještě nějaké jsou k dispozici), lze očekávat, že bude beznadějně vyprodáno. Koncerty Depeche Mode budou ale i v okolních zemích.

Poté, co 23. března turné odstartují v kalifornském Sacramentu, na které navážou dalšími městy v Severní Americe, se vydají i do německého Lipska (26. května), slovenské Bratislavy (28. května) a pak znovu do Německa – na dvoják v Düsseldorfu (4. a 6. června), do Mnichova (20. června), dvakrát do Frankfurtu (29. června a 1. července) a dvakrát do Berlína (7. a 9. července). Zahrají i v Rakousku, konkrétně v Klagenfurtu (21. července), a po Praze zavítají i do Polska, respektive Varšavy (2. srpna) a Krakova (4. srpna).