Ve sbírce ho měl Sean Connery. Nyní se Kupkův obraz v Londýně vydražil za téměř 123 milionů

Rané dílo malíře Františka Kupky s názvem Komplexní se po včerejší dražbě zařadilo mezi pět nejdražších obrazů českých umělců.

komplexni-nahled

Foto: Sotheby’s

Obraz Františka Kupky se vydražil za 122 375 640 korun bez aukční přirážky

0Zobrazit komentáře

Průkopník abstraktní malby v Česku František Kupka se dlouhodobě řadí mezi naše nejvýznamnější umělce. Jeho díla opakovaně lámou aukční rekordy za domácí tvorbu. Obraz Tryskání se v roce 2021 vydražil za 196 milionů korun, Divertimento II se rok před tím vyšplhal na 75,2 milionu korun. Ani jeho poslední dražené dílo, Komplexní z roku 1912, nezůstalo pozadu a ve středu 1. března se v londýnské aukční síni Sotheby’s vydražilo za 4 646 000 britských liber, v přepočtu 122 375 640 korun bez aukční přirážky.

Aukční síň Sotheby’s odhadovala, že se Komplexní vydraží za 2,2 až 2,8 milionu liber, což by odpovídalo asi 75 až 96 milionům korun v případě započítání aukční provize a poplatků. Jenže vzhledem k tomu, že dílo představuje sběratelský unikát, jeho cena oproti odhadu výrazně stoupla. Podle magazínu Artplus jde totiž z uměleckohistorického hlediska o nejvýznamnější Kupkovo dílo nabízené v aukci za posledních 30 let. Díky vydražené částce se obraz dostal mezi pět nejdražších děl českých malířů.

V posledních třech dekádách prošlo aukcemi přibližně 120 Kupkových obrazů, ale z let, která byla pro jeho tvorbu klíčová, tedy z rozpětí od roku 1911 po rok 1914, jich pocházelo pouhých deset. Před propuknutím první světové války umělec stihl vystavit jen deset abstraktních děl a osm z nich si lze prohlédnout ve sbírkách galerií v Praze, Paříži, Madridu a Washingtonu DC. Jedno se ztratilo a tím posledním je právě obraz Komplexní.

kupka-diver

Foto: Galerie Kodl

Obraz Divertimento II se vydražil za 75,2 milionu korun

Obraz byl doteď součástí sbírky zesnulého herce Seana Conneryho, který se proslavil jako první představitel Jamese Bonda. Část výtěžku z dražby bude putovat hercově nadaci Connery Foundation „Dosažená částka svědčí o mimořádné kvalitě Kupkova obrazu. Přispět mohl právě i fakt, že jej vlastnil Sir Sean Connery – takzvaná provenience neboli původ uměleckého díla často významně ovlivní finální cenu,“ dodává Barbora Půlpánová, zakladatelka projektu EduArt Experience.

Do kolekce tohoto vášnivého sběratele se dílo dostalo v roce 2016. Od roku 1912, kdy byl obraz k vidění poprvé na výstavě Salon de la Section dʼor, se objevil na několika dalších místech v Evropě, Asii a také v Egyptě. Jeho prvním majitelem byl básník Nicolas Beauduin, po jehož smrti se dostal do sbírky jeho dcery.

Kupkův obraz se v aukci dražil jako třetí položka. Mezi dalšími draženými díly byla ta od Edvarda Muncha, Pabla Picassa, Gerharda Richtera či Luciana Freuda. Zájem byl upřen především na obraz Murnau s kostelem II od Vasilije Kandinského, který se prodal za v přepočtu 983,7 milionu korun.

Díla Františka Kupky aukční síň Sotheby’s staví na stejnou úroveň právě s tvorbou Vasilije Kandinského, ale také Kazimira Maleviče či Pieta Mondriana. A poukazuje na to, že v obrazu Komplexní zcela neopustil přístup figurální malby, jelikož je v něm ve víru barev rozpoznatelný jemný labutí krk.

Labuť je motiv, který se v Kupkových obrazech objevuje poměrně často. Podle kritika umění Hirotošiho Furuta vychází z umělcovy vzpomínky na rané dětství, když se s ním maminka procházela kolem rybníka u zámku Opočno. Potkali labuť, kterou zaujala barevná stuha na oblečení malého Kupky, a tak na něj zaútočila. Z jeho děl je patrné, že se v něm tento zážitek otiskl a přikládal mu velký význam.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym