Startup Carboneg hlásí první výsledky. Do půdy pomohl uložit téměř 50 tisíc tun oxidu uhličitého
Český projekt motivuje zemědělce k přechodu na regenerativní zemědělství. Nabízí uhlíkové kredity, které si nakoupily O2 a Deloitte.
Co se snižování emisí skleníkových plynů týče, řešení máme celou dobu rovnou pod nosem. Ideálním úložištěm oxidu uhličitého je totiž půda. Ovšem jen za předpokladu, že je zdravá a dostatečně biologicky rozmanitá. Významnou roli v boji s klimatickými změnami tedy hraje podpora udržitelného nakládání se zeminou v podobě regenerativního zemědělství. K přechodu na tento způsob hospodaření s půdou motivuje zemědělce český projekt Carboneg – za každou tunu uloženého plynu jim nabízí finanční odměnu. Po prvním roce zapojeným farmářům vyplatí 12,3 milionu korun, které nastřádal z prodeje „odpustků“ pro firmy, které chtějí být uhlíkově neutrální.
Plány, jak dosáhnout uhlíkové neutrality využitím půdního a lesního hospodaření, vznikají v posledních letech na mezinárodní úrovni. Evropská komise regenerativní zemědělství považuje za jeden z pilířů strategie pro zdravou zeminu, jejímž cílem je zlepšit její stav do roku 2050. Už jen odklon od konvenčního zemědělství totiž snižuje množství vyprodukovaného oxidu uhličitého. Ruku v ruce s lepším stavem půdy jde navíc její schopnost efektivněji ukládat uhlík.
Rostliny mohou totiž díky fotosyntéze měnit přebytečný atmosférický oxid uhličitý na uhlíkaté látky. Ty pak rostlina ukládá do půdy, ale jen tehdy, pokud dobře funguje její symbióza s půdními mikroorganismy. Pokud je zemina zdravá, může tímto způsobem pojmout až několik miliard tun uhlíku ročně. Ačkoliv vyšší koncentrace obávaného plynu v atmosféře vítána není, v půdě je tomu naopak – díky němu totiž dlouhodobě mnohem lépe prospívá.
Podle odborníků jde tak v současné době o nejefektivnější způsob ukládání uhlíku. „Minimálně pro období přechodu na obnovitelné zdroje energie umožní snáze dosáhnout cílů Pařížské dohody. Kromě uložení části emisí produkovaných průmyslem a energetikou – podle našich odhadů je možné ukládat po dobu přibližně dvaceti let až 25 procent těchto emisí – mají opatření vedoucí k uložení uhlíku v půdě také řadu výhod pro její úrodnost, zadržení vody v krajině, omezení eroze, biodiverzitu a další,“ vysvětluje Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
Počet zemědělských podniků a drobných farmářů, kteří své lány obhospodařují v souladu s principy udržitelnosti, v Česku postupně roste – nyní jich je několik desítek. Carboneg se k tomuto přechodu snaží motivovat další subjekty, pro start nové éry jejich byznysu jim tak nabízí finanční podporu, kterou čerpá díky prodeji uhlíkových kreditů firmám. „Zemědělce odměňujeme za každou tunu oxidu uhličitého uloženou do půdy. Průměrná odměna v prvním roce fungování projektu činila 6123 korun za hektar a celkový příjem pro zemědělce je 12,3 milionů korun,“ uvádí Václav Kurel, ředitel projektu Carboneg.
V roce 2021 se do projektu zapojilo 15 zemědělců, kterým se podařilo v půdě zachytit 49 213 tun oxidu uhličitého. Vyplývá to z prvního měření, které společnost Carboneg provedla po roce spolupráce se zapojenými podniky a farmáři. „Hodnota několikanásobně předčila naše očekávání. Proto jsme výsledky nechali ověřit v další laboratoři, kde se hodnoty potvrdily a my se tak ujistili v tom, že uhlíkové zemědělství má pro obnovu krajiny ohromný potenciál,“ dodává Kurel.
Zachycené množství oxidu uhličitého odpovídá podle Kurela ročním emisím obyvatel Mnichovic u Prahy, kterých jsou bezmála čtyři tisíce. První měření probíhalo za využití sond, které odebírají vzorek půdy z hloubky třiceti centimetrů na několika místech. Vzorek se následně posílá do laboratoře, kde se změří množství takzvaných kořenových exudátů – tedy uhlíku, který rostliny již převedly z plynu na drobné kapky, jež mohou využívat další půdní organismy.