Startup Carboneg hlásí první výsledky. Do půdy pomohl uložit téměř 50 tisíc tun oxidu uhličitého

Český projekt motivuje zemědělce k přechodu na regenerativní zemědělství. Nabízí uhlíkové kredity, které si nakoupily O2 a Deloitte.

carboneg-nahled

Foto: Carboneg

Regenerativní zemědělství spočívá mimo jiné ve vysazování meziplodin, které podporují ukládání uhlíku v půdě

0Zobrazit komentáře

Co se snižování emisí skleníkových plynů týče, řešení máme celou dobu rovnou pod nosem. Ideálním úložištěm oxidu uhličitého je totiž půda. Ovšem jen za předpokladu, že je zdravá a dostatečně biologicky rozmanitá. Významnou roli v boji s klimatickými změnami tedy hraje podpora udržitelného nakládání se zeminou v podobě regenerativního zemědělství. K přechodu na tento způsob hospodaření s půdou motivuje zemědělce český projekt Carboneg – za každou tunu uloženého plynu jim nabízí finanční odměnu. Po prvním roce zapojeným farmářům vyplatí 12,3 milionu korun, které nastřádal z prodeje „odpustků“ pro firmy, které chtějí být uhlíkově neutrální.

Plány, jak dosáhnout uhlíkové neutrality využitím půdního a lesního hospodaření, vznikají v posledních letech na mezinárodní úrovni. Evropská komise regenerativní zemědělství považuje za jeden z pilířů strategie pro zdravou zeminu, jejímž cílem je zlepšit její stav do roku 2050. Už jen odklon od konvenčního zemědělství totiž snižuje množství vyprodukovaného oxidu uhličitého. Ruku v ruce s lepším stavem půdy jde navíc její schopnost efektivněji ukládat uhlík.

Rostliny mohou totiž díky fotosyntéze měnit přebytečný atmosférický oxid uhličitý na uhlíkaté látky. Ty pak rostlina ukládá do půdy, ale jen tehdy, pokud dobře funguje její symbióza s půdními mikroorganismy. Pokud je zemina zdravá, může tímto způsobem pojmout až několik miliard tun uhlíku ročně. Ačkoliv vyšší koncentrace obávaného plynu v atmosféře vítána není, v půdě je tomu naopak – díky němu totiž dlouhodobě mnohem lépe prospívá.

Podle odborníků jde tak v současné době o nejefektivnější způsob ukládání uhlíku. „Minimálně pro období přechodu na obnovitelné zdroje energie umožní snáze dosáhnout cílů Pařížské dohody. Kromě uložení části emisí produkovaných průmyslem a energetikou – podle našich odhadů je možné ukládat po dobu přibližně dvaceti let až 25 procent těchto emisí – mají opatření vedoucí k uložení uhlíku v půdě také řadu výhod pro její úrodnost, zadržení vody v krajině, omezení eroze, biodiverzitu a další,“ vysvětluje Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

carboneg-1

Foto: Carboneg

Měření koncentrace uhlíku v půdě

Počet zemědělských podniků a drobných farmářů, kteří své lány obhospodařují v souladu s principy udržitelnosti, v Česku postupně roste – nyní jich je několik desítek. Carboneg se k tomuto přechodu snaží motivovat další subjekty, pro start nové éry jejich byznysu jim tak nabízí finanční podporu, kterou čerpá díky prodeji uhlíkových kreditů firmám. „Zemědělce odměňujeme za každou tunu oxidu uhličitého uloženou do půdy. Průměrná odměna v prvním roce fungování projektu činila 6123 korun za hektar a celkový příjem pro zemědělce je 12,3 milionů korun,“ uvádí Václav Kurel, ředitel projektu Carboneg.

V roce 2021 se do projektu zapojilo 15 zemědělců, kterým se podařilo v půdě zachytit 49 213 tun oxidu uhličitého. Vyplývá to z prvního měření, které společnost Carboneg provedla po roce spolupráce se zapojenými podniky a farmáři. „Hodnota několikanásobně předčila naše očekávání. Proto jsme výsledky nechali ověřit v další laboratoři, kde se hodnoty potvrdily a my se tak ujistili v tom, že uhlíkové zemědělství má pro obnovu krajiny ohromný potenciál,“ dodává Kurel.

Zachycené množství oxidu uhličitého odpovídá podle Kurela ročním emisím obyvatel Mnichovic u Prahy, kterých jsou bezmála čtyři tisíce. První měření probíhalo za využití sond, které odebírají vzorek půdy z hloubky třiceti centimetrů na několika místech. Vzorek se následně posílá do laboratoře, kde se změří množství takzvaných kořenových exudátů – tedy uhlíku, který rostliny již převedly z plynu na drobné kapky, jež mohou využívat další půdní organismy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle Karla Klema z Akademie věd je však problematický fakt, že v současné době neexistují metody, které by nám umožnily stanovit stabilitu uloženého uhlíku. „Uhlík, který se do půdy dostává a hodnotí se jeho navýšení, může v půdě zůstávat jen několik měsíců nebo i několik století. V první řadě se ale musíme naučit vyhodnocovat stabilitu uhlíku v půdě a tyto metody začít co nejvíce využívat tak, aby se skutečně v konečném důsledku platilo pouze za dlouhodobé uložení.“

Přístupy, které společnost Carboneg prosazuje, jsou však podle Klema v souladu s tím, co je pro zvýšení stability uhlíku v půdě potřeba udělat. Experimenty a praxe totiž dokazují, že uhlík do půdy úspěšně ukládat lze, jen to vyžaduje zásadní proměnu současného hospodaření. Systém regenerativního zemědělství je tak potřeba uplatňovat jako celek, který na rozdíl od toho konvenčního podporuje půdní mikrobiologii.

Důležité tak je, aby se regenerativní zemědělství prosazovalo ve větší míře. A dobrou motivací pro zemědělce, kteří na něj dosud nepřešli, může být právě finanční podpora. Proto Carboneg zavedl prodej uhlíkových kreditů určených pro firmy směřující k uhlíkové neutralitě. Některé se totiž na nulu nemohou dostat například kvůli tomu, že využívají služby třetích stran, které zatím nepřešly na zelenou energii. Jednu tunu oxidu uhličitého si tak mohou zakoupit za 500 korun. Prvními společnostmi, které prostřednictvím české firmy podporují zemědělce v jejich udržitelném snažení, jsou O2 a Deloitte DCE.

carboneg1

Foto: Carboneg

Václav Kurel, zakladatel Benefit Management a projektu Carboneg

Takzvané uhlíkové odpustky jsou jistě dobrou cestou, podle vědců dotázaných redakcí CzechCrunche bude ale v nadcházejících letech zásadní především to, zda se podaří prohloubit naše znalosti toho, jak uhlík v půdě ukládat co nejefektivněji a jak jeho koncentraci lépe měřit. Zároveň je také zjevné, že pokud chtějí zemědělci potenciál půdy využívat na maximum, musí zcela ustoupit od používání pesticidů – ty totiž hubí houby, žížaly a další mikroorganismy, díky nimž může celá uhlíková teorie fungovat v praxi.

„Nadějí, jak se zbavit oxidu uhličitého v atmosféře, příliš nemáme. A na přechodnou dobu, řekněme 25 let, než přeskočíme na obnovitelné energetické zdroje, je právě tento způsob naděje. Zemědělci, kteří přešli na regenerativní principy, už dnes vědí, jak uhlík v půdě ukládat. A dobře vidí, že je pak půda mnohem kvalitnější. Pojme například ohromné množství srážek. I mně ale říkají, že nyní od nás vědců potřebují poradit zejména v tom, jak uhlík do půdy dostat do větší hloubky,“ dodává pro kontext Jaroslav Záhora z Ústavu agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin na brněnské Mendelově univerzitě.

V současnosti se do projektu Carboneg zapojilo již kolem třiceti farmářů, kteří celkově obhospodařují půdu o rozloze přibližně pěti tisíc hektarů. Nejde přitom pouze o české zemědělské podniky, ale také o slovenské a maďarské. Kurel plánuje aktivity Carbonegu rozšířit v nadcházejících měsících také do Rumunska, Kyrgyzstánu a Jihoafrické republiky.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Solární pionýři z S-Power loni postavili fotovoltaiky za 800 milionů. Letos cílí na dvojnásobek

Zájem o fotovoltaiku dramaticky narostl kvůli válce na Ukrajině, trh ale loni trápil nedostatek tepelných čerpadel nebo baterií.

Luboš KrečLuboš Kreč

suv-hp

Foto: S-Power Energies

Jaroslav Šuvarský, šéf a spoluzakladatel S-Power Energies

0Zobrazit komentáře

Jaroslav Šuvarský, šéf a zakladatel společnosti S-Power Energies, toho v solárním byznysu zažil už hodně. Loňský rok byl ale unikátní i pro něj: zájem o fotovoltaiky sice explodoval, jenže on musel práci své firmy uměle přiškrcovat, protože chyběly klíčové součástky. I tak dosáhl na obrat přes 750 milionů korun a letos chce vyrůst o dalších sto procent.

„Rok 2022 byl extrémně složitý. Poptávkový převis, který odstartovala pandemie, byl vzhledem k nedostatku kvalifikovaných lidí náročnou výzvou. Nelehkou situaci pak mohutně zhoršila válka na Ukrajině. Zájem o fotovoltaiku ještě stoupl, zatímco dodavatelské řetězce a mezinárodní doprava zkolabovaly,“ říká jednatel S-Power Energies Jaroslav Šuvarský.

Postupně se objevily vážné nedostatky v dodávkách baterií nebo střídačů, takže průměrná doba instalací se prodloužila ze čtyř na osm měsíců – a situaci zkomplikovaly opakované výjezdy k zákazníkům. Šuvarský a spol., kteří patří k průkopníkům oboru a jsou lídrem na trhu, proto přestali přijímat zakázky na rozšíření stávajících elektráren a dočasně z nabídky vyjmuli i tepelná čerpadla, kterých byl na trhu také zoufalý nedostatek. „Přijímali jsme pouze objednávky na nové elektrárny,“ dodává sedmačtyřicetiletý podnikatel.

To se samozřejmě projevilo i v tržbách. „Obrat za loňský rok byl bezmála 800 milionů korun. Je to hodně podobné číslo jako v roce 2021. Poptávka byla vysoká, ale vzhledem ke komplikacím na trhu zkrátka nebylo cílem nabírat zakázky, které nebude možné odbavit,“ upřesňuje Šuvarský pro CzechCrunch. V roce 2018 měla S-Power Energies obrat 131 milionů, v roce 2021 pak 463 milionů korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Do roku 2023 vstupuje S-Power Energies s celkem velkými cíli, počítá totiž s kapacitou na výstavbu až 350 fotovoltaik pro rodinné domy měsíčně. Jde o dvojnásobek oproti loňskému roku. Firma navíc obnovila dodávky tepelných čerpadel, takže opět nabízí i kombinované sestavy.

Velký potenciál podle Šuvarského mají řešení pro firemní klientelu, k prvnímu lednu proto vznikla dceřiná společnost S-Power Business Solutions. Ta se bude věnovat výhradně B2B zakázkám: „Letos plánujeme v rámci S-Power Business Solutions obrat mezi 400 až 600 miliony korun, což je až dvojnásobek loňského objemu firemních zakázek. Zaměříme se především na střešní fotovoltaiky, ovšem už teď máme zobchodovaných i několik pozemních.“

To, jak stoupá zájem podniků o fotovoltaiku, dokládají podle Šuvarského nejlépe čísla. Zatímco v roce 2021 podepsali S-Power celkem 61 firemních smluv o souhrnném instalovaném výkonu 1,27 MWp, loni to už bylo 110 kontraktů o velikosti kolem 10,5 MWp, přičemž průměrná velikost firemní zakázky byla loni nejčastěji přes 100 kWp.

Fotovoltaika na střeše

Fotovoltaické systémy jsou hitem poslední dva až tři roky, kdy začala růst cena energií, tedy elektřiny a plynu, zájem ale explodoval po útoku Ruska na Ukrajinu. Boomu pomáhají i dotace, protože na montáž solární elektrárny lze od státu získat příspěvek čtvrt milionu korun, což představuje zhruba polovinu nákladů na klasickou elektrárnu do rodinného domu včetně baterií.

Velký zájem má ale i stinné stránky, protože to může vést k přetížení přenosové soustavy. S tím souvisí i čím dál častější, byť podle Šuvarského stále ještě relativně okrajový problém – přibývá případů, kdy poptávky na nové fotovoltaiky narazí na limity distribučních sítí, takže distribuční společnosti začínají tu a tam odmítat žádosti o připojení solárních elektráren. Tento trend, který zesiluje a zesilovat bude, začal loni.

„Zatím to není nijak extrémní, ale už to ani není výjimečné. Jen u klientů naší společnosti jsme loni evidovali v průměru tak dvě zamítnutí týdně. To jsou možná dvě až tři procenta případů, přitom dřív to bývala maximálně promile. A to se bavíme o fotovoltaikách v původních limitech, tedy většinou do 10 kWp. Pokud v návaznosti na nová pravidla začnou domácnosti poptávat větší fotovoltaiky až k 50 kWp instalovaného výkonu, nepochybně bude hůř,“ upozorňuje jednatel S-Power Energies s tím, že stát rozvolnil pravidla pro zájemce o soláry.