Startup Relativity Space chce na Mars posílat rakety vytvořené 3D tiskem. Od investorů získal už přes 1,3 miliardy dolarů
Vesmírných startupů je na trhu několik, americký Relativity Space ale vystupuje z řady poměrně originálním způsobem – pyšní se tím, že má největší 3D tiskárny na kov na světě, na kterých jako první firma vytiskl celou vesmírnou raketu. Když pak jeho ambice začínají u dopravování satelitů do vesmíru a sahají až na Mars, nelze se divit velkému zájmu investorů. Ti teď do startupu nalili závratných 650 milionů dolarů, které umožní postavit obří továrnu na rakety a vytvořit velký nový model.
Aktuální částka je součástí investičního kola Series E, kam spadají noví i původní investoři. Mezi nimi je například i miliardář Mark Cuban nebo zpěvák a oscarový herec Jared Leto. Od nich a institucionálních investorů Relativity Space v minulosti získal už celkem 685 milionů dolarů, díky kterým postavil velkou 3D tiskárnu na kov a rakety Terran 1 určené pro vynášení menších břemen pod 1 259 kilogramů.
Ačkoliv jsou technologie startupu v pokročilém stádiu a jsou podepsány smlouvy s velkými subjekty jako NASA, skutečně poslat svou první raketu do vesmíru se Relativity Space teprve chystá. Zatím největší objem získaných financí mu dopomůže se startem chystaným do konce tohoto roku (stejný termín se očekával už v roce 2019). Ambice Relativity Space ale samozřejmě sahají mnohem dále, takže stovky milionů poslouží na rozšiřování infrastruktury i vývoj větší rakety.
Rozšiřováním infrastruktury se přitom myslí stavba další budovy pro vývoj a produkci o rozloze 93 tisíc metrů čtverečních. Zařízení, nacházející se v americkém městě Long Beach v bývalé továrně vyrábějící vojenská letadla Boeing C-17, se stane novým sídlem Relativity Space. V současnosti je hlavní budovou startupu nedaleká továrna s rozlohou necelých 14 tisíc metrů čtverečních.
Tam vznikají veskrze jednorázové rakety pro doručování satelitů na oběžnou dráhu Země pod označením Terran 1. Jejich největší zajímavostí je však unikátní design, který vyžaduje stokrát méně součástek než mají klasické rakety. Téměř všechny jsou navíc vytvořeny v 3D tiskárnách na kov, pojmenovaných Stargate. Jelikož kompletní vytvoření jednoho Terranu 1 trvá jen 60 dnů, má minimálně potenciál do vesmírného průmyslu přinést velkovýrobu a přiblížit ho tak ideálu rutinních letů mimo zemskou atmosféru.