Startup rozjel z garáže a dal do něj všechny úspory. Český IP Fabric střeží fungování internetu, po rychlém růstu jde dobýt USA
Pavel Bykov, spoluzakladatel a CEO startupu IP Fabric
Obor prediktivní analýzy a zabezpečení síťové infrastruktury běžnému člověku neřekne téměř nic, i když v podstatě jde o základní kámen digitální komunikace. Pokud všechno funguje, jak má, lidé si existenci těchto systémů neuvědomují, což se mění v případě problémů – zmínit můžeme například nedávný šestihodinový globální výpadek Facebooku a jeho dalších služeb Instagram a Whatsapp, přes které komunikují miliardy lidí a mnoho firem má na ně navázaný byznys.
Za podobnými chybami, které vedou k obřím výpadkům systémů, přitom často stojí „malá“ lidská nepozornost. Zajímavým případem ještě z roku 2009 byla firma z Uherského Brodu, jejíž zaměstnanec při nastavování serveru do jedné kolonky místo jednociferného čísla napsal tříciferné. To podle Hospodářských novin vedlo k výpadku zhruba 10 až 20 procent internetových sítí – globálně.
Ve fyzickém světě se problémy v síťové infrastruktuře dají přirovnat k tomu, jako by jeden dělník opravující dopravní značení na dálnici v Česku odstavil provoz na všech dálnicích v Evropě. Od roku 2009 ovšem došlo k výraznému technologickému posunu ve fungování a zabezpečení těchto sítí, pořád však ještě mají mezery.
„Komplexita sítí se navíc exponenciálně zvyšuje s větším využíváním cloudu, který supluje fyzickou síťovou infrastrukturu. Tyto sítě jsou rozsáhlé a chovají se jako živé organismy, existuje mezi nimi mnoho návazností, což může vést k obrovskému efektu motýlích křídel, jak jsme před pár týdny viděli v případě Facebooku,“ popisuje pro CzechCrunch Pavel Bykov, spoluzakladatel a šéf tuzemského startupu IP Fabric.
IP Fabric vyvíjí software právě pro prediktivní analýzu a zabezpečení síťové infrastruktury, aby popisované problémy nastávaly v co možná nejmenší míře. „Chceme dosáhnout stavu, aby i v síťové infrastruktuře existovalo něco jako jističe v rozvodné soustavě, díky kterým prasklá žárovka nevyhodí proud v bytě či celé čtvrti,“ přibližuje základní misi startupu Bykov.
Svým klientům, mezi nimiž se nachází největší globální korporace, tak poskytuje ucelený pohled na oblast a upozorňuje na různá existující rizika. Zjednodušeně řečeno díky virtualizaci sítí dokáže IP Fabric nabídnout prostředí, kde je možné nejdřív všechny dopady plánovaných změn otestovat, což do velké míry vzniku problémů zabraňuje.
„Naše největší technologická inovace je, že v jedné databázi dokážeme vytvořit ucelený model, v němž je možné všechno simulovat a ověřovat. Je to extrémně složité, my ale složitost tohoto problému chápeme a postupně si potřebu to řešit uvědomují i samotné firmy,“ říká Bykov.
„Měl jsem značné rodinné úspory, do startupu jsem dal všechno.“
Devětatřicetiletý zakladatel IP Fabric si potřebu řešit fungování síťové infrastruktury uvědomil sám ve svém původním zaměstnání. Při rozběhu byznysu v roce 2015 se k němu přidali další dva spoluzakladatelé Miroslav Hýbl a Roman Aprias, kteří společně začali nový software s použitím vlastních serverů vyvíjet v Bykovově garáži.
„Měl jsem značné rodinné úspory, do startupu jsem dal všechno, takže jsem v tom úplně namočený,“ směje se Bykov. „Za mě je tato problematika neskutečně důležitý problém, který na trhu bylo potřeba vyřešit, nevěnoval se mu ale nikdo,“ pokračuje s tím, že se svými společníky na řešení začali pracovat v srpnu 2015, v dubnu o rok později s ním šli na trh a koncem roku 2016 měli první testovací prostředí nasazené v reálných sítích.
Od té doby IP Fabric, který jsme zařadili do výběru startupů, které se v následujících letech vyplatí sledovat, rychle roste. Své řešení dodává pro světové giganty jako Airbus, DHL, Air France, KB, Tesco, BP, O2, Globus, Orange nebo i pražskému Dopravnímu podniku, Správě železnic a Řízení letového provozu ČR.