Startupisté v lavicích. Na Plzeňsku se rozjíždí výuka podnikání a technologií, začíná už ve školkách

Byznysové vzdělávání na středních školách je součástí komplexní podpory podnikání v Plzeňském kraji.

Peter BrejčákPeter Brejčák

krouzky-v-centru-robotiky-min

Foto: SIT Plzeň

Kroužky pro děti v plzeňském Centru robotiky

Podnikání se na středních školách nevěnuje dostatek pozornosti, a pokud ano, ke studentům se dostávají neaktuální informace, které jim ke startu vlastního byznysu pomohou jen těžko. A to je chyba, myslí si Správa informačních technologií města Plzně (SIT), která se tento problém v západočeské metropoli rozhodla řešit.

„Vymysleli jsme program s názvem Startupuj, který trvá celé jedno pololetí a studenti díky němu získají základní přehled o právních náležitostech spojených se založením společnosti,“ popisuje pro CzechCrunch Tomáš Cholinský, ředitel úseku SIT Port. Interní lektoři ze SITu i externí odborníci z praxe studenty vyučují v několika oblastech od samotného vymýšlení produktu a jeho prezentování přes marketing a cenotvorbu až po účetnictví a právní aspekty podnikání.

Pilotní program se otestoval na dvou středních školách – Střední škole informatiky a finančních služeb a Střední průmyslové škole dopravní. Celkem jím prošla zhruba stovka žáků, přičemž podle garantů byly některé studentské projekty natolik originální, že mají potenciál reálně vstoupit do světa byznysu. Mezi nimi jsou například aplikace, která automaticky generuje potvrzení o zpoždění MHD, oblečení s QR kódy na seznamování, sociální síť pro umělce či celá řada aplikací pro zvýšení bezpečnosti.

„Byla to velká výzva, řekli jsme si, že to zkusíme, a během tří měsíců jsme měli domluvené dvě školy a sehnané všechny lektory. Měli jsme dopředu promyšlený systém – chtěli jsme, aby studenti pracovali na svých projektech a na ně aplikovali nově načerpané znalosti. Aby je bavilo o všem přemýšlet, protože budou řešit něco, co odpovídá jejich zájmům a potřebám,“ přibližuje Cholinský.

tomas-cholinsky

Foto: SIT Plzeň

Tomáš Cholinský, ředitel úseku SIT Port

Na základě zpětné vazby teď město plánuje, že program rozšíří. A to jak na časově delší období, aby netrval jen jeden půlrok, ale také na další školy. Aktuálně probíhají jednání se čtyřmi institucemi, konkrétní jména ale Cholinský nechce přibližovat, dokud spolupráce finálně neklapne.

„Výuka podnikání dává smysl na určitém typu škol, přičemž ani naše kapacity nejsou neomezené, takže expandovat do celého kraje neplánujeme. Primárně se zaměřujeme na Plzeň, v následujících měsících uvidíme, kolik nových škol naskočí a případně vytvoříme další tým, který výuku pokryje,“ doplňuje ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora

Podpora podnikání od školek po absolventy

Výuka mladých podnikatelů na středních školách v Plzni navazuje na širší ekosystém podpory technického vzdělávání a podnikání s názvem PINE, což je zkratka Plzeňského inovačního ekosystému. „Jako každý správný podnikatelský záměr v sobě nese plán B, můžeme pod tou značkou když tak pálit borovičku,“ směje se Šantora. Kromě svého zkratkového původu totiž anglické slovo pine značí právě borovici.

S vážnějším výrazem pak ale pokračuje v popisu komplexního systému, který chce s technologiemi seznámit už děti v mateřské školce, prostupuje všemi dalšími stupni vzdělávacího systému a věnuje se také nadějným inovátorům, kteří mají potenciál založit svůj vlastní byznys. V podnikání jim pak pomáhá i růst. Západočeská metropole chce pomocí PINE udržet talentované lidi, aby neodcházeli studovat nebo budovat firmy do jiných měst.

00-plzen-pine-copy

Foto: SIT Plzeň

Ekosystém podpory technického vzdělávání a podnikání PINE

Rozvoji nejmladších technologických talentů se věnuje několik institucí včetně Centra robotiky, Střediska volného času Radovánek či Techmania Science Centre. Jejich cílem je jednak zaujmout děti, ale také podávat informace rodičům a pracovat s pedagogy na předávání zkušeností s efektivním využitím technologií ve výuce. To se projevilo například na Masarykově základní škole už v roce 2016, kde byla jako na první základní škole v Česku zapojená do výuky robotika jako povinný předmět.

„Jde o klasickou výuku zakomponovanou do školního vzdělávacího plánu, děti mají robotiku jako předmět od první třídy po devátou. V podstatě jsme o několik let předběhli nyní do škol zaváděnou digitální kompetenci a gramotnost. Pilot na Masarykově základní škole trval čtyři roky, nyní je zaváděn na dalších šesti základních školách. Nicméně v Plzni se věcí spojených s výukou děje více, nově třeba využívání virtuální reality v rámci projektu VR School,“ říká Šantora.

Na středních školách se pak PINE kromě výuky podnikání zaměřuje na zmíněnou podporu mladých potenciálních podnikatelů. Nabízí jim například hackathony, workshopy či takzvané startupové víkendy nebo také SIT Port Garage, což je dílna s moderní vybavením pro všechny zájemce. Pro pokročilejší podnikatele nebo studenty a absolventy vysokých škol jsou pak k dispozici podpůrné programy v rámci inkubace a následné akcelerace.

„Jedinečnost programu PINE spočívá v tom, že se do něj můžete zapojit kdykoliv. Začíná opravdu už od mateřských škol, pokračuje volnočasovými kroužky pro děti na základkách, přechází do propracovaných aktivit pro středoškoláky a vysokoškoláky a končí u firem. Od začínajících po ty, které už na trhu jsou a chtějí zvýšit svoji konkurenceschopnost a posunout se dál,“ říká Luděk Šantora.

Technologické centrum za půl miliardy

Komunita začínajících podnikatelů přitom už v Plzni roste a město se připravuje na přesun svých aktivit do nově vznikající TechTower – technologického centra za půl miliardy korun, jež se nachází v typickém brownfieldu, areálu bývalého pivovaru Světovar na Slovanech na okraji Plzně.

Provoz TechTower má být spuštěn začátkem příštího roku, už nyní probíhají jednání se startupy a dalšími firmami, které se chtějí do prostor nastěhovat. Konkrétně jde o CIE Group přinášející technologii VR do škol, detektory střelby Jalud Embedded, biomedicínský Viderai, InnoConnect zaměřený na mobilitu a big data nebo dřevěné doplňky Bekwood. Kromě nich areál poskytne zázemí také pro dílnu SIT Port.

„Nová infrastruktura umožní rozvinout naše současné aktivity. K dispozici budou větší a vybavenější prostory. V podstatě se dá říct, že do TechToweru jdeme s tím, co jsme tři roky dělali a zkoušeli v menším. V předchozích prostorech jsme si vyzkoušeli, že to funguje a že to, co děláme, dává smysl,“ dodává Šantora.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je SIT Plzeň. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina