Startupový ekosystém se spojuje. Lépe se prezentuje vůči zahraničí a usiluje o evropské standardy

CzechInvest představil nové aktivity na podporu zdejších startupů. Kromě prezentace před zahraničními investory rozbíhá iniciativu pro lepší podmínky.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vitezove-demo-day-projektu-technologicka-inkubace

Foto: CzechInvest

Vítězové Demo Day projektu Technologická inkubace

0Zobrazit komentáře

Nová iniciativa Czech Startup Week, kterou představila agentura CzechInvest, si klade za cíl sjednotit klíčové startupové akce v Praze a vytvořit tak atraktivní platformu i pro mezinárodní startupy a investory. První ročník, který probíhá v aktuálním týdnu, zahrnuje více než dvacítku eventů a stovky návštěvníků i zpoza hranic. Současně CzechInvest rozběhl aktivity s cílem naplnit evropské startupové standardy.

Dle ředitele CzechInvestu Jana Michala je Czech Startup Week příležitostí, jak zviditelnit a nastartovat novou éru podnikatelského růstu u nás. „Startupy a rozvoj venture investic jsou důležitými pilíři naší budoucí prosperity. Spolu se zahraničními investory a domácími firmami vytvářejí ekosystém, který pohání inovace, generují nová pracovní místa a posilují konkurenceschopnost české ekonomiky na globální úrovni,“ komentuje Michal.

Startupový týden aktuálně sjednocuje významné události v Praze a maximalizuje tak příležitosti pro networking a spolupráci. S jasným zaměřením na mezinárodní publikum přitom všechny akce probíhají v angličtině. Během Czech Startup Week jde například o dvoudenní Engaged Investments Conference, jejímž mediálním partnerem je CzechCrunch a na kterou dorazili desítky investorů z Asie a Evropy, dále Tech Happy HoursStartup Europe, Demo Day projektu Technologická inkubace CzechInvestu či AI Startup Pitch Contest.

„Dosud jsme postrádali jednotnou platformu, kam bychom mohli směřovat zahraniční investory a inovativní firmy se zájmem o český trh. Czech Startup Week tuto mezeru vyplňuje a vytváří prostor pro efektivnější networking a spolupráci v rámci celého ekosystému,“ vysvětluje Ivo Denemark, ředitel Divize startupů a investic CzechInvestu.

petr-skrla_petr-sima_karel-obluk

Přečtěte si takéŠpatný investor? Když chce příliš velký podíl, varují Obluk a ŠímaŠpatný investor? Ten, který chce příliš velký podíl, varují Obluk a Šíma. Radí, jaké chyby neopakovat

Agentura představila Czech Startup Week s dlouhodobou perspektivou a termíny stanovila již i pro následující roky, což umožňuje účastníkům naplánovat návštěvu Česka s předstihem. Czech Startup Week je otevřen všem relevantním akcím, které splňují stanovená kritéria – akce musí probíhat v anglickém jazyce, musí probíhat ve stanoveném termínu v Praze a musí být zaměřená na relevantní téma.

„Česká startupová scéna by měla více spolupracovat, aby byla dostatečně atraktivní pro mezinárodní investory. Umístění na mapu relevantních technologických zemí může výrazně posílit celý ekosystém. Naše konference dlouhodobě podporuje přeshraniční investování, kde v Praze každý rok propojuje investory se startupy ze střední a východní Evropy. A chceme jít ještě dál, proto nám Czech Startup Week dává smysl,“ komentuje ředitelka konference Engaged Investments a partnerka v investiční skupině Depo Ventures Eliška Vámošová.

Naplnit evropské startupové standardy

Před týdnem CzechInvest společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Czech Founders rozběhl iniciativu a první setkání Koordinační rady pro investory a startupy (KRIS) s cílem zlepšit podmínky pro startupy a investory v Česku a také podpořit naplňování standardů Europe Startup Nations Alliance (ESNA).

„Naším cílem teď je vytvořit takové prostředí, které začínající podniky nakopne a nebude jim překážkou. Jsem pro to připraven udělat maximum,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Koordinační rada je součástí aktivit připravovaného Výboru pro digitální transformaci, který je institucionální reformou Národního plánu obnovy. Výbor se bude věnovat problematice ESNA a naplňování Startup Nations Standard v Česku, vznikne rovněž pracovní skupina pro startupy a spin-offy. Zřízení je plánováno do prvního čtvrtletí 2025.

Česko se k deklaraci Startup Nations Standard připojilo již v roce 2021, v současnosti ale splňuje teprve 35 procent standardů ESNA, což jej řadí do druhé poloviny mezi evropskými zeměmi. Dobře se umisťuje v přístupu k financování, veřejných zakázkách na inovace a lákání talentů, ale má co zlepšovat v oblasti zaměstnaneckých akcií (ESOP) a rychlého zakládání společností.

cupr-eu

Přečtěte si takéEvropští investoři a startupisté včetně Čupra žádají reformu EUBoj za opravdu rovná pravidla. Evropští investoři a startupisté včetně Čupra žádají reformu EU

„Těší mě pokrok, jakého jsme již v rozvoji startupového ekosystému dosáhli, ale v mezinárodním porovnání se musíme posunout ještě výše, abychom vytvořili lepší podmínky jak pro zakládání, tak pro setrvání inovativních firem v české ekonomice,“ komentoval dále Michal z CzechInvestu.

Mezi klíčová témata, kterými se bude koordinační rada zabývat, patří zlepšení přístupu k financování, implementace zaměstnaneckých akciových opcí (ESOP) a usnadnění vstupu zahraničních zakladatelů a pracovníků do českého startupového prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje spustit nové fondy z Národního plánu obnovy, které podpoří startupy v oblasti financování a růstu. Důležitou roli v propojení institucionálních investorů se startupovým prostředím bude hrát také Národní rozvojová banka.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina