Startupy mají řešit byznys, ne právo. Čeští advokáti spojili síly a nabídli vzorové dokumenty zdarma
Devatenáct advokátních kanceláří, které stojí u drtivé většiny českých startupových investic, nabízí nástroj pro startupy.
Po vzoru vyspělejších venture kapitálových trhů, jako jsou Spojené státy i Estonsko, v Česku spojily síly jindy konkurenční advokátní kanceláře a vytvořily nástroj pro začínající startupy. Ty si při uzavírání každé z investic nebo u dalších klíčových událostí musely platit stovky tisíc korun za právní služby. Teď část těchto výdajů mohou ušetřit díky vzorové investiční dokumentaci, která je pro všechny přístupná zdarma na internetu.
„Obecně je právní prostředí velmi kompetitivní a tímto projektem jsme otevřeli diskuzi o tom, že i konkurence může spolupracovat a vytvořit něco užitečného. Ve výsledku z toho budou profitovat všichni. Se vzorovou dokumentací může existovat více úspěšných investic, méně naštvaných startupů a investorů i větší důvěra v právníky,“ komentuje advokátka Jana Sedláková ze Sedlakova Legal, jež společně s kanceláří Sparring stály u zrodu projektu. CzechCrunch je jeho mediálním partnerem.
V rámci vzorové dokumentace jde o pět dokumentů, které pokrývají nejčastější problematiku týkající se konvertibilních půjček, ekvitní investice, due diligence a zaměstnaneckých akcií (ESOP). Do budoucna se má seznam dokumentů dále rozšiřovat, a to například o vzorovou společenskou smlouvu, případně stanovy, vzorovou smlouvu o výkonu funkce, pracovní smlouvu a podobně.
Obecně se cena za investiční dokumentaci v rámci raných, takzvaných pre-seed a seed investic pohybuje mezi sto až tři sta tisíci korunami. Tuto částku musí ve výsledku uhradit startup ze získaných investic, které se přitom běžně pohybují i v jednotkách milionů korun, takže nejde o zanedbatelnou částku. Advokáti se domnívají, že díky vzorové dokumentaci se dá ušetřit i více než polovina.