Startupy mají řešit byznys, ne právo. Čeští advokáti spojili síly a nabídli vzorové dokumenty zdarma
Devatenáct advokátních kanceláří, které stojí u drtivé většiny českých startupových investic, nabízí nástroj pro startupy.
Po vzoru vyspělejších venture kapitálových trhů, jako jsou Spojené státy i Estonsko, v Česku spojily síly jindy konkurenční advokátní kanceláře a vytvořily nástroj pro začínající startupy. Ty si při uzavírání každé z investic nebo u dalších klíčových událostí musely platit stovky tisíc korun za právní služby. Teď část těchto výdajů mohou ušetřit díky vzorové investiční dokumentaci, která je pro všechny přístupná zdarma na internetu.
„Obecně je právní prostředí velmi kompetitivní a tímto projektem jsme otevřeli diskuzi o tom, že i konkurence může spolupracovat a vytvořit něco užitečného. Ve výsledku z toho budou profitovat všichni. Se vzorovou dokumentací může existovat více úspěšných investic, méně naštvaných startupů a investorů i větší důvěra v právníky,“ komentuje advokátka Jana Sedláková ze Sedlakova Legal, jež společně s kanceláří Sparring stály u zrodu projektu. CzechCrunch je jeho mediálním partnerem.
V rámci vzorové dokumentace jde o pět dokumentů, které pokrývají nejčastější problematiku týkající se konvertibilních půjček, ekvitní investice, due diligence a zaměstnaneckých akcií (ESOP). Do budoucna se má seznam dokumentů dále rozšiřovat, a to například o vzorovou společenskou smlouvu, případně stanovy, vzorovou smlouvu o výkonu funkce, pracovní smlouvu a podobně.
Obecně se cena za investiční dokumentaci v rámci raných, takzvaných pre-seed a seed investic pohybuje mezi sto až tři sta tisíci korunami. Tuto částku musí ve výsledku uhradit startup ze získaných investic, které se přitom běžně pohybují i v jednotkách milionů korun, takže nejde o zanedbatelnou částku. Advokáti se domnívají, že díky vzorové dokumentaci se dá ušetřit i více než polovina.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Slibujeme si hlavně usnadnění přístupu k externímu kapitálu pro české startupy. Díky sjednocené investiční dokumentaci se budou moci zakladatelé a zakladatelky soustředit na byznysová témata místo těch technicky právních. Zároveň věříme, že se lokální trh stane čitelnějším a přístupnějším pro zahraniční investory, takže v konečném důsledku uvidíme vznik více úspěšných startupů,“ říká Štefan Šurina z advokátní kanceláře Eldison.
Všechny dokumenty jsou psané v angličtině, aby byly plně využitelné i pro investice ze strany zahraničních investorů, případně v českých startupech, jejichž zakladatelé jsou cizinci. „Zároveň je standardem, že i při transakci, při které investuje český investor do české společnosti, je dokumentace anglicky, aby byla srozumitelná pro případné zahraniční investory v dalším kole při procesu právní prověrky due diligence,“ doplňuje Ondřej Zemek ze Sparringu.
Zda zakladatelům stačí jen vypsat vzorové dokumenty, nebo chtějí raději i kontaktovat právníky, záleží na velikosti a komplexitě daného investičního kola a na jejich dosavadních zkušenostech s nabíráním externího kapitálu. „Vstup investora do společnosti je vždy zásadní věc, takže obecně doporučujeme, aby se startupy s právníky nadále radily, a to i ohledně klíčových byznysových otázek,“ říká Marek Hrubeš ze Squire Patton Boggs.
Na vzorové dokumentaci se podílelo devatenáct advokátních kanceláří, přičemž každá z nich měla příležitost se ke každému dokumentu vyjádřit a poskytnout své komentáře a připomínky. „Pokud se bavíme o segmentu venture kapitálu, dovolím si tvrdit, že až na pár výjimek se podílely všechny relevantní kanceláře, které se zaměřují na pomoc startupům. Celý proces byl zcela otevřen a každý, kdo měl zájem se zapojit, se zapojit mohl,“ doplňuje Jakub Čech z Allen & Overy.
Zapojené kanceláře
3ADVOKÁTI, Allen & Overy, Bird & Bird, B.Right Advokáti, Bříza & Trubač, Cerha Hempel Kališ & Partners, Clifford Chance Prague, Dentons Europe CS, Eldison, Harbour Legal, HAVEL & PARTNERS, Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři, Kocián Šolc Balaštík, NOVALIA, PIERSTONE, PRK Partners, SEDLAKOVA LEGAL, Sparring, Squire Patton Boggs
Vzorem pro české právníky bylo například Estonsko, kde také spojily síly téměř všechny advokátní kanceláře, včetně těch největších s kapitálovými fondy. Ještě dál se vyvinul trh ve Spojených státech, kde jeden z největších a nejprestižnějších startupových akcelerátorů Y Combinator vytvořil vzorovou dokumentaci s názvem SAFE – Simple Agreement for Future Equity. Ta se v raných kolech využívá téměř výlučně a v mnoha případech slouží i k inspiraci pro české startupy.