Strašidelný jev a krok k teleportu. Výzkum, který získal Nobelovu cenu za fyziku, odhalil obojí
Experimenty tří vědců ukázaly, že ovlivňováním jedné částice lze stejně změnit jinou, i kdyby byla na druhém konci Sluneční soustavy.
Je to jev, který bez přehánění umožňuje teleportaci. Ovšem ne tak, jak si ji asi představí většina z nás. Zapomeňte na Star Trek nebo všechny druhy bran, díky nimž se dostanete na opačnou stranu vesmíru. Z jednoho místa na druhé se ale skutečně dá teleportovat, zatím tedy informace. Vědci to už vyzkoušeli na světle a za své experimenty letos obdrží Nobelovu cenu.
To, co teď odborná obec ve spojení s Francouzem Alainem Aspectem, Američanem Johnem Clauserem a Rakušanem Antonym Zeilingerem řeší, se nazývá provázání. Jde o předpoklad, který kdysi Einstein označil jako „strašidelný“ a kterému fyzici dlouho ani nevěřili. Je to totiž podle některých vyjádření „dost možná nejbizarnější“ aspekt kvantové teorie, jak uvedli odborníci pro The Guardian.
Jde o to, že kvantová mechanika umožňuje existenci dvou nebo více částic, které jsou pomyslně spojené. To, co uděláte s jednou, ovlivní druhou. Kdybyste změnili barvu jedné, promění se i barva druhé. Nehledě na to, jestli je na druhé straně zeměkoule nebo Sluneční soustavy.
Zeilinger už takto reálně teleportoval laserový paprsek. Experiment proběhl v laboratoři, na vzdálenost zhruba jednoho metru a s dovysvětlením, že něco takového vědci aktuálně neumí ani s jednotlivými atomy, natož s celými předměty. Ale v návaznosti na své dva kolegy tím otevřel zřejmě mnoho dveří směrem k fyzickým teoriím. I praxi.