Strážci Jizery a observatoř s hvězdnými vyhlídkami. Je tu CC Arch a výběr toho nezajímavějšího ze světa architektury
Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.
V našem architektonickém speciálu CC Arch se za takovými projekty ohlížíme prostřednictvím vizuálního výběru toho nejzajímavějšího z domova i ze světa. Do našeho přehledu se dostávají jednoduché domky i rozsáhlé komplexy, objekty stojící na pevných základech i vznášející se nad zemí, se střechou i volným výhledem do oblak, budovy nové i rekonstruované, ve kterých se bydlí, pracuje i relaxuje.
***
Víkend mezi klokany
Že lze na dálku klidně postavit i dům, dokazuje víkendové sídlo na Klokaním ostrově v Austrálii. To pro německého klienta navrhli Pavel Horák a Hana Bartoňová ze studia Prodesi/Domesi specializujícího se na dřevostavby. Byť měl klient původně zájem o ukázkový dům, slovo dalo slovo a zcela unikátní návrh více než dvousetmetrové stavby z CLT panelů byl na světě.
Architekti museli pracovat s rozdílným klimatem, které panuje na ostrově, kam se dá dostat jen trajektem. Specifické bylo nejen podloží, jelikož byl dům usazen na písečnou dunu, ale také požadavky klienta a i pojišťovny. Výsledkem se stal půdorys složený ze tří kostek, ve kterých se nachází obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, tři ložnice, dvě koupelny, technická místnost a prádelna.
Interiér pracuje převážně s dřevěnými obklady, ale i řadou skleněných dekorací české výroby. Velkoformátová okna domu nabízejí příjemný výhled směrem do zátoky. Dům je zcela soběstačný, byť je připojen k síti pro případ nouze. V jeho okolí se nachází několik velkoobjemových nádrží pro sběr dešťové vody, ale i pro případ požárů, které nejsou ve vyprahlé oblasti ničím výjimečným.
Ubytování inspirované Beskydy
Čeladná je nevelká obec nacházející se v lůně Beskydských hor. Pro svou malebnost je v poslední době vyhledávanou lokalitou řady developerů, díky kterým zde v minulosti vzniklo hned několik atraktivních staveb. Tou nejnovější je apartmánový projekt TeeHouse, jenž se stal součástí již fungujícího jezdeckého a golfového areálu.
Nové objekty do písmene L nahradily původní ryze účelové stavby, přičemž tvář jim vtiskla plejáda architektů z CMC Architects v čele s Vítem Máslem a Davidem Chisholmem. Ti pro objekty vytvořili podobu odkazující na okolní přírodu, což se promítá například do střešní roviny pracující s reliéfem místní hornaté krajiny.
Byť zastavěná plocha činí 2 841 metrů čtverečních, autoři tento fakt krotí minimalismem ve využívaném materiálu. Dřevěné prvky ze sibiřského modřínu doplňuje šeď betonu a kompozitní panely.
Podívej se do dálky
Architekti studia Mjölk mají na svém kontě již několik vyhlídek, přičemž v Rokytnici nad Jizerou je nyní možné obdivovat soubor čtyř objektů, které jsou nejnovějším doplňkem rozhlednové kolekce tohoto libereckého studia. Stavby, lemující cestu na skálu Stráž, odkazují na historii města pod sebou.
Nesou jména Liška, Medvěd, Ovce a Horník a skutečně tyto předlohy evokují. Liška svým dlouhým ocasem trčícím do údolí, Medvěd má masivní konstrukci a Ovce stojí na tenkých nohách. Horník je zase tichým pozorovatelem hledícím do údolí Jizery. Pokud hledáte tip na výlet, Hlídka na Stráži je rozhodně dobrou volbou.
Mostek ve stylu Hadid
Technologie 3D tisku již nepatří jen nadšeným kutilům a plastovým strunám. Že se s ní dají dělat zázraky i na poli stavebnictví, demonstruje také první tištěný most z betonu, který se obešel zcela bez výztuže. Jeho design má na svědomí studio Zaha Hadid Architects, kteří mostu dopřáli o dva konce navíc, než je běžné.
Možnosti 3D tisku byly využity pro tisk zkosených záhybů a ploch, díky čemuž celý most působí organickým dojmem. Obdivovat jeho křivky lze na benátském Venice Architecture Biennale, kde bude vystaven do listopadu tohoto roku.
Největší na světě, hledící mimo něj
V Šanghaji se otevřelo největší astronomické muzeum, ve kterém lze přímé linie a pravé uhly hledat jen stěží. Podobně jako se ohýbá celý kosmos, je i design budovy navržený architekty studia Ennead plný ladných zakřivení. Hlavní budovu definují tři základní tvarové prvky koule, obrácený dóm a okulus.
Budova se stálou expozicí je doplněna o celou řadu menších objektů, ve kterých se nachází astronomická observatoř, dalekohled, divadlo, planetárium či výzkumné středisko. Celkově zabírá nově vystavěné centrum všech milovníku kosmu přibližně 40 tisíc metrů čtverečních.
Návrhy měsíce
Ve výšinách mezi bohy
Světoznámé studio Foster + Partners představilo svůj návrh zelené výškové budovy, která by se měla stát nejvyšším stavením Řecka. Ponese jméno Marina Tower a bude se tyčit v přístavišti Agios Kosmas nalézajícím se nedaleko Atén. Sahat by měla až do výšky 200 metrů, díky čemuž překoná současnou nejvyšší budovu v zemi přibližně o polovinu.
Objekt by v sobě měl ukrývat 200 bytových jednotek, ale především neuvěřitelnou zahradu, která pohltí každé podlaží. Tzv. zelené budovy jsou v posledních letech velkým fenoménem, a pokud se podaří návrh Marina Tower úspěšně zrealizovat, mělo by se jednat o nejvyšší budovu tohoto typu v celém Středomoří.
Nová tvář pro Miladu
Nedaleko Ústí nad Labem se nachází jezero Milada, zatopený hnědouhelný lom, který se může těšit na novou tvář. O jeho podobu se postará švédské studio Mandaworks AB, jež pro místo navrhlo soubor několika objektů, které budou zdobit jak břehy jezera, tak i jeho hladinu.
Vybraný návrh dle poroty nejlépe vychází vstříc současnému stavu jezera, není megalomanský a přináší určitou míru flexibility. Jeho součástí je vyhlídková věž, odpočívadlo a instalace na jezeře, které budou moci návštěvníci využívat k řadě vodních radovánek.
Víkend v kameni
A liberecké studio Mjölk podruhé. Jaké by to bylo navrátit se ke kořenům a žít v jeskyni, rozpracovávají ve svém návrhu pojmenovaném Poustevna. V domku by mělo jít zatopit v krbu, přespat a ráno skrze ševelící listy pohledět do slunečních paprsků.
Pro osvěžení se již jen stačí namočit do venkovní studené vodní lázně a nechat své tělo roztát u venkovního ohniště. Může být start víkendu lepší? Nechte tesat do kamene, že v Liberci se tvoří divy.
Mozaika měsíce: Tvarosloví bez dogmat
Bez pravých úhlů a čistých linií si někteří nedovedou budovy ani představit, a přitom nejsou jejich nezbytností. V mozaice tohoto měsíce se podíváme na objekty, jež jdou naproti divokému tvarosloví plnému fantazie.
Příkladem architektonické hravosti je objekt zasazený do borových lesů v Číně. The Mushroom je malý hotel propojující člověka s přírodou nejen výhledy na blízké stromy, ale také tvarem budovy, která jde vstříc morfologii houby. Stavba je zhotovena z materiálů, s jejichž povrchem může okolní příroda volně pracovat a tím se objekt stane postupně nedílnou součástí místa, kde stojí.
Jak lze pracovat se silou přírody, jasně ukazuje i návrh pojmenovaný Waterfall Temple. Ten využívá dvojici plechových konstrukci, které rozdělují masu padající vody a vytvářejí tím úchvatný vstup do prostoru za ní. Co přesně se v něm ukrývá? Podle autorů návrhu prostor pro duchovní i architektonické poutníky.
Že se dá ke stavbě domu využít i tvary ikonických filmových postav, prozrazuje The Darth Vader House, který se nedávno prodal za částku 4,3 milionu dolarů, tedy přes 90 milionů korun. Objekt z roku 1992 nabízí čtyři ložnice, pět koupelen a čtyři garáže. A i na dnešní poměry se jedná o velice moderní místo pro život.
Jedna z budov školicího střediska Green School na Bali představuje tvárnost tradice a moderny. Ve vzájemné harmonii tradičních postupů a moderního tvarosloví zde studio Ibuku postavilo jedinečný objekt, který stahuje bambusovou střechu až téměř k zemi. Tím se vytváří částečně uzavřený dóm, v němž probíhají ceremoniály i výuka.
Jak rozdílně se dá pojmout stavba s podobným účelem, a dokonce ve stejné zemi, dokazuje projekt Bogor Creative Hub od Local Architecture Bureau. Kreativní objekt, který se nachází nedaleko paláce prezidenta Indonésie, v sobě soustředí hned několik místností určených k celé řadě kreativních aktivit. Půdorys objektu odkazuje na tradiční indonéskou architekturu, ale nabízí i koloniální architektonické prvky, jež do oblasti zanesli Nizozemci,
Další novinky ze světa architektury:
- Univerzita Karlova dostane nový moderní kampus v hodnotě osmi miliard korun. Komplex, který by měl vyrůst na Albertově, bude určen především pro vědecké pracovníky Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty.
- Kodaň si pro ochranu města vyčlenila 68 miliard korun. Za tuto částku vybuduje umělý ostrov o rozloze 275 hektarů, který bude fungovat nejen jako ochrana před záplavami, ale také jako místo pro život pro přibližně 35 tisíc rodin.
- Jaké výhody může přinést dům zahrnutý zemským povrchem, jsme se dozvěděli od Martina Pribily, který na Slovensku, ale i v dalších zemích Evropy, staví extrémně úsporné objekty v rámci svého projektu Krtkodům.
- Česká architektura je velmi dynamickým prostředím, jež je plné mladých talentů i zkušených matadorů. Jejich žebříček i letos složil časopis Architect+ a vybral stovku nejlepších tuzemských architektonických studií.
- V žebříčku časopisu Architect+ nechybí ani jméno studia Chybík+Krištof, které zveřejnilo svou vizi nové podoby brněnského Mendelova náměstí. Nový projekt chce udělat červenou tečku za rušným provozem jednoho z nejvytíženějších míst v Brně.
- A Brno i závěrem. Moravská metropole se může těšit na rekonstruované hlavní nádraží. Město vybralo návrh nizozemského studia Benthem Crouwel, jež pro město připravilo nádraží s velkolepým vstupním dómem a zelení v okolí.