Strnadova CSG sází na rozšířenou realitu. Kupuje další startup, který pomáhá pracovníkům v terénu
Průmyslově-technologická skupina CSG chce i díky rozšířené realitě konkurovat zahraničním hráčům. Kupuje proto další firmu v této oblasti.
Nasadí si chytré brýle, přes které uvidí konkrétní návod, jak provést servisní úkon, aniž by musel listovat manuálem. Takovou podobu práce techniků a dalších pracovníků si představuje průmyslově-technologická skupina CSG, za kterou stojí Michal Strnad. Vedle obranného a bezpečnostního průmyslu, kde se specializuje mimo jiné na výrobu zbraní, patří do Czechoslovak Group také divize Aerospace, v níž se v rámci softwarového vývoje stále více sází na rozšířenou realitu. Právě ta má pomáhat servisním pracovníkům v terénu. Po loňské akvizici projektu Pocket Virtuality teď CSG přikupuje další podobný startup Smartoo. Cena transakce nebyla zveřejněna.
Řešení obou akvírovaných firem v oblasti rozšířené reality se mají vhodně doplňovat. Výsledkem by mělo být řešení s názvem Lumnio, které je bude propojovat. Ať už pomocí chytrých brýlí, které budou potřebné informace promítat přímo „před“ daného pracovníka, nebo i klasického chytrého telefonu bude možné například provádět vzdálený servis, který bude moci vykonávat méně kvalifikovaný pracovník – kolega ho totiž díky rozšířené realitě povede na dálku. Jelikož je podle CSG kvalifikovaných odborníků trvalý nedostatek, má to v průmyslovém prostředí výrazně pomoci.
„Transakcí došlo ke konsolidaci dvou podobně zaměřených řešení a díky tomu jsme se podle mého názoru stali nejvýznamnějším hráčem na českém trhu v této oblasti. Díky využití pokročilých technologií jako rozšířená realita a umělá inteligence a zároveň jednoduchému a intuitivnímu ovládání můžeme konkurovat zahraničním hráčům. Proto bude dalším naším krokem zahraniční expanze. Celá transakce je postavená na investici do nového produktu, spojení a zároveň posílení vývojových týmů, na marketingu a podpoře prodeje do zahraničí,“ říká Bohuslav Paule, generální ředitel Pocket Virtuality.
Nový produkt, který kombinuje zmíněnou rozšířenou realitu a umělou inteligenci, má být nejprve uveden na českém a slovenském trhu. Vedle návodu v brýlích nebo vedení kolegy na dálku umožní také analýzu obrazu, který vysílá pracovník přímo z místa servisu, a následně dokáže navrhnout odpovídající pracovní postupy, případně i detekovat závadu nebo správnost provedení určitého úkonu. Jelikož chce skupina s tímto řešením také do zahraničí, pracuje na překladači, který umožní vzájemnou hlasovou komunikaci pracovníků mluvících různými jazyky.
„Produkt budeme nabízet formou SaaS, tedy software jako služba. Výhodou této formy prodeje je snížení počátečních investic do pořízení produktu. Ze zkušenosti dále víme, že velkou překážkou využití nástrojů rozšířené reality obvykle bývá nutnost pořízení drahých specializovaných brýlí. Náš nový produkt je tak kompatibilní s hardwarem různých poskytovatelů a funguje i na běžných mobilních telefonech nebo tabletech,“ zmiňuje Bohuslav Paule. Podle současných propočtů by chtělo CSG s tímto produktem v roce 2028 generovat obrat ve výši 250 milionů korun ročně.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Software Smartoo jsme začali vyvíjet ve společnosti Immersive Technologies. Když vznikla první verze a viděli jsme celosvětový potenciál produktu, vyčlenili jsme ho do samostatného subjektu a začali hledat investory. Původně jsme se soustředili na venture kapitál, nakonec jsme se ale přiklonili k hledání strategického investora, jímž se stala divize Aerospace skupiny CSG. Spojením s Pocket Virtuality se nám navíc povedlo dát dohromady skvělý tým vývojářů, který se velmi zajímavě doplňuje, a propojit naše produkty,“ popisuje Robert Paskovský ze společnosti Smartoo. Dosavadním stoprocentním majitelem Smartoo byl podle rejstříku její CEO Radek Šebesta.
Pod hlavičkou CSG Aerospace se Smartoo propojí s již zmíněnou společností Pocket Virtuality, která vznikla v roce 2017 a loni ji pohltilo CSG, respektive divize CSG Aerospace, kde se vedle softwarového inženýrství specializují na letectví a oblast jak civilního, tak i bezpečnostního sektoru. Pocket Virtuality vyvíjí profesionální softwarové nástroje pro využití v průmyslu s prvky rozšířené reality. Její produkt Fata Morgana umožňuje vzdálenou technickou spolupráci ve 3D prostředí a i díky propojení se Smartoo vyvíjí nový produkt, již zmíněné Lumnio.