Sudoku říznuté piškvorkami. Zahrajte si hru, kterou vymyslel a nakódoval textový generátor ChatGPT

Kódování je další ze způsobů, jak lze ChatGPT použít. Pokud vás už nudí sudoku, můžete zkusit novou verzi od umělé inteligence.

Jiří BlatnýJiří Blatný

sumpletechatgpt

Reprofoto: CzechCrunch/Sumplete

Hra od umělé inteligence je kombinací piškvorek a sudoku

0Zobrazit komentáře

Co se stane, když dáte dohromady sudoku a piškvorky? Vznikne Sumplete, hra, kterou vymyslela umělá inteligence. Jeden uživatel textovému generátoru ChatGPT od OpenAI zadal úkol, aby vymyslel hru inspirovanou právě klasickým sudoku. Výsledek sice není zrovna tříáčkovým trhákem, jestli ale chcete vyzkoušet něco jako sudoku s příměsí piškvorek, teď máte příležitost.

Název hříčky, který také navrhl ChatGPT, je spojením anglických výrazů sum a complete, česky součet a kompletní – a na první pohled opravdu připomíná mix klasických her sudoku a piškvorek. Po otevření stránky, na které si ji můžete vyzkoušet, se objeví mřížka čísel a vedle i pod ní cílová čísla pro každý řádek a sloupec. Nejjednodušší varianta má rozměr tři krát tři pole, ta nejobtížnější má devět řádků a sloupců.

Cílem hry je odstranit ta správná čísla z mřížky tak, aby ta zbývající v každém řádku a sloupci dávala dohromady to cílové. Číslo odstraníte klepnutím myši. Zpět ho vrátí další kliknutí na příslušné pole. Pokud si nevíte rady, můžete použít funkci nápovědy nebo si rovnou nechat řešení odhalit celé.

Daniel Tait, uživatel, který úkol vytvořit hru textovému generátoru zadal, říká, že mu celkový proces zabral několik hodin. „ChatGPT nejen přišel s nápadem, ale hru také nakódoval, připravil design a dokonce ji pojmenoval,“ napsal. Návrh finální podoby byl podle něj čtvrtou verzí, se kterou umělá inteligence přišla.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Využití textového generátoru pro kódování nebo navrhování počítačových her se s jejich rozmachem objevuje stále častěji. Velmi jednoduchou hru zvanou Graveyards, Pits and Treasure (česky Hřbitovy, jámy a poklady), ve které se ale nemusíte bát, že narazíte na strašidelný zážitek, je výsledkem konverzace nezávislého vývojáře Alexe Sladea s programem ChatGPT.

Umělou inteligenci plánují do svých her zapojit také profesionální vývojářská studia, i ta česká. Studio Legend Has It má například ve své chystané hře Realms of Alterra ambice vytvořit s pomocí ChatGPT nezávisle žijící a bez předem napsaného scénáře komunikující, hrou ovládané postavy. Lidé se tak teoreticky pokaždé potkají s novými herními zážitky.

Vláda rozdělí 1,3 miliardy pro startupy. Podpořit chce i spin-offy umělé inteligence z univerzit

Do budoucna se chce země zaměřit na strategické technologie, jako jsou obnovitelné zdroje energií, biotechnologie, mikroelektronika a další odvětví.

Peter BrejčákPeter Brejčák

dalle2ai

Foto: CzechCrunch/DALL·E 2

Ilustrace z dílny obrazového generátoru DALL·E 2 firmy OpenAI

0Zobrazit komentáře

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozdělí zhruba 1,3 miliardy korun z Národního plánu obnovy na podporu tuzemských startupů. Ve čtvrtek se na tom dohodli ministr průmyslu Jozef Síkela a výkonná ředitelka Evropského investičního fondu (EIF) Marjut Falkstedtová.

„Pro konkurenceschopnost České republiky je klíčové, abychom podpořili nové projekty s vysokou přidanou hodnotou a udrželi krok s ostatními zeměmi. Proto společně s Evropským investičním fondem spustíme tři pilotní fondy, které pomohou startupům s financováním v jejich začátcích,“ uvedl Síkela.

Cílem je podle něj podpořit vybrané oblasti s velkým potenciálem, kde trh z různých důvodů pomoc potřebuje, například v transferu technologií ze špičkového výzkumu do praxe. Do budoucna se pak chce zaměřit na strategické technologie pro celou Evropskou unii, jako jsou obnovitelné zdroje energií, biotechnologie, mikroelektronika a další odvětví.

Investice do tří fondů se specializovanými strategiemi má podle vyjádření na trh přinést nové typy investičních nástrojů. Všechny fondy budou spravovány nezávislými soukromými investičními týmy, které EIF vybere pomocí standardního investičního procesu, jehož prostřednictvím dosud vyčlenil téměř 300 milionů eur (téměř 7,1 miliardy korun) pro 15 českých akciových fondů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První a připravený je podle náměstka ministra průmyslu Petra Očka koinvestiční fond pro firmy v rané fázi vývoje. Výzva by měla být vyhlášena v řadu týdnů. „Následovat bude technologický transfer v umělé inteligenci z univerzit a podpora firem v oblasti finančních technologií. Rádi bychom také podporovali oblast strategických technologií, zejména energetické inovace, biotechnologie a mikroprocesory,“ dodal.

Plánované fondy jsou podle ministerstva pilotními projekty, na které může v budoucnu navázat další financování. Celkově fond podpoří digitální transformaci národního hospodářství a rozvoj českého trhu rizikového kapitálu.

S přispěním ČTK