Svěřenské fondy: jsou opravdu poctivým nástrojem k nakládání s majetkem?

Svěřenské fondy chrání majetek před riziky a zachovávají rodinné tradice. V CCS Premium Trust je pomáhají správně použít.

Marta PlecitáMarta Plecitá

„Svěřenský fond umožňuje, aby majetek zůstal celistvý, a zohledňuje přitom různé zájmy dědiců,“ říká Markéta Flanderková, advokátka a partnerka CCS Premium Trust a advokátní kanceláře Portos, v podcastu BrandStories. Podle ní se tento nástroj často využívá pro řešení předání rodinných firem, kde jsou dědici zapojeni do podnikání v různé míře. Fondy umožňují nastavit pravidla pro výplaty zisku, ochranu majetku či pokračování firmy i po odchodu zakladatele. Podcast si můžete pustit již nyní na Spotify, v Apple Podcasts, na YouTube nebo v přehrávači výše. 

Vedle mezigeneračního předání slouží svěřenské fondy k ochraně majetku před riziky spojenými s podnikáním. „Majetek, který je ve fondu, již není ve vlastnictví zakladatele, a tím pádem není ohrožen jeho podnikatelskými rozhodnutími,“ vysvětluje Flanderková. Fondy tak často využívají podnikatelé, kteří zakládají nové společnosti, nebo ti, kteří chtějí ochránit rodinné dědictví před potenciálními riziky.

Flanderková zmínila i případ, kdy fondy slouží k zachování rodinných tradic. „Setkali jsme se s podmínkami, že dědici musí pravidelně navštěvovat rodinný hrob nebo se scházet na výroční večeři,“ popisuje unikátní situace, které mohou při zakládání nastat.

V podcastu se ještě dozvíte:

  • O svěřenském fondu, který není anonymní a působí na veřejnost jako pozitivní příklad.
  • O tom, jak může svěřenský fond pomoci při uzavírání manželství.
  • Kdy je dobrý čas svěřenský fond založit.

Podcast si můžete pustit již nyní na Spotify, v Apple Podcasts, na YouTube nebo v přehrávači výše. 

CC Native

Partnerem článku je CCS Premium Trust

CzechCrunch Jobs