Svět pátrá po kytaře s nedozírnou hodnotou. Se zmizelým nástrojem Paul McCartney stvořil The Beatles

Hodnota nástroje, na který McCartney hrál při nahrávání hitů She Loves You či Twist and Shout, je dnes astronomická.

kytara-mccartney1

Foto: Lost Bass Project

Snímek Paula McCartneyho, hrajícího na svou zmizelou kytaru

0Zobrazit komentáře

Zapomeňte na truhlici plnou zlata, zakopanou pod palmou na pláži. Dnešní poklady mají úplně jinou podobu. Třeba štíhlý krk, kulaté břicho a struny, se kterými si před lety pohrával sám Paul McCartney, člen kapely The Beatles. Řeč je o jeho baskytaře, se kterou nahrál hity jako Love Me Do či She Loves You. Kytara se však před více než 50 lety ztratila a nikdo netuší, kde by mohla být. Pátrání po artefaktu nesmírné hodnoty nyní vyhlásil bývalý zaměstnanec společnosti, která kytaru svého času prodávala za pár liber.

Psal se rok 1961, když v Hamburku do prodejny hudebních nástrojů zaplul tehdy devatenáctiletý Paul McCartney. Do oka mu padla levoruká kytara Höfner 500/1 Violin Bass, kterou zakoupil za pouhých 30 liber, tedy dnešních zhruba 845 korun. Později říkal, že na nic jiného neměl, protože velká sláva na něj a jeho kolegy z kapely teprve čekala.

Přesto se McCartney do nové kytary zamiloval a nahrál s ní jedny z prvních hitů The Beatles: zmíněné Love Me Do a She Loves You nebo taky Twist and Shout. Její tóny tak stály na počátku fenoménu beatlemánie, kdy hudba čtyř kluků z Liverpoolu pobláznila svět. Kytara je k vidění například i v původní nahrávce jejich živého vystoupení v The Ed Sullivan Show z roku 1964. Právě tehdy si kytara také prošla generální opravou, díky které získala jedinečný vzhled.

V roce 1969 však po natáčení materiálu ke koncertu Get Back v centru Londýna nástroj zmizel. Tehdy už pro McCartneyho jeho Höfner představoval jen záložní kytaru a nejspíš neměl čas nějak prožívat její ztrátu. Dnes ovšem představuje jeden z nejcennějších zmizelých hudebních nástrojů dějin, který stál u zrodu zásadní hudební éry.

Na svou milovanou kytaru si McCartney vzpomněl třeba v rozhovoru pro Guitar Magazine v roce 1993. Kde by mohla být, ale ani on netušil. Možná byl nástroj ukraden, možná se vytratil ze sklepa slavného nahrávacího studia Abbey Road Studios či ze studia Apple Corps.

Hledání kusu dějin

Nalézt pravdu se nyní rozhodl Nick Wass, někdejší zaměstnanec společnosti Höfner. Wass dodnes působí jako konzultant v oblasti hudebních nástrojů a s McCartneym se zná osobně. A právě zpěvák se jej měl nedávno zeptat, zda neví, kde by kytara mohla být.

Wass ke svému pátrání po dávné záhadě rock ‚n‘ rollu přizval dvojici novinářů, manžele Scotta a Naomi Jonesovi. Tito někdejší zaměstnanci BBC News mu pomáhají se zkoumáním všech stop, které by je mohly k nalezení kytary dovést. Jak sami říkají, Wass ví o dané kytaře nejvíce ze všech lidí na světě – vždyť o ní napsal i knihu. A oni zase přinášejí schopnosti vyšetřovatelů. O zasílání všemožných tipů nyní poprosili i veřejnost s tím, že každý bude důkladně prozkoumán.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A jaké jsou hlavní indicie pro identifikaci kytary? Svisle psané logo značky Höfner, tmavší nátěr, než jaký mají originály, chybějící perleťový chránič či dvojice snímačů umístěna do jediného kusu černě lakovaného dřeva.

Co by se s kytarou dělo, pokud by ji někdo našel, není jasné. Vše by se odvíjelo od toho, kdo by byl jejím majitelem a jak k nástroji přišel. Nástroj má dnes obrovskou hodnotu, a to nejen pro Paula McCartneyho. Ostatně v roce 1993 se během vánočního show ztratila kytara dalšího člena The Beatles Johna Lennona.

kytara-mccartney3

Foto: Lost Bass Project

Kytara by dnes měla mít tuto podobu

Ten na svém zmizelém Gibsonu J-160E složil další song z první poloviny 60. let I Want To Hold Your Hand. Kytara byla nalezena o 50 let později a následně se v aukci prodala za 2,4 milionu dolarů, tedy dnešních přibližně 55 milionů korun. Pro srovnání: kytara Kurta Cobaina, na kterou hrál v kultovním setu MTV Unplugged, se prodala za 6 milionů dolarů, tedy zhruba 135 milionů korun.

McCartneyho kytara ovšem oba výše zmíněné nástroje svou hodnotou překonává. Pro tým tří nadšenců, kteří celou akci pojmenovali Lost Bass Project, ale její hledání nepředstavuje snahu namastit si kapsu. Chtějí hlavně doplnit mozaiku hudebních dějin lidstva jedním nepatrným, přesto nesmírně důležitým střípkem, který v ní stále chybí.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Mistrovství světa v ragby se blíží. Češi doufají, že přivede do tuzemských klubů nové hráče

Česká rugbyová unie chystá vysílání zápasů z šampionátu v pražských Riegrových sadech. Lidé si také budou moct tento sport zahrát.

Eliška NováEliška Nová

Francouzský tým bude hrát letos na mistrovství světa v ragby doma

0Zobrazit komentáře

Před osmi lety to působilo na obrazovkách České televize jako zjevení. ČT Sport tehdy odvysílala nejvíc zápasů z mistrovství světa v ragby. Tím, že se odehrávalo v Londýně, nám bylo blíž, minimálně časově. Češi tehdy začali zápasy sledovat a poznávat mlýny a skládky. Letos na to chce Česká rugbyová unie navázat.

Ragbyový šampionát se koná vždy jednou za čtyři roky a to z něj činí atraktivní podívanou. Byť právě před čtyřmi lety zájem v Česku trochu opadl. Důvodem byl především časový posun – mistrovství se odehrávalo v Japonsku, a zápasy se tak většinou vysílaly v přímém přenosu v noci nebo brzy ráno. Letos se utkání vracejí na starý kontinent, a to do Francie. Česká rugbyová unie si od toho slibuje nový zájem o tento sport.

„Úspěchem bude jakékoli dítě, které se přihlásí do ragby klubu, ze kterého se stane budoucí ragbista a ideálně i budoucí reprezentant,“ říká Kateřina Frýdlová, která má v organizaci na starosti pořádání akcí.

Fanouškovský kult má podpořit vysílání zápasů v pražských Riegrových sadech, kde bývá pravidelná základna například i pro mistrovství světa v hokeji. Výhodou je především velké plátno a také fakt, že když křičíte v davu, zní to o mnoho lépe než jekot osamělého fanouška s šálou v obýváku. „Kapacita Riegrových sadů je zhruba tisíc až dvanáct set diváků, což vychází právě z návštěvnosti na mistrovství světa v hokeji. My budeme rádi za pět set až tisíc diváků, záleží ale samozřejmě i na počasí,“ líčí Frýdlová. Ať už tam, nebo tam, očekává se, že na České televizi bude ragbyový šampionát sledovat čtvrt milionu diváků.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ve vinohradském parku čeká diváky bohatý doprovodný program, a to v prvních třech úvodních dnech mistrovství, tedy od pátku 8. září až do neděle 10. září. Lidé si například budou moci tento sport s původem v Anglii vyzkoušet. Například v areálu Tělovýchovné jednoty Sokol na Královských Vinohradech, který se nachází ve stejném parku, a to po všechny tři dny. Diváky ale čeká především úvodní zápas, ve kterém se utká domácí Francie s patrně nejoblíbenější týmem na celém světě – novozélandským All Blacks, který láká především pro úvodní maorský bojový tanec haka. V sobotu se budou konat hned čtyři zápasy mistrovství, všechny je přitom možné zhlédnout právě v oblíbením parku. Další zápasy budou následovat, a to až do 28. října, kdy šampionát končí.

Češi se ukáží v evropském Super Cupu

Byť Česko na mistrovství světa ve Francii chybí, zážitek to i tak bude obrovský. Na své si nakonec přijdou i ti fanoušci, kteří trvají na tom, že chtějí přát vlastnímu týmu. Od listopadu totiž poběží také mezinárodní klubová soutěž, kterou pořádá Rugby Europe, kde se představí hráči do 23 let. A tam si zahrají i čeští Bohemia Rugby Warriors. Soutěž Europe Super Cup by se přitom měla minimálně dvakrát hrát i v české metropoli, konkrétně na Národním ragbyovém stadionu Markéta na Břevnově. Do turnaje nastoupí kromě Česka také Portugalsko, Španělsko, Nizozemsko, Belgie, Rumunsko, Gruzie a Izrael.

Česko má s Rugby Europe podepsanou smlouvu na dva roky. „Cílem je získat zkušenosti z výkonnostní soutěže a zjistit, jak se pohybujeme, na jaké úrovni jsme schopní hrát a naučit se v tom fungovat. Konkrétnější cíle si chceme klást až v příštím soutěžním ročníku v roce 2024,“ líčí sportovní ředitel České rugbyové unie a bývalý profesionální hráč Roman Šuster s tím, že Super Cup tak čeští diváci uvidí letošní i příští rok.

Česko si každopádně v ragby letos už jedno obrovské vítězství připsalo. V květnu vyhrálo zápas proti Izraeli, který se konal ve středočeských Říčanech, a posunulo se tak v rámci mistrovství Evropy v žebříčku výš. Teď se tedy nachází v pomyslné pyramidě v úrovni Trophy, nad ní už je jen úroveň Championship, což je nejvyšší evropská soutěž. A právě na tu si Česká rugbyová unie nyní brousí zuby. Výš už je jen Six Nations neboli Pohár šesti národů, který se považuje za neoficiální evropský šampionát. Hraje v něm ale pravidelně jen šest účastníků – Anglie, Skotsko, Wales, Irsko, Francie a Itálie. Česko se má tak v Evropě šanci dostat nejvýš právě do Rugby Europe Championship. Dál už vede cesta jen na mistrovství světa. Zatím si ho fanoušci musí užít bez Česka.