Světlo je hack budoucnosti, říká Vít Schlesinger. Jeho infračervené panely si pořídila i fotbalová Sparta a Slavia
Společnost Lighthacker podle svých slov vyrábí nejsilnější světelný panel na světě
S terapií červeným světlem se Vítek Schlesinger začal seznamovat ve Spojených státech asi před deseti lety. Tehdy byly červeně zářící panely novinka, která přecházela z programu NASA do amerického olympijského týmu. Dnes pozitivní vlivy světla, které k nám míří běžně ze Slunce, a jeho vliv na energii, regeneraci a protizánětlivé účinky potvrzuje na pět tisíc studií. Pro Schlesingera je světlo hack přítomnosti a budoucnosti. A přesvědčil o tom i vývojáře, kteří ho na základě jeho blogu oslovili a společně s ním vyvinuli pravděpodobně jeden z nejsilnějších panelů na světě, panel Lighthacker.
Šestatřicetiletý Schlesinger se od malička pohyboval ve sportovním prostředí. Hrál tenis, fotbal, v ping pongu patřil mezi nejlepší v republice, dodnes svou soutěživost uspokojuje v triatlonu nebo plaváním pod ledem. Poznání o tom, jak dosáhnout co nejlepších výsledků nejen ve sportu, se rozhodl předávat dál skrze osobní koučing, vedení vrcholových sportovců i byznysmenů a také prostřednictvím workshopů. Ty Schlesinger pořádá pod hlavičkou Sporthacking institutu.
„Manažer, sportovec nebo máma na mateřské mají stejné potřeby. Nevedu lidi primárně za větším výkonem, ale k poznání sebe sama a k vnitřní spokojenosti, která je sama dovede k nejlepším výkonům,“ říká Schlesinger, který vedle institutu založil také Sporthacking lab.
Právě tam vznikly panely Lighthacker a aktuálně se rodí i druhý produkt – samoochlazovací nerezová vana na otužování. Panelů Lighthacker zlínská firma zatím prodala pětasedmdesát. Pořídili si je podnikatelé, jednotlivci či sportovci z předních českých i zahraničních klubů. Ale také domovy důchodců.
„Infračervené světlo proniká do mitochondrií a působí silně protizánětlivě. Dodává fotony energie, tvoří kolagen, zvyšuje mikrocirkulaci… Lidé tak ztrácí bolest, cítí příval energie a zlepšují se jim i psychické funkce,“ říká Schlesinger. Pro sportovce má terapie červeným světlem přínos před výkonem i po něm. Hlavní roli hrají právě mitochondrie, tedy jakési buněčné elektrárny.
„Energie ze světla vstupuje do buněk, zvedá energii a připravuje tělo. Po výkonu světlo eliminuje tvorbu zánětu, a tělo tak mnohonásobně rychleji regeneruje. Kluby si panely berou, protože vidí prokazatelné účinky,“ říká Schlesinger. České panely tak svítí třeba na fotbalisty v Itálii nebo v Manchesteru United. A pořídily si je i některé české sportovní kluby. Třeba Baník Ostrava nebo fotbalisté Sparty či Slavie.
Místo Slunce čtvrthodina před panelem
Schlesinger se o efektech infračerveného světla dozvěděl poprvé na konferenci ve Spojených státech zhruba před deseti lety. Když zjistil, že červené a blízké infračervené světlo obsažené ve slunečním záření si může na sebe nechat svítit kdykoliv, ať je venku jaké chce počasí, neváhal a pořídil si panel domů. Již tehdy totiž panely vyzařující infračervené světlo používali američtí vrcholoví sportovci a pozitivní účinky na energii, klouby, spánek, hormony celkovou regeneraci potvrzovala NASA i řada dalších studií.
„Začal jsem se o to zajímat, psát články, načež mě kontaktoval vývojář z Česka, který je četl a zaujalo ho to taky,“ vzpomíná Schlesinger, který tehdy od vývojáře dostal nabídku na spoluvytvoření vlastních panelů. A tak vznikl Lighthacker brand, za kterým stojí dnes tříčlenný tým a tři druhy panelů vyráběné v Česku za použití německých světel a LED čipů o kapacitě sto tisíc světelných hodin.
„Světlo z nich prostupuje v optimálních vlnových délkách a intenzitě s takřka nulovým elektromagnetickým zářením. Kvalita je prostě jinde než u konkurence, kde veškerá optika a čipy pocházejí z Číny,“ říká zakladatel firmy. A konkurenci, byť ji za ni sám nepovažuje, má Schlesinger i v Česku ve společnosti Mito Light.