Tady se fandí stromům. Rakouský umělec vysadil malý les uprostřed stadionu, aby upozornil na klimatickou krizi

Stadion, kde se fandí stromům
Existuje nespočet možností, jak poukazovat na životní prostředí, které trpí pod náporem bezohledných lidí a jejich návyků, obrovských továren a například zaplněných dálnic. Celá situace se navíc v posledních týdnech stává čím dál vyhrocenější díky hořícím amazonským pralesům, které se zasloužily o velkou mediální pozornost. A takových věcí je pochopitelně mnohem více.
Zpravidla se pak na tyto skutečnosti dá reagovat dvěma způsoby. Buď se někdo chopí kormidla a začne proti negativním trendům moderní doby efektivně bojovat, což lze dobře prezentovat třeba na snahách nizozemského startupu The Ocean Cleanup, který tahá plastový odpad z oceánů, nebo se uspořádá osvětová akce pro veřejnost. Na možnost číslo dvě se zaměřil i Rakušan Klaus Littmann.
Ten se před několika měsíci rozhodl, že z pozice takzvaného současného umělce zaměřujícího se na instalační umění vytvoří zážitek, který poukáže na krásu přírody a současně varuje širší veřejnost, co může nastat, pokud se svět nezačne k přírodě chovat s respektem.
Littmann se proto inspiroval kresbou rakouského výtvarníka a architekta Maxe Peintnera, která je známá pod názvem FOR FOREST – The Unending Attraction of Nature, přičemž její hlavní myšlenkou je nahlížení na lesy jako na formu pomalu vymírajícího umění.
Na kresbě je totiž vyobrazen prostý sportovní stadion s běžeckým oválem, kolem nějž jsou vysázeny stromy tvořící malý les. Na sedačkách pak sedí diváci a namísto sportovního fandění obdivují krásu tohoto úkazu, zatímco v dálce vidí doutnající továrny a stavby. Peintner ji nakreslil už v roce 1970 jako vizi budoucnosti.
Sledujte stromy stejně jako zvířata v zoo
Littmanna tato myšlenka natolik zaujala, že se domluvil s architektonickou skupinou Enea Landscape Architecture, se kterou chtěl tuto kresbu překlopit do poutavé umělecké instalace. To prakticky znamenalo, vysázet stovky stromů na opravdovém sportovním stadionu. Vybral si k tomu Hypo-Arenu (dříve Wörtherseestadion) v rakouském Klagenfurtu, která pojme 32 tisíc diváků a slouží jako domácí stánek pro tamní fotbalový celek Austria Klagenfurt.
Právě tam se svým týmem a partnery navozil okolo 300 stromů, které mají tvořit tradiční evropský les. Nejde navíc o žádné repliky, ale „živé“ stromy, jejichž kondice a zbarvení se bude v průběhu doby měnit. Na stadionu pak stráví přibližně 1,5 měsíce, konkrétně od 8. září do 29. října. V tomto rozmezí může na stadion s kapacitou 30 000 míst kdokoliv bezplatně zavítat.
Byť se z podstaty rozhodně nejedná o žádnou zábavnou činnost, pro řadu lidí to může sloužit jako forma relaxace, přírodního zážitku a hlavně osvěta. Littmann totiž celý tento projekt staví na myšlence, že jednou se na stromy budeme chodit dívat stejně jako na zvířata do zoo – také hrozí, že půjde spíše o vzácnost.
Podobný instalace byla i jinde
Stromy se staly inspirací i pro tým, který tvořil umělec Zachary Smith a nizozemské Studio Drift. Ti se však zaměřili pouze na jeden velký strom, který – i když v umělé podobě – vysadili do nevadské pouště v rámci velkolepého festivalu Burning Man.
Šlo o napodobeninu slavné „osamělé“ akácie, jež rostla v poušti Ténéré v severním Nigeru. Kurátoři ji pak prezentovali jako „symbol života hledající cestu z náročného prostředí“, přičemž její nasvícení mělo zdůrazňovat tlukot srdce.