Tady se fandí stromům. Rakouský umělec vysadil malý les uprostřed stadionu, aby upozornil na klimatickou krizi

Filip HouskaFilip Houska

for-forest-11

Foto: For Forest

Stadion, kde se fandí stromům

0Zobrazit komentáře

Existuje nespočet možností, jak poukazovat na životní prostředí, které trpí pod náporem bezohledných lidí a jejich návyků, obrovských továren a například zaplněných dálnic. Celá situace se navíc v posledních týdnech stává čím dál vyhrocenější díky hořícím amazonským pralesům, které se zasloužily o velkou mediální pozornost. A takových věcí je pochopitelně mnohem více.

Zpravidla se pak na tyto skutečnosti dá reagovat dvěma způsoby. Buď se někdo chopí kormidla a začne proti negativním trendům moderní doby efektivně bojovat, což lze dobře prezentovat třeba na snahách nizozemského startupu The Ocean Cleanup, který tahá plastový odpad z oceánů, nebo se uspořádá osvětová akce pro veřejnost. Na možnost číslo dvě se zaměřil i Rakušan Klaus Littmann.

Ten se před několika měsíci rozhodl, že z pozice takzvaného současného umělce zaměřujícího se na instalační umění vytvoří zážitek, který poukáže na krásu přírody a současně varuje širší veřejnost, co může nastat, pokud se svět nezačne k přírodě chovat s respektem.

littmann

Foto: For Forest

Klaus Littmann, kurátor projektu For Forest

Littmann se proto inspiroval kresbou rakouského výtvarníka a architekta Maxe Peintnera, která je známá pod názvem FOR FOREST – The Unending Attraction of Nature, přičemž její hlavní myšlenkou je nahlížení na lesy jako na formu pomalu vymírajícího umění.

Na kresbě je totiž vyobrazen prostý sportovní stadion s běžeckým oválem, kolem nějž jsou vysázeny stromy tvořící malý les. Na sedačkách pak sedí diváci a namísto sportovního fandění obdivují krásu tohoto úkazu, zatímco v dálce vidí doutnající továrny a stavby. Peintner ji nakreslil už v roce 1970 jako vizi budoucnosti.

for-forest-klaus-littmann-austria-col_3

Foto: For Forest

Silná kresba Maxe Peintnera

Sledujte stromy stejně jako zvířata v zoo

Littmanna tato myšlenka natolik zaujala, že se domluvil s architektonickou skupinou Enea Landscape Architecture, se kterou chtěl tuto kresbu překlopit do poutavé umělecké instalace. To prakticky znamenalo, vysázet stovky stromů na opravdovém sportovním stadionu. Vybral si k tomu Hypo-Arenu (dříve Wörtherseestadion) v rakouském Klagenfurtu, která pojme 32 tisíc diváků a slouží jako domácí stánek pro tamní fotbalový celek Austria Klagenfurt.

for-forest-4

Foto: For Forest

Stadion bude otevřený i v noci. Stromy budou osvětleny

Právě tam se svým týmem a partnery navozil okolo 300 stromů, které mají tvořit tradiční evropský les. Nejde navíc o žádné repliky, ale „živé“ stromy, jejichž kondice a zbarvení se bude v průběhu doby měnit. Na stadionu pak stráví přibližně 1,5 měsíce, konkrétně od 8. září do 29. října. V tomto rozmezí může na stadion s kapacitou 30 000 míst kdokoliv bezplatně zavítat.

Byť se z podstaty rozhodně nejedná o žádnou zábavnou činnost, pro řadu lidí to může sloužit jako forma relaxace, přírodního zážitku a hlavně osvěta. Littmann totiž celý tento projekt staví na myšlence, že jednou se na stromy budeme chodit dívat stejně jako na zvířata do zoo – také hrozí, že půjde spíše o vzácnost.

for-forest-11

Foto: For Forest

Historicky největší instalační umění v Rakousku

Podobný instalace byla i jinde

Stromy se staly inspirací i pro tým, který tvořil umělec Zachary Smith a nizozemské Studio Drift. Ti se však zaměřili pouze na jeden velký strom, který – i když v umělé podobě – vysadili do nevadské pouště v rámci velkolepého festivalu Burning Man.

Šlo o napodobeninu slavné „osamělé“ akácie, jež rostla v poušti Ténéré v severním Nigeru. Kurátoři ji pak prezentovali jako „symbol života hledající cestu z náročného prostředí“, přičemž její nasvícení mělo zdůrazňovat tlukot srdce.

tree-of-tenere-studio-drift-burning-man

Foto: Ténéré

Tree of Ténéré

Diskuze (0)

Novinka

Anonym