Taková bolest, že nemohl spát. Kaskadér Travis Pastrana léčí zpřelámané tělo kmenovými buňkami

Travis Pastrana je světoznámý jezdec a kaskadér, který popsal, co s jeho tělem udělal nespočet zranění a jak je chce léčit.

travis-pastrana-minStory

Foto: Zach Catanzareti Photo/Channel 199

Travis Pastrana přiznal život v bolesti. Léčbu hledá u kmenových buněk

0Zobrazit komentáře

Travis Pastrana platí za absolutní modlu všech milovníků adrenalinu. Někdejší motocyklový a automobilový závodník a kaskadér dokázal svými kousky, při kterých popíral fyzikální zákony, dostávat diváky do absolutního varu. Jenže ne vždy se to obešlo bez zranění, kterých čtyřicetiletý Američan za svou kariéru nasbíral nesčetně. A to si s postupujícím věkem začalo vybírat svou daň. Aby mohl Pastrana fungovat bez bolesti, rozhodl se dát své tělo do pořádku s pomocí kmenových buněk.

Travis Pastrana se narodil pro to, aby závodil a posouval hranice toho, co všechno jde na motorce, v autě či s vodním člunem udělat. Vyjmenovat veškeré úspěchy, kterých za svou kariéru dosáhnul, by vydalo na samostatný článek. Mezi ty největší patří účast v závodech Nascar, šampionátu závodních člunů Class 1 World Powerboat Championship či obrovská sbírka titulů z X Games v disciplínách, jako jsou rallye, motokros, superscros, freestyle motokros a další.

Jenže stejně jako je dlouhý výčet Pastranových úspěchů, je ale dlouhý i výčet zranění, která utrpěl. Otřesy mozku, zlámané kosti, zpřerážená páteř, natržené orgány, téměř úplná ztráta krve… Za vše mluví Pastranův rentgenový snímek, na němž je patrné, kolik kovu drží jeho kosti pohromadě.

Ve svých čtyřiceti letech tak sice stále plní svůj youtubový kanál novými videi, v nichž se pouští do nových – a ještě bláznivějších – kousků. Jak ovšem nyní přiznal, při každém z nich trpí jako zvíře.

snimek-obrazovky-2024-05-20-v-12-13-44

Foto: Channel 199

Travis Pastrana objíždějící Kena Blocka na motocyklu

Nejdříve se omluvil fanouškům na Instagramu, že jej neuvidí na americkém šampionátu v rallye. Přiznal, že v roce 2011 nebyl kvůli sérii otřesů mozku schopen udržet informace, které mu předával jeho navigátor, a musel si proto dát pauzu. Nyní se stejný scénář opakuje, ovšem problémem jsou bolesti kyčle a kolene.

Na toto oznámení před několika dny navázalo video na jeho kanále Channel 199, ve kterém popsal svůj život s permanentní bolestí, která jej doprovází nejen při adrenalinových kouscích, ale při i zcela běžných činnostech. „Moje tělo neustále bolí. A je nanic, že si nemůžu hrát se svými dětmi, skákat na trampolíně, jezdit na kole nebo na pumptracku se svou ženou,“ říká v něm Pastrana.

Rozhodl se proto udělat to, co ve svém životě dělá ze všeho nejméně rád, tedy ubrat plyn. Jak vysvětluje, důvodem byly nejen signály, které mu dává jeho tělo, ale také naléhání jeho nejstarší dcery a nedávná smrt několika blízkých přátel z branže, mezi kterými je Jayo Archer, se kterým působil v show Nitro Circus, či Ken Block, dost možná nejznámější automobilový kaskadér, který zahynul minulý rok při nehodě na sněžném skútru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Konečně jsem se dostal do bodu, kdy jsem si řekl: Víš co, zabere to nějaký čas, ale musím dát své tělo do pořádku,“ vysvětlil Pastrana a rozpovídal se o tom, jak by měla jeho léčba vypadat. Popsal, jak mu vitamínová terapie pomohla zbavit se problému s tenisovým loktem, díky čemuž může opět provádět přítahy či kliky.

Hlavní řeč však byla o terapii s pomocí kmenových buněk, o které ve videu promluvilo i několik dalších sportovců podobně dobitých jako Pastrana. Tato terapie pracuje s buňkami schopnými přeměnit se na jiný typ buněk, což umožňuje jejich využití při obnově poškozené či opotřebované tkáně. Jedná se o metodu, ve které vědci vidí naději v léčbě celé řady onemocnění jako diabetes 1. typu, Parkinsonova choroba, srdeční onemocnění, ale může být využívána v transplantační a regenerativní medicíně.

K terapii kmenovými buňkami se však pojí některé kontroverze pramenící především z faktu, že kmenové buňky mohou být získávány z lidských embryí. Jedná se však jen o jeden konkrétní druh embryonálních kmenových buněk, přičemž léčbu lze provádět i s kmenovými buňkami z daleko méně kontroverzních zdrojů.

Pastrana neprozradil, jak dlouho má v plánu léčbu kmenovými buňkami podstupovat. Po čtyřech týdnech mu však prý odezněla bolest v koleni, kvůli které prý nemohl ani spát. Po měsíci se tak označil za nového člověka a nabádá všechny ostatní, aby pečovali o své tělo.

Opustil rodinu, aby dal Ukrajině naději. Usykova výhra nad Furym v boxu je vítězství pro celou zemi

Ukrajina má nového hrdinu. Oleksandr Usyk se stal nepopiratelným boxerským šampionem těžké váhy. Pouze o sportovní vítězství ale nešlo.

Filip HouskaFilip Houska

usyk-1Komentář

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Oleksandr Usyk

0Zobrazit komentáře

Komentář Filipa Housky: Hned jak se vrátil z vyšetření, zamířil si to mezi novináře. Dotlučený, emočně vyšťavený, ale spokojený. Pod paží dřímal plyšového osla, kterého mu půjčila dcera. „Měl mi přinést sílu,“ hlesl Oleksandr Usyk. A to se také stalo. Ukrajinský boxer se o víkendu zapsal do dějin sportu, ale ještě mnohem důležitější poselství vyslal do svého domova. Tam, kde už třetím rokem jeho lid bojuje proti invazním ruským hordám. Jeho vítězství nad obávaným – a mnohem větším – Tysonem Furym je totiž vítězstvím pro celou Ukrajinu. A možná tím, co stateční Ukrajinci na frontě teď potřebují.

Po tomto zápase prahli boxerští nadšenci už dlouho. Hlavně proto, aby konečně dostali jednoho nepopiratelného šampióna těžké váhy napříč všemi čtyřmi hlavními organizacemi, které v mezinárodním boxu jsou. Jejich tužby se naplnily o víkendu, kdy se proti sobě Tyson Fury a Oleksandr Usyk postavili. Oba byli ještě v pátek neporaženi a jejich setkání mělo rozhodnout. A rozhodlo.

První prohru v profesionální kariéře si připsal britský tlučhuba Fury, kterého ukrajinský sympaťák Usyk udolal v atraktivním klání. Knock-out mu ale neuštědřil, muselo se proto jít až k bodovým rozhodčím, kteří o výsledku dvanácti kol vydali verdikt. Je ale vlastně úplně jedno, jak Usyk v dost možná největším zápasem tohoto století zvítězil. Šlo totiž o událost, která má a bude mít ohromný společenský přesah.

I když Fury dokáže být nesnesitelným protivníkem, kterého do ještě nesnesitelnější role staví jeho místy šílený, ale zábavný otec John, anglický bijec byl v celé této hře tak trošku nevině. Šlo hlavně o Usyka, jenž do zápasu vstupoval nejen s vizí si sáhnout na všechny mistrovské pásy organizací WBA, WBO, IBF a nově WBC, ale také vyhrát tvrdý, nelítostný souboj pro svou rodnou zemi. Pro Ukrajinu.

Ukrajinci trefují tvrdě. A nakonec budou všichni naši soupeři poraženi.

Ukrajinský lid sledoval jeho zápas s permanentním strachem, jestli v jejich blízkosti zrovna nespadne raketa. Nebo se nedozví další hrůzné zprávy z jiných koutů země. Ostatně tak, jak se to děje už třetím rokem, co na Putinův rozkaz k nim vtrhla ruská armáda a rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od druhé světové války. Usyk si tak navlékl boxerské rukavice i pro ně.

„Devět měsíců jsem makal. Přišel jsem o Nový rok. Přišel jsem o narozeniny prvního syna. Přišel jsem o narozeniny druhého syna. Přišel jsem o narozeniny dcery. Přišel jsem o narození druhé dcery. Pořád jsem jen trénoval, trénoval, trénoval. Soustředil jsem jen na tento zápas,“ řekl Usyk na pozápasové tiskové konferenci, kam mimo jiné dorazil s vlajkou Ukrajiny.

Právě tu před usazením za pultík rozvěsil na svých rukou a vyjádřil jasné gesto nejen vstříc svému domovu, ale vůči celému světu: „Stojím za Ukrajinou.“ Reagovaly na to i ukrajinské špičky… „Ukrajinci trefují tvrdě. A nakonec budou všichni naši soupeři poraženi,“ napsal po skončení zápasu prezident Volodymyr Zelenskyj na Telegramu. A soupeři pochopitelně myslel ruské hordy, které devastují jeho zemi.

„Ukrajinská vytrvalost a síla rodí ukrajinské vítězství,“ pokračovala hlava státu. Na konto Usykova úspěchu se vyjádřil i jeho někdejší kolega z branže, slavný Vitalij Kličko, který zastává post starosty hlavního města Kyjeva. „Toto vítězství je pro dnešní Ukrajinu velmi důležité,“ napsal. „Prohrát nepřicházelo v úvahu,“ dodal později jeho bratr Wladimir, také bývalý úspěšný boxer.

Usykovo pozápasové stanovisko se dostalo až k těm, kteří jsou přímo v centru válečné vřavy. Mikola Oleščuk, velitel ukrajinských vzdušných sil, řekl, že Ukrajina opět dokazuje, jak silným národem je. „Jsme schopni bojovat za svou identitu, jazyk, kulturu i tradice,“ zmínil. Sama bojová jednotka pak zveřejnila úderný, nadšený vzkaz: „Sláva Ukrajině! Sláva těm, kteří ji brání, i těm, kteří ji oslavují.“

Ukrajina takové momenty úspěchu potřebuje. Samy o sobě jim válku nevyhrají, ale mohou posloužit jako motivace k bojům za záchranu země a vyštípaní ruských sil. Mohou pozvednout morálku vojáků na frontě. Vždyť o víkendu vznikl nový nejlepší boxer tohoto tisíciletí – a je z jejich země, z Ukrajiny. Je prvním boxerem, který se stal nesporným šampionem těžké váhy od doby, kdy Lennox Lewis porazil Evandera Holyfielda. A to byl rok 1999.

Usyk je tak dalším z velkých ukrajinských hrdinů – a svými výroky si dávno před zápasem, respektive po začátku války, vysloužil zpět respekt od národa. Není totiž tajemstvím, že když Rusko v roce 2014 obsadilo poloostrov Krym, kde se Usyk narodil, proti anexi se nijak neohradil, za což byl mnoha Ukrajinci kritizován. Teď je ale situace jiná. A Ukrajina vedle zbraní od Západu potřebuje do – doufejme – vítězného koktejlu přidat i více podobně velkých úspěchů.