Naučil svět driftovat, osudným se mu stal sníh. Zemřel Ken Block, automobilový kaskadér a zakladatel DC Shoes

Celebrita světa prosyceného vůní benzínu a spálených pneumatik podlehla zraněním, které si přivodila během jízdy na sněžném skútru.

ken-block

Foto: Audi

Automobilový jezdec Kenneth Paul Block

Místo krve mu v žilách koloval vysokooktanový benzín a adrenalin byla jeho nejoblíbenější snídaně. Ken Block za svůj život absolvoval řadu velice nebezpečných kousků za volantem, ovšem žádný z nich již nezopakuje. Jak bylo oznámeno na instagramovém účtu jeho organizace Hoonigans, slavný jezdec zemřel při včerejší vyjížďce na sněžném skútru.

Block ještě o víkendu na svém osobním instagramovém účtu zveřejnil fotografie ze zasněženého Park City v Utahu. Dle vyjádření místního šerifa se měl během osudné jízdy pohybovat po strmém svahu. Skútr se měl v jeden okamžik převrátit, spadnout přímo na Blocka a na místě jej usmrtit.

Oznámení o skonu slavného automobilového závodníka a kaskadéra popisuje Blocka jako vizionáře, průkopníka a ikonu světa motorsportu, což jsou tituly, které mu zcela právem náleží. Cesta Kena Blocka za velkou slávou však nezačala za volantem, ale u ševcovského kopyta. Byl totiž jedním ze zakladatelů značky DC Shoes, jež se zaměřuje na výrobu obuvi a oblečení pro milovníky skateboardingu, snowboardingu a motokrosu.

Právě tento byznys otevřel Blockovi dveře do světa nabitého adrenalinem, v němž se spřátelil také s profesionálním motocyklovým kaskadérem Travisem Pastranou. Ten jej inspiroval k tomu, aby zkusil sám závodit. Bylo mu čtyřicet a velmi rychle se ukázalo, že Block to za volantem skutečně umí.

Mimo klasické rallye se věnoval také kaskadérským kouskům pod vlastní značkou Hoonigan. Ty jej dostaly až do slavného motoristického pořadu Top Gear, kde předvedl své umění Jamesi Mayovi. A právě kaskadérské kousky v rámci elitních a nebezpečných soutěží Gymkhana, kde jezdi převáděli často neuvěřitelné kousky a vylomeniny, jej proslavily možná nejvíce. V sérii videí, které na YouTube sbíraly miliony shlédnutí, se dokázal s vozy od Ford Performance, Subaru a později Audi smykem proplétat mezi nejrůznějšími překážkami, jimž se často vyhýbal na milimetr přesně.

Slovo drift, tedy projíždění zatáčky smykem, se díky němu stalo zcela běžnou součástí slovníku automobilových nadšenců i naprostých laiků. Těm navíc slavný jezdec skrze svá videa ukazoval skutečné poklady celého světa motorsportu. Zavedl je na Pikes Peak, představil Ford Mustang a bavil je svým zápalem v každé projeté zatáčce.