Téměř 800 milionů startupu, který dalším pomáhá získat peníze. Investují i Češi včetně Michala Menšíka

Německý Tapline chce díky podpoře investorů dalším startupům ulehčit, jak v současné nepříznivé situaci získat přístup ke kapitálu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

mensik-soustal2-2

Foto: V-Sharp

Zakladatelé V-Sharp Venture Studio Zdeněk Šoustal a Michal Menšík

0Zobrazit komentáře

Co dělá německý startup Tapline, se bez anglických spojení a zkratek na první dobrou vysvětluje těžko. Hodně zjednodušeně ale dalším mladým inovativním firmám umožňuje rychle získávat půjčky, což by měly ocenit zejména v aktuální době, kdy investice do startupů na globální úrovni klesají. Takový přístup zaujal i české investory, kteří do Taplinu posílají desítky milionů korun. Celkem na svůj růst získává téměř 770 milionů korun.

Prostředky o celkové výši 41 milionů korun výměnou za podíl do Taplinu posílá skupina investorů pod vedením tuzemského V-Sharp Venture Studio, za kterým stojí spolumajitel skupiny Accolade Zdeněk Šousal a Michal Menšík. Menšík sám přitom vede logistický startup DoDo, který letos získal 1,5 miliardy korun od těžkých byznysových vah, miliardářského dua Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.

K V-Sharpu se přidal i další český fond Depo Ventures, investory pak doplňují zahraniční hráči jako Antler, Black Pearls VC, 365 fintech, Imetus Capital a několik andělských investorů. Souběžně s investicí, v níž v Taplinu vyjmenované fondy získávají vlastnický podíl, startup získal také dluhovou investici ve výši 30 milionů eur, asi 730 milionů korun, od britské společnosti pro alternativní správu aktiv Fasanara Capital.

A co že to Tapline vlastně dělá? Firmám fungujícím na byznys modelu SaaS, tedy software jako služba, jež se prodávají ve formě předplatného, umožňuje přístup k financím, které mají „na cestě“ právě ve formě budoucích plateb zákazníků za toto předplatné. Zlepšuje tak jejich cash flow a poskytuje jim přístup k takzvanému non-dilutive kapitálu, tedy bez nutnosti za něj poskytnout podíl – stejně jako Tapline získalo zmiňovaných 30 milionů eur.

sima-ciffra-1

Foto: Depo Ventures

Michal Ciffra a Petr Šíma, partneři v Depo Ventures

Podle berlínského startupu byznys model SaaS nabízí vysokou míru předvídatelnosti opakujících se příjmů, což ulehčuje finanční plánování. Zjednodušeně řečeno – když má SaaS firma sto zákazníků, kteří ji každý měsíc za předplatné zaplatí dohromady 100 tisíc korun, může jednoduše spočítat, jakou půjčku je schopna na základě těchto příjmů třeba za rok vrátit.

Konkrétně pak Tapline pracuje s příkladem, že když má SaaS firma měsíční opakující se příjmy (MRR) ve výši osmi tisíc eur, může svůj růst financovat tím, že 60 procent ze svých ročních opakujících se příjmů (ARR) vymění za růstový kapitál. Ten pak klientům na základě podobných výpočtů Tapline poskytne do výše jednoho milionu eur a do 48 hodin od nasazení. Soustředí se na B2B i B2C firmy z regionu německy mluvících zemí (DACH) a střední a východní Evropy (CEE).

Zakladatelé Taplinu věří, že aktuální makroekonomická situace, kdy se globálně investice nejen do SaaS startupů snižují, firmám nabídne atraktivní alternativu vůči venture kapitálovým fondům.

„Naslouchali jsme, co firmy na získávání externích financí trápí. V konečném důsledku můžeme zakladatelům poskytnout rychlé, transparentní kapitálové řešení, které jim nesebere podíl na firmě. Takže se mohou nadále soustředit na to, co dělají nejlépe – budování inovací. V době současné ekonomické nestability umožňuje naše platforma firmám se dále soustředit na růst,“ říká spoluzakladatel Tapline Dean Hastie.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Existuje mnoho vynikajících SaaS společností, které mají osvědčený produkt a rostoucí zákaznickou základnu, ale potřebují další financování, aby mohly podpořit další růst. Pro firmy, které nechtějí nebo nedosáhnou na získání venture kapitálu, neexistovala v našem regionu vhodná forma financování, která by jim umožnila posunout jejich podnikání na další úroveň a pokračovat v inovacích. Tapline této potřebě dokonale vyhovuje,“ říká řídící partner V-Sharp Venture Studio Matej Zabadal.

Tapline v minulém roce založila trojice Dean Hastie, Dmitrij Miller a Peter Grouev, která se potkala v berlínském sídle fondu Antler. Antler byl prvním investorem, který startup podpořil již v loňském září a účastní se i současného kola. Zakladatelé přitom mají z oblasti kapitálových trhů a rizikového investování bohaté zkušenosti. Hastie, původem z Jihoafrické republiky, a Grouev z Bulharska během poslední finanční krize v roce 2008 pracovali v bankovních institucích Merrill Lynch, J. P. Morgan a Sanlam Investments.

„V návaznosti na nejnovější trendy v oboru vznikla nová vlna finančních podniků založených na výnosech a zakladatelé ji chtějí jako alternativu rizikového kapitálu. Společnost Tapline, založená skvělým a schopným týmem bývalých bankéřů, stavitelů rizikového kapitálu a technologů, na to dokázala reagovat a vytvořila všestranný produkt,“ dodává partner Depo Ventures Michal Ciffra.

Do českého datového startupu Manta vstupuje americký obr. Je to další díl skládačky, říká zakladatel

Strategická investice do tuzemské Manty proudí od Alteryxu, firmy obchodované na newyorské burze. Její tržní hodnota dosahuje 2,8 miliardy dolarů.

Iva BrejlováIva Brejlová

manta

Foto: Manta

Tomáš Krátký, zakladatel startupu Manta

0Zobrazit komentáře

Data jsou jedna z těch nejcennějších věcí v každé firmě, říká dlouhodobě tuzemská společnost Manta. Alespoň tehdy, když jim dostatečně dobře porozumíte a sledujete jejich toky. S Mantou to už dělají firmy od Austrálie přes Asii, Afriku, Evropu až po Severní Ameriku. Firma už zaujala několik významných investorů včetně spoluzakladatele Avastu a nasbírala stovky milionů korun. A teď získala novou, strategickou investici. Peníze jí posílá kalifornská firma Alteryx.

„Mantu jsme vždy stavěli s důrazem na integrace, APIs a práci s partnery. Dlouhodobě budujeme strategickou pozici Manty jako primárního dodavatele data lineage pro přední hráče v oblasti zpracování dat. Letos jsme už oznamovali strategické partnerství s IBM a s BigID, Alteryx je dalším kouskem do skládačky. Rozdílem je, že podobně jako u SAP v roce 2020 se Alteryx rozhodl nejen se s námi integrovat na produktové úrovni, ale současně i do nás investovat,“ popisuje Tomáš Krátký, generální ředitel a zakladatel Manty.

Částku firmy nezveřejňují, ale má jít o malý podíl bez jakéhokoliv zásadního vlivu na chod Manty. Firmy spolu už dřív spolupracovaly a teď se má kooperace ještě víc provázat. Alteryx nabízí nástroje pro práci s daty a analytické služby. Kombinace obou má umožnit třeba upozornit vývojáře, že tabulka, ze které plánuje číst data, využívá datové zdroje s nízkou kvalitou nebo vysokým stupněm ochrany dat.

Transakce přichází poměrně krátce po květnovém oznámení velkého investičního kola, kdy český datový startup získal více než 800 milionů korun jak od svých investorů, ale třeba i od spoluzakladatele Avastu Eduarda Kučery. Aktuální obchod má být jejím rozšířením.

Navíc má mít stejné parametry ohledně valuace. „Což za současných ekonomických podmínek považuji za malý zázrak a potvrzení výjimečné role Manty v rámci trhu datové infrastruktury,“ chválí si ředitel. Podle informací CzechCrunche se valuace startupu při posledním obchodu pohybovala na úrovni osmi miliard korun.

K lidem v byznysu

Manta ve své platformě generuje přehled všech zdrojů firemních dat a ví, jakým způsobem a kam organizací proudí. Zná jejich provázanost, proto dokáže určit, co vše ovlivní změna jedné konkrétní položky.

Letos zaznamenala blíže nespecifikovaný „významný růst“ a otevřela nové kanceláře v portugalském Lisabonu a irském Dublinu. Hlavní sídlo firmy je v Praze, ve Spojených státech má své pobočky v New Yorku a floridské Tampě. Celkem Manta zaměstnává více než 150 lidí po celém světě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Partnerství s Alteryxem má firmu mimo jiné přiblížit k zástupcům byznysových oddělení například z marketingu, obchodu nebo financí. „Potřebují rychle a snadno zpracovat data ležící někde v datovém skladu a transformovat je na poznatky a rozhodnutí,“ vysvětluje Krátký. Těm teď firmy spolu hodlají zlepšit vhled do dat a zjednodušit práci.

„Z obchodního pohledu se jedná o expanzi portfolia strategických partnerů a utvrzení pozice Manty jako předního dodavatele datových toků a souvisejících metadat napříč celým trhem zpracování dat,“ věří Krátký.

Do tuzemské Manty Alteryx vstupuje prostřednictvím svého vehiklu Alteryx Ventures. Ten firma oznámila loni a zatím s ním vstoupila do jednoho startupu. Alteryx se nyní stal součástí širšího týmu akcionářů Manty.

Směrem k českým odborníkům Alteryx neinvestuje poprvé. V roce 2017 koupil pražskou společnost Semanta, která dál působí pod jeho jménem. Firma má pobočky ve více než dvanácti zemích světa, zaměstnává přes 1 400 lidí a dosáhne na víc skoro osm a půl tisíce firemních zákazníků.