Temné hudební album a ještě temnější NFT. Český umělec JAF 34 vydává neofuturistická grafická díla

Filip HouskaFilip Houska

jaf34-1

Foto: JAF 34/Tomáš Vrana

Vizuální dílo od umělce JAF 34, na kterém pracoval s fotografem Tomášem Vránou

0Zobrazit komentáře

Když slavný zpěvák The Weeknd vydal exkluzivní digitální sběratelská díla ve formě NFT, vzbudil mezi komunitou fanoušků rozruch nejen díky tomu, že na rostoucí trend ze světa kryptoměn nasedl, ale hlavně pro jejich neofuturistický vzhled s temnou atmosférou. A pokud se vám toto umění líbilo, dost možná vás přiláká i tvorba, s níž vyrukoval český umělec JAF 34.

O člověku s maskou, který vystupuje pod uměleckou přezdívkou JAF 34, jste mohli slyšet už v minulosti. Svého času byl totiž vůbec prvním Čechem, který měl tu čest pracovat s „nejčernější černou barvou“, jež pohlcuje světlo. S variantou, která se silně podobá proslulému odstínu Vantablack, namaloval JAF 34 několik obrazů, a dokonce ji využívá i pro svou vizuální sebeprezentaci.

Teď to ale o „černé mezi černými“ úplně tak není. JAF 34 se totiž spojil s fotografem Tomášem Vranou, aby vytvořili unikátní umělecká díla s nádechem temna a prázdna. „Prázdnota má široký pojem, který jsem se snažil ztvárnit v jednoduchém příběhu ‚koloběhu života‘. Od zrození přes život až po smrt a to, co čeká každého z nás poté,“ abstraktně popisuje JAF 34 pro CzechCrunch.

Do dnešního dne poslali na online tržiště KnownOrigin již tři takové virtuální malby, které mají vyjadřovat prázdnotu naší společnosti. Podobně jako díla od The Weeknda i umění od tohoto českého tandemu vychází z neofuturistických linek, jež navozují temné vnímání. I proto se nová série nazývá A Fragment of Emptiness, tedy Zlomek prázdnoty.

jaf-34-2

Foto: JAF 34/Tomáš Vrana

Neofuturismus na každém milimetru

jaf-34-1

Foto: JAF 34/Tomáš Vrana

Vyjádření prázdnoty společnosti

Na celé sérii je ovšem možná nezajímavější fakt, že je založena na NFT, respektive nezaměnitelných tokenech, díky nimž se může nový majitel prokázat certifikovaným vlastnictvím na blockchainu (databázi pro uchovávání transakcí s kryptoměnami). „NFT je úplně nový svět, který přiletěl s nebývalou silou,“ dodává JAF 34.

„Neuvěřitelně mě začal fascinovat a do budoucna půjde podle mě o naprostý standard pro odkup digitálního umění, ať už se jedná o 3D rendery, nebo hudbu. A pro mě jakožto člověka, který se snaží pracovat se svými uměleckými díly co nejvíce soudobě, je NFT ideální cesta,“ doplňuje český umělec a odkazuje na své nové hudební album.

Nová díla, která jsou tvořena technikou fotogrametrie, tedy focení ve 360 stupních, jsou totiž primárně podpůrným prostředkem pro jeho debutové album Empty. „Tohle album je totiž víc než pouhý nosič hudby – je to spíše odkaz doby a jeden z mnoha dílků celé skládačky, kterou jsem se poslední roky snažil dát dohromady,“ zmiňuje JAF 34.

Rozhodně nejde ale o jediného Čecha, který se do NFT ponořil. Za zmínku stojí i motion designér Jan Sládečko, který se do nezaměnitelných tokenů vrhl takříkajíc na full-time a vytváří poutavé animace, na kterých se mu již podařilo vydělat přes tři miliony korun. Více o trendu NFT se můžete dozvědět zde.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym