Tesla i po rozdělení akcií dál roste a nabírá miliardy dolarů. Elon Musk se díky tomu předhání s Markem Zuckerbergem
Kdybyste se dnes zeptali investičních expertů na názor na Teslu, budou se jejich odpovědi zásadním způsobem lišit. Někdo říká, že je kalifornská automobilka nafouknutá bublina, její hodnota a hlavně hodnota akcií nedává smysl, a že si spousta lidí natluče. Někdo zase věří v její dlouhodobý přínos a inovace a neočekává, že by hodnota zásadním způsobem klesala.
Ať už jste na jakékoliv straně tábora, určitě vám neušly poslední týdny a měsíce, ve kterých automobilka Elona Muska překonala snad všechna očekávání. Od začátku roku její akcie vyrostly o 500 procent, překonala hodnotu všech tradičních automobilek a aktuálně se její tržní kapitalizace pohybuje na hranici 442 miliard dolarů. Je už dokonce osmou nejhodnotnější americkou firmou vůbec.
Pokud vezmeme v potaz, kolik aut ročně Tesla prodá a vyrobí v porovnání s jinými automobilkami, jde o neuvěřitelná data. Ani to ale Teslu rozhodně nezpomaluje a po nedávno oznámeném rozdělení akcií v poměru pět ku jedné její hodnota nadále roste. Rozdělení proběhlo po uzavření obchodování v pátek večer a při pondělním otevření trhu cena akcií vystřelila téměř okamžitě o více než 12 procent.
To přineslo nejen úsměv na tváři pro stávající akcionáře, ale také zásadní růst hodnoty majetku Elona Muska, který má většinu svého jmění právě v akciích Tesly. Aktuálně disponuje majetkem ve výši 110 miliard dolarů, což je pouze o dvě miliardy méně než v případě šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, o 16 miliard méně, než má Bill Gates, a o 105 miliard méně oproti Jeffu Bezosovi, který se stále drží na první pozici mezi světovými miliardáři.
Musk se v pondělí a během včerejška dokonce na čas držel nad Zuckerbergem se 115 miliardami, cena akcií se ovšem před koncem včerejšího obchodování mírně propadla a Musk je tak aktuálně znovu na čtvrté pozici. Hromadění majetku ale není primárním cílem ani jednoho z nich.
Pro Muska je zásadní, že bude schopen díky růstu všech ukazatelů dál posouvat nejen Teslu, ale také například svou vesmírnou společnost SpaceX nebo Neuralink, se kterým představil další verzi zařízení připojeného na mozek, které ho má jednou být schopno částečně ovládat.