Tesla má pro Elona Muska připravenou pohádkovou odměnu za miliardy. Musí si ji však zasloužit
Zastávat funkci výkonného ředitele nadnárodní, veřejně obchodovatelné společnosti je spojeno s celou řadou povinností a starostí. Ty jsou však vyvažovány příjemností v podobě vysokých částek, kterými jsou šéfové odměňováni. Podle nové studie, kterou pro The New York Times vypracovala poradenská společnost Equilar, se průměrná výše odměn dvou set nejlépe placených výkonných ředitelů amerických firem za minulý rok pohybovala okolo 72 milionů dolarů (přes 1,6 miliardy korun).
Při stanovení průměru je však nutné vynechat lídra celého žebříčku, kterým se stal Elon Musk. Šéf Tesly se totiž se svou roční odměnou ve výši 2,3 miliardy dolarů (přes 53 miliard korun) zcela vymkl vytvořeným tabulkám. Výše jeho roční odměny je tak velká, že překonal dalších 65 nejlépe placených ředitelů dohromady. Ostatně stačí ji porovnat s dvěma dalšími příčkami. Druhý David Zaslav z Discovery loni získal „pouze“ 129 milionů dolarů (téměř 3 miliardy korun) a třetí Nikesh Arora z Palo Alto Networks 125 milionů dolarů (téměř 2,9 miliardy korun).
Za standardní částku pro nejlépe odměňované ředitele můžeme označit částku mezi 20 až 30 miliony dolarů (460 až 700 milionů korun), kterou v loňském roce dostalo hned 68 ředitelů. Najdeme mezi nimi například i zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga s 23 miliony dolarů. Šéf Microsoftu Satya Nadella loni inkasoval 26 milionů dolarů, zatímco výkonný ředitel Applu Tim Cook 16 milionů dolarů.
Tyto odměny si však nemůžeme automaticky představovat jako čísla, která naskakují ředitelům na jejich bankovních účtech. Mnoho z nich je totiž odměňováno tzv. akciovými opcemi a zatímco ve většině případů jsou tyto opce kombinovány s běžným platem, bonusy nebo přímými akciemi, v případě Elona Muska jsou to právě výhradně akcie, které může získat jen tehdy, pokud splní stanovené cíle.
Cíl: 650 miliard dolarů
Pro Elona Muska tak akcionáři Tesly v březnu minulého roku schválili desetiletý plán s jednotlivými milníky týkajících se příjmů společnosti a tržní kapitalizace. Za jejich dosažení dostává Musk odměnu ve formě akcií společnosti a je tím motivován věnovat co největší úsilí právě do vedení Tesly, byť je zainteresovaný také například ve SpaceX či The Boring Company.
Před Muskem tak nyní stojí úkol v podobě až osmnáctinásobného zvýšení tržní hodnoty Tesly v následující dekádě ze současných zhruba 34 miliard až na závratných 650 miliard dolarů. Pokud by se mu to povedlo, jeho podíl ve firmě by podle The New York Times mohl mít hodnotu zhruba 100 miliard dolarů. Pokud se mu tento ambiciózní úkol splnit nepodaří, Tesla mu zdaleka celou odměnu nevyplatí.
Celkem se jedná o dvanáct balíčků akcií, pro jejichž získání se musí postupně dosáhnout na mnoho finančních ukazatelů. Aby získal vůbec nějaké akcie, musí Elon Musk ztrojnásobit současnou tržní hodnotu firmy na 100 miliard dolarů. Dalších jedenáct balíčků je pak vázáno na další zvyšování tržní hodnoty o 50 miliard dolarů. Vedle toho musí v příslušné výši růst také obrat (z 20 miliard na 175 miliard dolarů) a upravená EBITDA (z 1,5 miliardy na 14 miliard dolarů).
„Odměňování Elona je v současné době vázáno na dlouhodobý úspěch Tesly a jejích akcionářů. Žádné z akcií se mu za rok 2018 nepřipsaly,“ říká mluvčí Tesly Kamran Mumtaz. Objevily se však i hlasy akcionářů, kteří jsou proti této formě odměňování Muska. Upozorňují především na to, že částka je až příliš vysoká. Navíc vzhledem k tomu, kolik by tak významným růstem celé firmy Musk inkasoval, je otázka, jestli odměna v podobě několika miliard navíc hraje vůbec roli.
Současné Muskovo jmění odhaduje americký časopis Forbes na 18 miliard dolarů, a tak by se mohlo zdát, že další finance již pro něj nemohou být klíčovou motivací. Značná část jeho majetku je nicméně uložena právě v akciích Tesly, jíž je Musk v současné době největším akcionářem díky přibližně 38,6 milionu akcií, které vlastní. Proto je pro něj úspěch společnosti velmi důležitý, což dokázala i jeho nedávná investice do akcií automobilky během navyšování kapitálu společnosti.