Tesla prorazila 1 000 dolarů za akcii a přeskočila Toyotu. Elon Musk má nejhodnotnější automobilku světa

elon-musk4

Foto: TED

Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Je to jen několik dní, co na burzu vstoupil konkurent Tesly na poli elektromobilů Nikola, který zabodoval mezi investory, a během krátké doby jeho hodnota vyrostla až na 26 miliard dolarů, a už tu máme další rekord. O ten se postarala samotná Tesla, když začaly v posledních dnech její akcie stoupat na základě ohlášení pozitivních výsledků prodejů Modelu 3 na čínském trhu a také nechtěného odhalení produkční verze nákladního automobilu Semi.

Ten míří do produkce a hodnota akcií Tesly i díky tomu poprvé v historii prorazila hranici 1 000 dolarů za kus a posunula tak tržní hodnotu kalifornské společnosti Elona Muska na zhruba 187 miliard dolarů. To je na firmu, která v porovnání s tradičními automobilkami prodá relativně nízký počet aut, až neuvěřitelné číslo. Ať už se za ním ale skrývá cokoliv a nazýváte Muskovu automobilku nafouknutou bublinou nebo senzací, připisuje si také další prvenství.

Díky růstu hodnoty překročila Tesla oficiálně také dosud nejhodnotnější automobilku, kterou byla Toyotu, a poslala ji na druhou pozici. Její aktuální hodnota se pohybuje na hranici 179 miliard dolarů, která je zapříčiněna výrazným poklesem v posledních měsících, za který může mimo jiné i globální pokles prodejů aut.

teslashares

Foto: Google

Vývoj akcií Tesly za posledního půl roku

Na druhou stranu je nutno přiznat, že součástí Tesly už nejsou dávno pouze auta. Roste také její solární divize, se kterou vyrábí solární střešní panely, nebo stanice, které mimo nabíjení automobilu mohou pohánět i celou domácnost.

Zároveň je nutno vzít v potaz, že se Tesle poměrně zásadního výsledku podařilo dosáhnout i díky tomu, že většina ostatních automobilek kvůli dočasným problémům okolo koronavirové pandemie zažívala těžké období a jejich cena i kvůli panice na trhu klesla. Dlouhodobě jsou ale co do počtu vyprodukovaných aut a dalších ukazatelů násobně větší než Tesla.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vtipné je, že samotná Toyota v roce 2010 do Tesly investovala 50 milionů dolarů a také jí pomohla s výstavbou hlavní továrny v kalifornském Fremontu. Svůj podíl o sedm let později prodala se slušným ziskem, který byl však jen zlomkem dnešní potenciální hodnoty.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Křetínský s Tkáčem po pár týdnech prodali svůj podíl v obchodním domě Macy’s. Vydělali desítky milionů dolarů

Peter BrejčákPeter Brejčák

Miliardář Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

Propady na trzích jsou někdy ideální příležitostí na nákup akcí s potenciálním vysokým ziskem. Přesně taková sázka se vyplatila česko-slovenské dvojici miliardářů Danielu Křetínskému a Patriku Tkáčovi, kteří jen pár týdnů od nákupu prodali svůj podíl v americkém obchodním řetězci Macy’s.

Během několika transakcí v dubnu a květnu si podnikatelské duo ve firmě, která ve Spojených státech provozuje na 800 obchodů včetně 500 obchodních domů, přes svůj fond Vesa Equity Investment nakoupilo akcie za více než dvě miliardy korun a získalo tak pětiprocentní podíl. Miliardáři se tehdy stali čtvrtým největším akcionářem celého Macy’s.

Tento stav už však neplatí. Jak upozornily Hospodářské noviny na zápis publikovaný americkou Komisi pro cenné papíry, fond Vesa se již zbavil zhruba třinácti z celkových patnácti milionů akcí, které předtím koupil.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Cena akcí Macy’s na burze přitom za poslední týdne v reakci na opětovné otevírání obchodů ve Spojených státech rychle vyrostla. Zatímco Křetínský s Tkáčem v dubnu nakupovali s průměrnou cenou kolem 5,4 dolaru, minulý týden akcie dokonce překročily hranici 10 dolarů. Kdy přesně k prodeji podílu došlo, není jisté, výnosnost investice se však mohla dostat až téměř na dvojnásobek.

Pokud by Vesa prodala akcie na úrovni 9,5 dolaru, zisk na transakci mohl dosáhnout přibližně 55 milionů dolarů, tedy kolem 1,3 miliardy korun. Cena akcií se právě kolem 8 až 9,5 dolaru v posledních dnech pohybovala. Investiční fond dále drží podíl například v americkém Foot Lockeru.

V případě podnikatelské dvojice však nejde o jediné novinky. Přes francouzskou odnož své mediální společnosti Czech Media Invest, kterou vlastní s Romanem Korbačkou, zároveň investovala pět milionů eur (přes 130 milionů korun) do nově vznikající zpravodajské stanice B Smart. Ta podle medializovaných informací začne ve Francii vysílat již příští týden.