Texaský masakr motorovou pilou podeváté. Netflix ukázal trailer na pokračování kultovního hororu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

texas-chainsaw-massacre-netflix-2022

Foto: Yana Blajeva/Netflix

Vrah Leatherface v novém Texaském masakru motorovou pilou

0Zobrazit komentáře

Už téměř padesát let diváky děsí šílený vrah s maskou z lidské kůže, který své oběti pronásleduje s burácející motorovou pilou. Podle některých se koncept Texaského masakru motorovou pilou v zásadě vyčerpal hned v nepřekonatelném prvním filmu, přesto ale vzniklo mnoho dalších – a dodnes jde pro studia i tvůrce o zajímavou látku. Nové pokračování se za necelé tři týdny chystá také na Netflix, který teď odhalil plnohodnotný trailer.

V letošním Texaském masakru motorovou pilou se objeví všechny typické prvky. Od prostředí mrtvolné vesnické usedlosti na americkém jihu přes vraha s přezdívkou Leatherface až po naivní mladé oběti. U nich ale nastává první menší odchylka od žánrových pravidel – hrdinové se totiž neztratili, ale do vyprázdněného městečka přijeli se záměrem tam vybudovat nový byznys. Hrůzný příběh se dá do pohybu, jakmile skupina optimistických podnikavců vyruší starého šílence.

Mezi hlavní body filmu má patřit také postava Sally Hardesty, která se objevila v původním díle z roku 1974 jako jediná přeživší Leatherfaceových útoků. V novince, odehrávající se v současnosti, se má vrátit jako starší žena, jež prahne po pomstě. Podobný motiv jsme nedávno mohli vidět ve více pokračováních kultovních hororových sérií jako Halloween a Vřískot.

Je přitom dost možné, že ani jedna z nich by bez původního Texaského masakru motorovou pilou vůbec nevznikla. Snímek režiséra a scenáristy Toba Hoopera totiž pomohl definovat žánr slasheru, do něhož obě série (a bezpočet dalších filmů) spadají. Levný, relativně rychle natočený a přímočarý horor o postupném vyvražďování skupiny více či méně sympatických postav se v následujících letech a dekádách stal evergreenem děsivých filmů.

Do pokusů o navázání na kontroverzní Hooperovo dílo, které vzbuzuje znechucení i uznání za jeho nepříjemnou atmosféru, se filmaři pustili přímo v rámci světa Texaského masakru motorovou pilou. První pokračování v roce 1986 natočil režisér originálu, vydal se ovšem zcela jinou, krvavě komediální cestou. Následovalo pak ještě šest dalších pokračování a rebootů, které se s různou úrovní úspěchu snažily děsivou atmosféru Leatherfaceova řádění replikovat.

Žádnému z nich se to naneštěstí nepodařilo, takže celá filmová série svůj status těží v zásadě jen z prvního dílu. Snad také proto má nový snímek všechna předchozí ignorovat a dějově navazovat přímo na sedmdesátkový kult. První trailer neukazuje téměř nic, co bychom od typického slasheru neočekávali, snad s výjimkou jedné scény, která si utahuje z dnešní „cancel culture“.

Očekávání by nicméně mohli vzbudit tvůrci stojící za filmem, před několika lety si totiž režisér Texaského masakru motorovou pilou Fede Alvarez vysloužil mnoho chvály za děsivý thriller Smrt ve tmě. Ten pracoval s jednoduchou premisou skupiny mladých, kteří se pokouší okrást slepého válečného veterána, chytrou režií se mu ale podařilo vytvořit vzrušující zážitek. Nový Alvarezův počin bude možné zhlédnout exkluzivně na Netflixu od 18. února.

Streamovací služba v posledních několika letech fanoušky hororového žánru zásobuje poměrně pravidelně. Jen před dvěma týdny na ní vyšel dobře přijatý seriál Archive 81, kterému loni předcházely například minisérie Půlnoční mše a Pomsta s chutí třešní. Mezi filmy to pak loni byla především slasherová trilogie Ulice strachu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym