Tim Burton chtěl skončit s režií. V Beetlejuice Beetlejuice je ale zase ve formě, říkají první recenze

V Benátkách začal festival, kde měl premiéru i nový film Tima Burtona. Zapomeňte na zakázky pro Disneyho, milovaný podivín je zpět, říkají recenze.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

beetlejuice-beetlejuice-1

Foto: Vertical Ent.

Michael Keaton ve filmu Beetlejuice Beetlejuice

0Zobrazit komentáře

Novinka Tima Burtona Beetlejuice Beetlejuice měla premiéru v Benátkách. První ohlasy jsou dobré. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Na filmovém festivalu v Benátkách měl právě světovou premiéru snímek Beetlejuice Beetlejuice, pokračování kultovní duchařské komedie Tima Burtona z roku 1988. Tehdy si manželský pár duchů do svého domu pozval démonického exorcistu, aby vyhnal nové živé nájemníky. Titulní démon se teď vrátí, tentokrát ale staré známé Lydii Deetz nebude škodit, nýbrž pomáhat. Její dcera Astrid se totiž kvůli nezodpovědnosti propadne do podsvětí a zachránit ji může jen Beetlejuice.

Tim Burton v nedávném rozhovoru pro Variety přiznal, že po práci s Disney na Dumbovi se cítil zralý na odchod do důchodu. Nejdříve seriál Wednesday a pak nápad vrátit se ke své kultovní komedii v něm však opět probudily kreativního, respektive režisérského ducha. A první recenze převážně uznávají, že v sobě po blockbusterech na zakázku znovu našel hravého tvůrce, který před šestatřiceti lety zaujal svojí neotřelou estetikou a makabrózním humorem.

Všem, kteří mají rádi původního Beetlejuice, by se prý měla líbit i novinka. „Svižné vyprávění, živelná energie a stabilní přísun vtipných momentů naznačují, že Burton našel v návratu do tohoto světa skutečnou radost a pro fanoušky prvního filmu je to nakažlivé,“ píše v pochvalné recenzi server The Hollywood Reporter. Burtonovo nadšení se prý výrazně promítlo i do herců, počínaje Michaelem Keatonem, jehož úchylný Beetlejuice jako by nezestárnul. Silné momenty mají také Winona Ryder, Jenna Ortega, Catherine O’Hara nebo Willem Dafoe.

Ne všichni jsou ale štěstím bez sebe, občas kritizují například až přílišný nával nápadů, kvůli čemuž je vyvrcholení poněkud chaotické. Beetlejuice Beetlejuice prý z podobného důvodu někdy působí jako několik různých filmů dohromady bez jednoznačné dějové linky. Všem ale má být společná už zmíněná intenzivní zábavnost a spojuje je i záměrná absence nějak příliš dramatického vyznění. Tohle je jedna velká, samozřejmě temná, nechutná a vtipná hra.


Co ukazují trailery

Nikdy se nepouštěj

Nový horor od režiséra snímku Hory mají oči představí rodinu doslova přivázanou ke své chatě v lese – pokud se prý někdo vzdálí mimo dosah provazu, hrozí mu napadení zlými duchy. Ale je to opravdu tak? V hlavní roli Halle Berry.


Co hýbe světem filmu a televize

Hvězda Dámského gambitu chystá novinku pro Netflix

Minisérie Dámský gambit o geniální šachistce dodnes patří do první desítky nejsledovanějších projektů v historii Netflixu. Její hlavní hvězda Anya Taylor-Joy teď se streamovací službou chystá další minisérii podle knižního bestselleru How to Kill Your Family od Belly Mackie. Hrdinkou, jíž Taylor-Joy ztvární, je Grace, neplánovaná dcera miliardáře Simona Artemise počatá z nevěry. Po smrti matky, která ji vychovala sama, se Grace pokusí navázat kontakt se zbytkem rodiny, je ale odmítnuta. Rozhodne se proto pro brutální pomstu.


Co si pustit

Pán prstenů: Prsteny moci

Prime Video  |  Fantasy |  2022-dnes  |  2 řady  |  ČSFD

galadriel-rings-of-power-2

Foto: Amazon

Galadriel, jedna z ústředních postav Prstenů moci

Po dvou letech se na obrazovky vrací nejdražší televizní seriál v historii. První řada Prstenů moci si sice vysloužila nemálo kritiky za údajné vzdálení se předloze J. R. R. Tolkiena, poněkud nezáživné vyprávění nebo ploché postavy, ohromila ale audiovizuálním zpracováním, rozsáhlým světem a atmosférou. Druhá řada podle prvních recenzí trpí některými ze stejných neduhů, přináší ale svižnější děj, velkolepá výprava stále těžko hledá konkurenci a Sauronovy plány nabírající na obrátkách nemají problém udržet pozornost.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.

První dojmy bez spoilerů: Druhá řada Prstenů moci je znatelně lepší. Má vyšší tempo a skvělého Saurona

Rings of Power od Amazonu ve druhé sérii napravují některé chyby první sezony, ale k dokonalosti mají stále daleko. Jsme však příjemně překvapeni.

Michal MančařMichal Mančař

galadriel-rings-of-power

Foto: Amazon

Také Galadriel, jedna z ústředních postav Prstenů moci, se ve druhé řadě dočká proměny v koukatelnější postavu

0Zobrazit komentáře

Prsteny moci jsou zpátky. Kdo věřil ve zlepšení, dočkal se. Kdo doufal v zázrak, bude zklamaný. Kdo čeká koukatelné vysokorozpočtové fantasy, bude spokojen. Scénář zůstává slabinou, ale těch nejhloupějších okamžiků ubylo. Rings of Power na Amazonu budou nadále diváky rozdělovat – ale ve své druhé řadě budou i více bavit.

S Prsteny moci je to složité. A to nejen proto, že budou navždy ve stínu takřka dokonalé filmové adaptace Pána prstenů od Petera Jacksona nebo svého miliardového rozpočtu.

Znalci a milovníci Tolkienova díla jim neodpustí, že po svém vyplňují spisovatelem zanechané mezery v příběhu, případně že místy přetvářejí to, co v knihách bylo. Běžní diváci či fanoušci fantasy si zase v první sérii právem mohli stěžovat na nevyrovnaný scénář s několika opravdu nešťastnými rozhodnutími.

Jak se druhé řadě Prstenů moci daří tyhle i další nedostatky napravovat? Vlastně… docela dobře.

Pozor, není to ani zdaleka zázračné napravení všeho, co se nelíbilo na první sérii. Ale v úvodních třech dílech, které si už teď můžete na Prime Videu pustit, se všechny dějové linky rozjedou ve vyšší rychlosti, zajímavějším směrem a s mnohem méně kolísavou kvalitou. I když té úplně první epizodě to trvá – ze tří dostupných je rozhodně nejslabší.

Konečně ale máte pocit, že se něco opravdu začíná dít. A alespoň prozatím se to děje bez velkých a do očí bijících hloupostí, jako byla třeba vysmívaná válečná výprava na palubě pár lodiček.

Nade všechny ostatní vyčnívá zápletka se Sauronem, jenž se v podobě nositele darů vetřel do přízně elfa Celebrimbora, stvořitele titulních prstenů. Sauron s tváří Charlieho Vickerse spřádá plány, aby v temnotě svázal dosud svobodné národy, uvádí elfího mistra v pokušení a hraje na struny nejen jeho ješitnosti. Nejlepší část seriálu.

Do toho se skřeti připravují na válku. Že tak nečiní přímo pod Sauronovým velením – ba co víc, že to právě oni způsobili Sauronův pád, který vedl k jeho krokům v první řadě Prstenů moci – je zbytečně zamotané a popravdě podivné. Ale temný pán i temní přisluhovači se nutně musí (opět) setkat a spojit, tak s verdiktem ještě počkejme.

house-of-dragon-box

Přečtěte si takéRecenze: Rod draka je ve druhé řadě dobrý, ale pomalýKomu jste fandili v Rodu draka? My Černým, ale zábavnější byli Zelení. I když nudné finále nezachránili

Elfka Galadriel, které leckdo v první sérii vyčítal podivnou prudkost mládí, je sice stále zmítaná pocitem viny a není vznešenou paní jako v případě Cate Blanchett, ale ubírá na otravnosti. Velice vznešený, jak se na elfího pána sluší, je naopak nově představený stavitel lodí Círdan. Elrond, který s trpaslíkem Durinem patřil k zábavnějším částem první řady, se zatím nechává unášet scénářem a emocemi, což je trochu škoda.

Zmíněný princ Durin čelí nepřízni svého královského otce – a trpasličí říše čelí krizi, jejíž řešení zdánlivě nabízejí právě prsteny. V Númenoru, jenž hledá nového panovníka, se také schyluje k neštěstí. A tentokrát se to naštěstí obejde bez zbytečných scén věnovaných třeba námořnímu výcviku mladých vojáků. U většiny vyprávění máte ve druhé řadě pocit, že někam vede. To v úvodní sezoně Prstenů moci nebylo pravidlem.

Přijde i Tom Bombadil

Platí to i o části seriálu, která se věnuje stále bezejmennému poutníkovi a chluponohým předchůdcům hobitů. Té nově prospělo odpoutání se od zbytku kmene a výprava do pouštní země Rhûn. Kde se mimochodem setkáme i s temným čarodějem v podání Ciarána Hindse, který leckomu připomene Sarumana z Pána prstenů

Podobných přímých odkazů i nepřímých narážek nebo pomrknutí na Jacksonovy filmy či na Tolkienovo fiktivní legendárium je zde logicky opět spousta. Někdy jsou zbytečně na sílu, třeba když se dialogy snaží vyvolat tolkienovskou epiku, ale mnohdy působí spíš prkenně než osudově. Nebo když sledujete výpravu milých hobitů a tajemného čaroděje. Naopak nádherných scenérií a pohledů, které by se neztratily ani ve filmové trilogii, snad ještě přibylo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co Prstenům moci stále chybí, je hlubší prokreslení postav, do nichž by bylo možné investovat divácký zájem nebo kterým by šlo prostě fandit (či které nenávidět). Však vzpomeňte třeba na Sama Křepelku, dobráckého až jednoduchého, ale se srdcem a moudrostí hrdiny.

Ve druhé sezoně se to daří s dvojicí Sauron a Celebrimbor. U poutníka beze jména to občas prosvitne, ale prospělo by mu méně putování. Povedená dvojka Elrond plus Durin je zatím oslabena, rozdělena a nedostává tolik prostoru. Na zajímavosti začínají nabývat události i postavy v Númenoru, nicméně na ztraceného Isildura či elfího válečníka Arondira byste při sledování snadno zapomněli.

Ale to jsou jen první – a ve výsledku opatrně pozitivní – dojmy z úvodní trojice dílů. Celkem jich s týdenní pravidelností vyjde osm. Z ukázek víme, že se objeví Tom Bombadil, tajuplná a mocná postava, kterou i Peter Jackson v Pánovi prstenů vynechal. Elrond a Durin se opět shledají. Má dojít na velkolepé bitvy. A hlavně Sauron s Celebrimborem ukovají prsteny, jejichž moc nutně musí vést k ještě napínavější podívané.