Timothée Chalamet při propagaci Duny ukázal, jak stylově nosit oblek. Na Zendayu v kovu ale nemá

Premiéra očekávané druhé části epické filmové ságy se blíží – a Timothée Chalamet ji reprezentuje ve velkém stylu. Znovu zaujal i Cartiera.

Filip HouskaFilip Houska

timothee-chalamet-dune-1

Foto: Depositphotos / The Hollywood Reporter/X

Timothée Chalamet a Zendaya v netradičním kostýmu

0Zobrazit komentáře

Očekávaná druhá část Duny sice dorazí až v druhé polovině příštího týdne, herci z nového filmu s režisérem Denisem Villeneuvem ale dělají vše pro to, aby na něj nalákali s dostatečným předstihem. Jak? Přes vyšperkovanou módu. V tomto ohledu se teď stal středem pozornosti miláček náctiletých Timothée Chalamet, který nejenže naznačuje comeback úzkých kalhot, ale také uvádí tip, jak posunout nošení obleků na novou úroveň. A co ten náhrdelník inspirovaný planetou Arrakis?

Na střední škole Timothée Chalamet tancoval a rapoval. A jeho písnička Timmy Tim dodnes baví internet. Později se ale našel v herectví, ve kterém se naplno prosadil s příchodem první části filmové adaptace epické sci-fi ságy Duna, ve které ztvárnil Paula Atreida. Výkon v novém Wonkovi, kde vdechl život slavnému fiktivnímu výrobci čokolády, pak jeho umění jen podtrhl. Multitalentovaný Američan s francouzskými kořeny ale není pouze hollywoodským úkazem.

V roce 2019 ho prestižní módní časopis Vogue označil za nejvlivnějšího muže světa v oblasti módy a připsal mu zásluhy za překračování hranic mezi tradiční mužností a ženskostí. Osmadvacetiletého rodáka z New Yorku si vyhlídli i takoví módní giganti jako Chanel, Prada nebo Cartier – a začali ho oblékat do kolekcí, ve kterých září i dnes. Obzvlášť v posledních pár týdnech, kdy objíždí města v rámci premiéry Duny: Druhé části.

Většina jeho outfitů je v cenovém rozmezí, které není pro běžného smrtelníka v případě módy obhajitelné. Ve výsledku o to nicméně tolik nejde, pokud si zvládnete ze stylů Timothéeho Chalameta odnést několik hlavních trendů, jak své vlastní oblékání povýšit před blížícím se jarem a případně přeorganizovat šatník. A minimálně outfit, ve kterém se slavný herec představil v Mexico City, může být pro pány vítaným osvěžením.

Na červený koberec v hlavním městě Mexika přišel Chalamet v moderním šedivém obleku, což by nebylo ničím překvapivým, pokud by neměl sako zastrčené do kalhot, které přepásal výrazným páskem. Jednoduchý trik se stal hitem v módních kruzích a zaujal i redaktory v samotné Vogue. Rukávy saka si pak vyhrnul k loktům tak, aby pod nimi vystoupila černá košile bez límečku. A boty? Na podpatku, jeho oblíbené.

Mezinárodní propagační turné druhé části Duny toho ale ukázalo mnohem více. Především pak zastávka v Londýně, kterou pro změnu ovládla Zendaya, jež ve filmu ztvárňuje fremenskou válečnici Chani. Známá herečka v Británii ohromila fanoušky svým kovovým – a vyzývavým – brněním, které navrhl už v roce 1995 Thierry Mugler. Chalamet se ve stejném městě ukázal v černém tričku se spadlými rukávy a v lesklých, upnutějších kalhotách s texturou.

U stylu Chalametových kalhot je vhodné se na chvíli zastavit – v době, kdy mezi zpravidla mladými lidmi ovlivněnými streetwearovou módou frčí varianty volnějšího střihu, často podobnému širokým hiphopovým baggy pants, se Chalamet vydal na opačnou stranu a ukazuje se v úzkých verzích, které byly mainstreamovým trendem před několika lety. A kdo jiný by se měl postarat o jejich velký comeback než právě Timmy Tim.

Prakticky na každém focení má teď na sobě přiléhavé a mnohdy velmi těsné kalhoty, ačkoliv i on byl zastáncem širších variant, ve kterých se prezentoval jak na formálnějších událostech, tak ve volném čase. Takže pokud máte ve svém šatníku upnuté džíny z dob minulých, možná je nejvyšší čas je oprášit a opět si na ně zvyknout. Možná budou brzy opět v kurzu.

Vedle oblečení to Chalamet myslí vážně také s doplňky, především pak s luxusním náhrdelníkem, který navrhl ve spolupráci s francouzským Cartierem. Ten je speciální tím, že je opatřen devíti sty kameny a zlatým provedením s prvky modré a má připomínat Arrakis, ústřední písečnou planetu z Duny. V něm se Chalamet poprvé představil právě na focení v Londýně.

„Myslím, že jsme s Marie-Laure Cérède, kreativní ředitelkou Cartieru, našli způsob, jak v jeho stylu evokovat poušť a drsnou krásu Duny, a zároveň nádherný protiklad k cukrkandlovému kouzlu naší první společné spolupráce,“ řekl Chalamet s odkazem na náhrdelník, který pomáhal designovat při příležitosti loňské premiéry snímku Wonka.

Propagační turné Duny: Druhé části tak mohlo působit spíš jako přehlídka neotřelých outfitů než vysloveně lákadlo na nový film, který má v českých kinech premiéru ve čtvrtek 29. února – a shodují se na tom i lidé z módního průmyslu. Zřejmě ale propojení obou světu zafungovalo, protože se teď ve spojení s Dunou nemluví o ničem jiném.

Pro běžného diváka ale bude pochopitelně zásadnější samotný film, který naváže na události z první části, jež se dočkala deseti nominací na Oscara. V novince se mladý šlechtic Paul Atreides přidá k fremenům, původním obyvatelům planety Arrakis, a v zásadě je vede do války s mocným rodem Harkonnenů i s galaktickým impériem ve snaze vysvobodit je z útlaku. A první reakce? Ohromující dílo, co připomene zážitek diváků prvních Star Wars.

Ceny BAFTA ovládl Oppenheimer. Christopher Nolan děkoval lidem za to, že snižují počty nukleárních zbraní

Včera proběhlo předávání cen Britské filmové a televizní akademie neboli BAFTA. Nejvíce sošek zlatých masek si odnesl Oppenheimer, následovali Chudáčci.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

OPPENHEIMER

Foto: CinemArt

Christopher Nolan a Cillian Murphy při natáčení filmu Oppenheimer

0Zobrazit komentáře

Každoroční sezóna filmových cen, probíhající mezi listopadem a březnem, se pomalu chýlí ke konci a většinou zatím při vyhlašování nejčastěji zaznívají ty samé názvy – Oppenheimer, Chudáčci, Anatomie pádu a Zóna zájmu. Podobně tomu bylo také při včerejším předávání cen Britské akademie filmových a televizních umění neboli BAFTA.

Když Michael J. Fox, hvězda legendárního Návratu do budoucnosti, předával cenu za nejlepší film, řekl: „To, že se o filmech mluví jako o magii, má dobrý důvod. Filmy dokáží změnit váš den, mohou změnit, jak se na věci díváte. Někdy dokonce mohou změnit váš život.“ Každý si jistě v uplynulém roce našel nějaký, který pro něj tento popis naplňuje, právě snímky, jež provázely včerejším večerem, ale patří mezi ty nejsilnější. 

Na jedné straně je samozřejmě Oppenheimer, ve více než jednom ohledu dosud největší úspěch v kariéře režiséra a scenáristy Christophera Nolana. Tříhodinové životopisné drama, avšak pojaté spíše jako napínavý thriller, ohromilo komplexním a strhujícím vyobrazením okolností vzniku atomové bomby. Středem pozornosti je přitom postava J. Roberta Oppenheimera, teoretického fyzika, který ve 40. letech v laboratoři v americkém Los Alamos vedl vývoj nukleárních zbraní. Snímek rozebírá jeho myšlení nad fyzikálními i praktickými problémy projektu Manhattan, politický i osobní život a v neposlední řadě i to, co následovalo po použití atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki.

poor-things-emma-stone

Reprofoto: Searchlight Pictures/YouTube

Emma Stone ve filmu Chudáčci

Oppenheimer získal celkem sedm cen BAFTA – za nejlepší film, režii, herce v hlavní roli (Cillian Murphy), herce ve vedlejší roli (Robert Downey Jr.), kameru (Hoyte van Hoytema), střih (Jennifer Lame) a hudbu (Ludwig Göransson). Filmu se tak dařilo ještě lépe než na nedávných Zlatých glóbech, odkud si odnesl pět cen. Hlavně ale Nolan získal svoji první BAFTA – v minulosti byl nominován za režii Počátku a Dunkerku.

Jak je pro něj typické, ve svém nejnovějším snímku opět využil nelineární způsob vyprávění, v němž se střídavě odvíjejí události z Oppenheimerových profesních počátků, práce v Los Alamos i pozdější soudy kvůli údajné špionáži a spolupráci s komunistickým režimem Sovětského svazu. Ve skutečnosti Oppenheimer druhou část svého života věnoval snaze zabránit nukleární proliferaci a předejít dalšímu využití jaderných zbraní ve válečném konfliktu. 

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě tento aspekt Nolan zmínil také ve svojí děkovné řeči: „Náš film končí, z dramatického hlediska nutným, vyjádřením zoufalství. Ve skutečném světě ale existuje mnoho jednotlivců a organizací, kteří dlouhodobě bojují za snížení počtu nukleárních zbraní na světě a od vrcholu v roce 1967 se jim to podařilo o skoro 90 procent. V poslední době se ale věci zhoršily. Přijetím této ceny bych rád zdůraznil jejich snahy a zmínil, že ukazují potřebu a potenciál úsilí o zajištění míru.“

Pět cen BAFTA si ze včerejšího večera odnesli tvůrci snímku Chudáčci. O novince nejznámějšího zástupce řecké divné vlny Jorgose Lanthimose se mluví už několik měsíců. Byť Chudáčci mají daleko k diváckým konfrontacím Lanthimosových dřívějších prací, stále jde o film, který se na první pohled radikálně vymyká. 

zona-zajmu-09

Foto: Aerofilms

Sandra Hüllerová jako Hedwig Hössová v Zóně zájmu

Jeho hrdinkou je dospělá žena Bella, která dostala od šíleného vědce mysl dítěte. Bella se ale rychle učí a uteče s bohémským právníkem cestovat po světě a objevovat jeho slasti i neřesti. Všímá si u toho mnoha nesmyslných společenských zvyků a řádů, které většinou stavějí ženy do slabších, pasivních pozic, a staví se proti nim.

Obrovský podíl na vzniku Chudáčků Lanthimos už dříve mnohokrát přisoudil představitelce hlavní role Emmě Stone, která na filmu pracovala jako producentka a úzce spolupracovala také na kreativní stránce. Za svůj výkon získala cenu BAFTA v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli. Snímek dále uspěl v kategoriích Nejlepší kostýmy, Nejlepší masky, Nejlepší výprava a Nejlepší vizuální efekty. V poslední z vyčtených kategoriích překvapivě porazil i poslední Mission: Impossible, třetí Strážce Galaxie nebo sci-fi Stvořitel.

Z vítězů v hlavních kategoriích je potřeba zmínit ještě Anatomii pádu, drama sledující soudní proces s populární spisovatelkou obviněnou z vraždy svého manžela získalo cenu za nejlepší původní scénář. Nominováno bylo také v kategoriích pro nejlepší film či režii. BAFTA za nejlepší neanglicky mluvený film pak dostala Zóna zájmu, historické drama, které divákům ukazuje děsivě poklidný život rodiny velitele Osvětimi, který žije v bezprostředním sousedství koncentračního tábora.

Kompletní výčet oceněných je dostupný na oficiálním webu BAFTA.