Tip na výlet: Jihomoravský Hobitín ve Vrbici nenabídne pivo ani Dolanské listí, ale skvělá vína

Možná byste tu hledali hobity, ale ve Vrbici narazíte na vinaře a jejich skvělé víno. Na kolik skleniček se zastavíte, je jen na vás.

vrbice11

Foto: Placehunter

Vrbice nabízejí možnost navštívit unikátní vinné sklepy

0Zobrazit komentáře

Kdo by nemiloval knihy od spisovatele J. R. R. Tolkiena a jeho hobity, neočekávané hrdiny děl Pán prstenů a Hobit. Kdo jejich příběhy zná, ať už z řádků knih či z jejich filmových adaptací, ví, že hobiti přebývali v podzemních norách. Podobné přístřešky pod travnatými drny dříve stavěli i jihomoravští vinaři pro svá vína. Ukázku jejich umu si můžete přijet prohlédnout do Vrbice.

Přestože se hobitím domovům říká nory, ve skutečnosti se jednalo o příjemné apartmány, zahloubené do úbočí kopců, které prozrazovaly jen kulaté dveře a okna. Podobná stavení, vybudovaná ve svahu kopce, však nemusíme hledat jen ve fantasy knihách. Narazit na ně můžete i v obci Vrbice, kde však místo malých hobitů s chlupatýma nohama žijí vinaři.

Vrbice leží na Břeclavsku nedaleko Čejkovic, tedy v srdci tradiční vinařské oblasti. Obec tu stojí od roku 1220, kdy ji vytvořili němečtí kolonisté tehdy ještě pod názvem Michelsdorf. Jméno Vrbice získala až v 18. století. Obec má tradiční tvář s původními domky, kostelíkem, vinicemi a koloniemi vinných sklepů.

Ty nejstarší zde stojí od poloviny 17. století, známější jsou však mladší vinné sklepy Stráž. Hloubení chodeb zde začalo na přelomu 18. a 19. století a svým pojetím dnes sklepy hobití nory skutečně připomínají. „Jedinečné sklepy protkávají kopec Stráž v sedmi patrech, přičemž každý z nich vyniká kamennými vstupy s goticky lomenými oblouky,“ popisuje místo cestovatelská aplikace Placehunter.

vrbice12

Foto: Placehunter

Hobity tu nenajdete, zato dobré víno ano

Stěny sklepů pokrývá ušlechtilá černá plíseň, která není nic, co by vás mělo odrazovat. Naopak svědčí o tom, že sklepy mají stabilní prostředí, které je pro zrání vína důležité. Zajímavostí je, že prostory, ve kterých se dnes sklepy nacházejí, byly původně lomy na kámen a štěrk. O jejich dnešní podobu, a tedy přetvoření na vinné sklepy se postarali bratři Michnové, kteří jsou také autory originálních průčelí.

Do sklepů můžete přijít na skleničku, dvě, pět… Pokud se ze sklepa vymotáte, můžete následně zavítat ještě ke starému větrnému mlýnu nad obcí, ze kterého se nabízí krásný výhled na okolí. Případně se můžete přesunout na samotný vrchol kopce Stráž k Mohyle míru, která je mementem bojů za osvobození obce během druhé světové války.

Vína není nikdy dost

Pokud budete hledat místo, kde složit hlavu, nabízí se nedaleké Mutěnice a místní vinařství a zážitkové ubytování VONI. Za tímto jménem stojí první písmena ze jmen majitelů, kteří dělají všechno pro to, aby se zde hosté cítili jako doma.

„Jejich cílem je zajistit pro vás odpočinkový pobyt plný dobrého jídla a pití z kvalitních surovin, které sami pěstují na své malé ekologické farmě. Ve vybavení zážitkového ubytování naleznete vše, na co si vzpomenete, co zpříjemní váš pobyt a udělá ho jedinečným. Od měkkých ručníků Lejaan přes veškerou potřebnou kosmetiku až po deštník, fén nebo reproduktor Bose,“ popisuje místo platforma s výjimečnými místy k ubytování Amazing Places.

vrbice5

Foto: Amazing Places

Ubytování nabízí krásný výhled

Kdo sjede o pár kilometrů dolů na jih, ten se může zastavit v adult only ubytování Villa Hrušky. Tento boutique penzion nabízí nádherné prostředí kombinující dřevo, kámen, cihlu, sklo a starožitnosti. Celé prostředí dává zapomenout na hektický život.

„Villa vřele nabídne své prostory pro páry hledající odpočinek i pro skupiny pořádající klidnou firemní či soukromou akci. Pro tyto účely je v Hruškách společenská místnost pro patnáct osob. Majitelé vám rádi připraví vše na míru včetně cimbálové muziky a ochutnávky těch nejlepších vín,“ popisuje místo Amazing Places.

vrbice2

Foto: Amazing Places

Malý ráj na Moravě

Diskuze (0)

Novinka

Anonym