Tip na výlet: Legendy tu vypráví o zázraku. Proto nad Moravským Krumlovem vznikla jedinečná kaple

Kaple v barokním slohu tu stojí od 17. století, podle legend měla být poděkováním za záchranu života. Dříve však vypadala trochu jinak.

kaple-florian4

Foto: Placehunter

Kaple měla dříve vysokou centrální věž, která se však zřítila

0Zobrazit komentáře

S Moravským Krumlovem je silně spjata postava svatého Floriána, patrona všech hasičů a ochránce před ohněm. V dávných dobách měl tento světec dokonce na náměstí svou sochu. Tu zde dnes sice již nenajdeme, nicméně jeho patronát nad městem připomíná jiný monument. Nad blízkém kopci stojí právě jemu zasvěcená kaple, která zde podle pověstí vznikla z knížecí vděčnosti za záchranu života.

Moravský Krumlov leží necelou hodinu cesty autem jihozápadně od Brna. Jedná se o malebné městečko, které láká především na svůj zámek. Návštěvníkům však zajisté neunikne ani stavba tyčící se nad městem. Jedná se o vytáhlou barokní stavbu, poutní kapli ze sedmnáctého století zasvěcenou svatému Floriánovi, patronovi města.

Jeho patronem se stal po rozsáhlém požáru. Kromě výstavby kašny s jeho sochou bylo po dohodě s knížetem Maxmiliánem z Lichtenštejna přistoupeno také k vybudování poutní kaple na kopci, který byl tehdy nazvaný Spilberg – časem byl přejmenován na Floriánka.

Legendy vyprávějí o tom, že místo bylo zvoleno na popud knížete, který lovil v okolních lesích. Při návratu z lovu se však jeho koně kvůli bouřce náhle splašili a zamířili ke srázu kopce, před kterým se ale jako zázrakem sami zastavili. Z vděčnosti pak měl kníže na místě nechat vybudovat kapli.

kaple-florian5

Foto: Placehunter

Pohled na poutní kapli z dálky

Stavba kaple byla započata v roce 1695 a dokončena o dva roky později. V průběhu historie však byla několikrát zpustošená, například v roce 1809 během napoleonských válek i poměrně nedávno během šedesátých let minulého století,“ připomíná nelehkou historii stavby cestovatelská aplikace Placehunter.

Tyto události proměnily tvář stavby, která se původně pyšnila centrální vysokou věží. Dnes ji ovšem zdobí jen čtyři věžičky v rozích. Nedochoval se ani obraz sv. Floriána, který tu byl umístěn. K jeho odstranění a uzavření kaple došlo v šedesátých letech, kdy bylo vybavení opakovaně poškozováno.

Po revoluci došlo k opravě kaple a obnovení tradiční poutě na toto místo, která se zde koná vždy začátkem května. V této době se kaple se třemi vchody otevírá veřejnosti, navštívit ji však lze i během dalších akcí, které se v průběhu celého roku konají. Turisté sem však přicházejí i v době, kdy je kaple zavřená, aby si vychutnali jedinečné výhledy, které místo, kde stojí, nabízí.

Na kocandu či Pálavu

Pokud byste chtěli v okolí složit hlavu, za pozornost rozhodně stojí nedávno nápaditě zrekonstruovaný penzion Kocanda Kravsko. Dům původně sloužil jako zájezdní hostinec na trase mezi Prahou a Vídní. Přesto si tu můžete připadat jako v Toskánsku.

„Své návštěvníky zve do originálních pokojů s dotekem historie a původními industriálními prvky. Je místem pro zamilované dvojice, které touží po troše klidu a lenivého rozjímání. Ráno se projděte bosí po trávě ve stínu mohutných stromů a pozdravte sousedovy krávy. Odpoledne se usaďte v otevřeném okně na slunci s oblíbenou knihou nebo vyrazte ven,“ přidává doporučení portál Amazing Places.

kocanda-kravsko-2

Foto: Boys Play Nice

Kocandu rekonstruují architekti ze studia Ora

Další možností, kde v okolí Moravského Krumlova příjemně spočinout, je Ubytování na Lontu. To nabízí divokou přírodu na dosah ruky i výhledy na krajinu pod Pálavskými vrchy.

„Snídaně na terase, večerní grilování pod hvězdnou oblohou, sklenka dobrého vína a harmonie všudypřítomné přírody vám pomohou získat odstup od každodenních starostí, vidět svůj život v nové perspektivě a načerpat energii a inspiraci do dalších dní.“ Tak popisují místo Amazing Places.

kaple-florian3

Foto: Amazing Places

Ubytování je zasazeno do přírody