Tip na výlet: Na znojemské hradby raději před koštem. Objevte jedno z nejzachovalejších opevnění u nás

Znojemské hradby nabízejí krásné výhledy do okolí i exkurs do historie města a samotné fortifikace, která patří k nejhezčím na našem území.

hradby2

Foto: Placehunter

Znojemské hradby nabízejí zajímavý výlet do historie města

0Zobrazit komentáře

Na místě, kde dnes stojí město Znojmo, bylo živo již v dobách prehistorických. Jednalo se totiž o důležitý bod u brodu přes Dyji, kudy vedly důležité obchodní trasy. Místo nabývalo na významu a postupně se rozrostlo v město, okolo kterého začalo být ve 14. století budováno opevnění. To bylo v pozdějších stoletích rozšiřováno a dnes patří mezi nejvýznamnější stavby svého druhu na našem území.

Návštěva znojemských hradeb nabízí nádherné výhledy a zajímavý exkurs do historie místa. Po hradbách dnes vede prohlídková trasa, díky které můžete zavítat i do věží kamenného opevnění a poznat jeho zajímavou historii.

„V souvislých pásech byly hradby zachovány kolem celého centra města, přesto je z původních hradeb zachována pouze jedna třetina. Původní hradební zeď byla dlouhá 2,5 km a dosahuje výšky 7 m,“ přibližuje současný stav hradeb cestovatelská aplikace Placehunter.

Hradby byly postupně dostavovány v období renesance a baroka a jejich součástí bylo také jedenáct věží a čtyři brány, z nichž se jen v částech dochovaly Horní a Dolní brána. Daleko lépe dokázaly ustát hlodání zubu času věže, kterých se do dnešních dní dochovalo osm.

znojmo1

Foto: Placehunter

Pohled na Vlkovu věž

Vůbec největší z nich je věž radniční, která byla dokončena v polovině 15. století a dříve sloužila jako hlavní hláska. Tato věž byla hlavní pozorovatelnou dění v okolí města a byla důležitá i pro komunikaci mezi jednotlivými věžemi.

Některé z těch dochovaných dnes nabízí výstavy exponátů, jako je model hradebního opevnění, brnění ze čtyř časových období, či 3D projekci, která ještě více přiblíží podobu a vznik hradeb i jejich samotné fungování. Prohlídky se konají do konce tohoto měsíce, startují každý den vždy v 9:30, 13:30 a trvají necelé dvě hodiny.

Na košt a do hajan

Pokud se rozhodnete zažít Znojmo skutečně do detailu a přečkat tu i jednu či více nocí, můžete tak učinit například ve Staré Pekárně. Tento penzion situovaný v jednom z historických měšťanských domů se může stát pokračováním objevování historické tváře města. Dům totiž pochází ze 13. století, a nabízí tak možnost přenocovat v kulisách, které ovlivňovala gotika, renesance, baroko i klasicismus.

 „V této architektonické perle vládne bílá, pocit lehkosti a čistoty. Minimalistickému interiéru dodávají útulný pocit původní dřevěné podlahy a sem tam odhalené cihlové zdi. Stará Pekárna je rájem pro všechny milovníky designu a architektury. Absence rušivých doplňků a barev vám dodá pocit ztraceného klidu,“ popisuje místo portál Amazing Places nabízející ta nejzajímavější ubytování u nás i v zahraničí.

znojmo8

Foto: Amazing Places

Jeden z apartmánů penzionu

Další možností, jak si vychutnat útulnost měšťanských domů znojemských, je Hotel Clemar. Ten nabízí prostředí měšťanských domů ze 16. století, jejich interiéry však dostaly moderní tvář s luxusním šmrncem.

„To, že jste vybrali správně, vám dokážou nejen stylové pokoje s luxusním vybavením, ale také osobní přístup. Pokud vás přijíždí za zábavou více, můžete si pronajmout prostorný vinný sklep. Pokoj standard je velmi příjemným prostorem pro přespání. Doporučujeme však se trochu rozmazlit a zvolit vyšší kategorii s elegantním designem a osobitým kouzlem,“ popisuje místo Amazing Places.

znojmo5

Foto: Amazing Places

Jeden z pokojů hotelu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym