Tip na výlet: Poznejte Hallstatt, malebné jezerní městečko, jehož jméno překračuje hranice Rakouska

Rakouské město je natolik významnou archeologickou lokalitou, že po něm bylo pojmenované celé jedno dějinné období.

Malé a malebné město Hallstatt ležící na břehu stejnojmenného jezera v Rakousku

0Zobrazit komentáře

Hallstatt je jedním z nejmalebnějších městeček, na která lze v Rakousku narazit. Ještě na konci 19. století bylo přístupné pouze lodí, po přeplutí stejnojmenného jezera, u kterého leží. Tohle místo, které je od českých hranic vzdálené přibližně dvě hodiny cesty autem, toho nabízí opravdu hodně. Bohatou historii, jedinečné přírodní scenérie i zajímavou architekturu.

Hallstatt je nevelké městečko, ve kterém žije ani ne tisícovka stálých obyvatel. Jeho domečky se mačkají těsně na sebe a snaží se využít maximum z prostoru, který se mezi horou a jezerem rozprostírá. Přestože se jedná o těžko dostupné místo, v sezóně je tu díky panenské kráse okolní přírody velmi živo. Ovšem pozornost Hallstatt a celé jeho okolí přitahovaly odpradávna.

Maloměsto totiž leží v tzv. Solné komoře, oblasti, která má ve své nabídce nejen úžasné přírodní scenérie, ale také bohatá ložiska soli. Její těžba zde probíhala již v pravěku, jak napovídají i četné archeologické nálezy. Ostatně díky objevu rozsáhlého pohřebiště poblíž Hallstattu s více než tisícovkou hrobů, ve kterých se našly cenné artefakty z doby železné, bylo po městu pojmenováno celé jedno historické období trvající od osmého do čtvrtého století před naším letopočtem.

hallstatt5

Foto: Placehunter

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hallstattu

Díky tomu se městečko stalo světoznámým, k čemuž ještě více napomohlo i zařazení na seznam světového dědictví UNESCO. Mezi největší turistická lákadla patří nejen okolní hory a jezero, ale také místní jeskynní systémy i samotné zhruba tisícihlavé město, jehož tvář ve velkém formovalo křesťanství. Patrné je to především na přítomnosti dvou kostelů, a to protestantského a katolického.

„Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hallstattu je možná o něco méně známý než slavný evangelický kostel, který dominuje celé vesnici, nicméně patří mezi tamní nejvýznamnější památky. Tento katolický kostel byl dokončen na začátku 16. století, ale jeho počátky sahají už do 12. století. Svou aktuální podobu kostel získal až po požáru v roce 1750. V kostele se údajně nachází také tzv. Knappenaltar, což v překladu znamená Oltář horníků,“ přibližuje památku cestovatelská aplikace Placehunter.

Vůbec největším pokladem kostela je gotický oltář z počátku 16. století. Ujít vaší pozornosti by však neměl ani místní hřbitov, který kromě kaple Archanděla Michaela nabízí i vyhlídkovou plošinu na celé město. Za návštěvu stojí také místní Muzeum přírodní historie s rozsáhlou sbírkou archeologických exponátů či restaurace umístěná v Rudolfově věži, památce vybudované již ve 13. století.

Pokud byste chtěli v Rakousku pobýt déle než jeden den, můžete vyzkoušet netradiční ubytování Feriendorf Holzleb’n, tedy prázdninovou vesničku, která leží od Hallstattu přibližně hodinu a půl cesty autem.

hallstatt2

Foto: Amazing Places

Prázdninová vesnice je ideálním místem pro celou rodinu

Jedná se o místo tvořené řadou roubenek, které myslí na děti i dospělé. „Prázdninová vesnice Holzleb’n se nachází v srdci původní krajiny salcburského údolí Grossarltal. Je obklopena lesy, loukami, ptáky a bublajícími potoky. Pokud hledáte rodinnou dovolenou v Salcburku, pohodu a pohodlí, chcete s sebou vzít svého pejska nebo si jen užít romantický čas ve dvou, je to pro vás to pravé místo,“ popisuje portál Amazing Places.

Ubytovat se zde lze v některé z osmi dřevěných chalup. Každá má vlastní sociální zázemí, zahradu i venkovní vířivku. Jejich kapacita je okolo deseti hostů, lze si však zarezervovat i menší apartmán s terasou.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym