Tip na výlet: Severočeské lesy ukrývají tajemný akvadukt, který připomíná průmyslovou slávu kraje

Vydejte se na sever Čech do tajemných lesů, které vás mohou překvapit i něčím takovým, jako je akvadukt. Hlavu pak můžete složit v tradičním stavení.

akvadukt1

Foto: Placehunter

Dvouobloukový akvadukt

0Zobrazit komentáře

Při plánování výletů je vždy vzrušující objevovat něco nového a tajemného. A nemusí se nutně jednat o velké hrady a zámky, rozeklaná skaliska nebo vysoké rozhledny. Někdy si lze udělat výlet i za vcelku malou památkou. Jedna taková se nachází v lesích nedaleko severočeské Dolní Chřibské, kde se ukrývá starý akvadukt, připomínající místní produkci tkaných látek.

Dvouobloukový akvadukt mezi stromy je pozůstatkem promyšleného technologického řešení, které přivádělo vodu do tkalcovny, jež stála v Dolní Chřibské. Celý náhon začínal severně od továrny dnes už hluboko v lese Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Lužické hory.

Ze stavby, která vznikala mezi roky 1884 a 1894, zbyla jen její část, právě akvadukt vedoucí přes koryto říčky Chřibské Kamenice. Ta se nedaleko vlévá do impozantní vodní nádrže Chřibská, která je však pro návštěvníky celoročně uzavřena. Můžete se sem ale podívat během dne otevřených dveří pořádaných Povodím Ohře, které má nádrž ve své správě.

Koryto řeky i samotný akvadukt jsou zarostlé mechem a temný les mu dodává tu pravou atmosféru. Vydejte se i po okolí a najdete třeba tunel nebo základy Hübelovy továrny. Poblíž vstupu do kratšího tunelu je na skalní stěně vytesaný velký kříž. Ten je připomínkou nešťastné události z roku 1841, kdy se zde pádem ze skály zabil jistý dřevorubec,“ popisuje místo cestovatelská aplikace Placehunter.

Roubená krása

Pokud budete chtít v oblasti přenocovat, můžete složit hlavu v některém z místních roubených domků. První nese jméno Vejminek a jedná se o tradiční severské stavení, které bylo šetrným způsobem upraveno tak, aby odpovídalo současným požadavkům na komfort.

„Vejminek je ideálním místem pro setkání rodin a přátel, kteří si chtějí odpočinout a strávit čas v přírodě. Čistá radost a domácí útulnost na vás dýchne z každého koutu. Chaloupka se pronajímá jako celek a je ideální jak pro skupinu přátel, tak pro rodiny s dětmi, ale bude vám tady krásně i ve dvou. Dokážeme si tu představit i malý netradiční teambuilding nebo home office,“ popisuje místo portál Amazing Places, nabízející nejzajímavější ubytování u nás i v zahraničí.

akvadukt8

Foto: Amazing Places

Pohled na Vejminek

Druhou možností, kde můžete složit hlavu v tradičním stylu, je Na Stodolci. Útulný penzion s restaurací a zvířaty v okolí. Pokoje, které se nacházejí i v bývalé stodole, jsou vybaveny v tradičním venkovském stylu.

„Pokud vás bude víc, pronajměte si rovnou celou roubenku, kterou můžete mít jenom pro sebe. Je postavená tradičním tesařským způsobem z masivního dřeva tak, jak se na venkově stavělo kdysi,“ dodává Amazing Places.

akvadukt6

Foto: Amazing Places

Na Stodolci

Diskuze (0)

Novinka

Anonym