Tip na výlet: Tak trochu jiný chrám Páně. V Brně můžete zažít i skutečné křesťanské sci-fi

Tamní svatostánek blahoslavené Marie Restituty je ukázkou propojení principů křesťanského chrámu a moderní architektury.

kostel-brno4

Foto: Placehunter

Kostel blahoslavené Marie Restituty

0Zobrazit komentáře

Na kostel můžete v Česku narazit i v těch nejzapadlejších vesnicích, přesto jsou Češi považování za jeden z nejateističtějších národů na světě, co se institucionalizované víry týče.  Stavby s věžičkou a křížem na jejím vrcholu proto ve svém životě většina z nás ignoruje a podívá se do nich nanejvýše o půlnoci na Štědrý den. V Brně ovšem stojí kostel, který ignorovat nelze. Okoukané barokní obliny zde nedostaly sebemenší šanci. Vystřídal je futurismus moderní architektury.

Kostel blahoslavené Marie Restituty nacházející se na brněnském sídlišti Lesná spíše než kostel připomíná výzkumný ústav, případně by se mohl stát kulisou pro některou ze space oper. Jedná se o ukázku spojení principů duchovního stánku s ryze moderním architektonickým přístupem, který ovšem zaběhlé principy interpretuje po svém.

Za návrhem objektu, který byl dokončen v roce 2020, stojí architekt Marek Štěpán, který načrtnul betonovou stavbu s kruhovým půdorysem, jejíž horní část je kolem dokola opásána velkým oknem s barevnou výplní vpouštějící do interiéru chrámu duhové barvy. Na kruhovou část, která zastupuje tradiční loď kostela, navazuje oddělená zvonice s trojúhelníkovým půdorysem, se kterou je hlavní objekt propojen nadzemním můstkem.

Její krychlový vrchol, tedy tzv. lucerna, funguje nejen jako prostor pro instalovanou zvonkohru, ale zároveň slouží i jako vyhlídka pro širokou veřejnost, která se může pokochat výhledem z částečně otevřené zvonice.

kostel-brno1

Foto: Placehunter

Fasádu chrámu zdobí reliéfy

Kostel je schopen pojmout až 400 věřících, ale také několik vozidel, díky podzemním garážím, a dokonce se v něm nacházejí i tři byty. „Financování probíhalo pomocí různých veřejných sbírek, při kterých se podařilo získat 40 milionů korun, přičemž náklady na stavbu se vyhouply až na 120 milionů korun,“ doplňuje cestovatelská aplikace Placehunter, která zapáleným cestovatelům přináší tipy na podobně zajímavá místa.

Jak název napovídá, chrám byl zasvěcen řeholnici Marii Restitutě, která působila ve Vídni coby vynikající zdravotní sestra. Žila přísně asketickým životem, až na svou zálibu v pivu a guláši. Marie Restituta, která se coby Kafková narodila právě v Brně, se stala obětí nacistického teroru, který ji obvinil z šíření protinacistických materiálů, zatknul a následně popravil. Za blahoslavenou byla prohlášena v roce 1998.

Legendární ubytování

Pokud by vám samotný kostel nestačil a chtěli byste v Brně okusit ještě více vytříbené architektury, můžete si rezervovat pokoj v legendárním hotelu Passage, kde na vás čeká více než stovka designových pokojů, které nápaditě kombinují sklo a dřevo v přírodních odstínech. K dispozici jsou jak klasické, tak i rodinné apartmány.

„Dopřejte si nadstandardní služby v hotelu plném designu přímo v tepajícím srdci města. Charisma interiéru i exteriéru doplňují umělecké instalace talentovaných tvůrců. Hotelové služby chtějí povýšit na umění a skvěle se jim to daří,“ říká platforma Amazing Places, která nabízí podobně zajímavá ubytování nejen v České republice.

passage-min

Foto: Amazing Places

Jeden z pokojů hotelu Passage

Kdo by naopak chtěl něco podobně extravagantního, jako je samotný brněnský kostel, může vyzkoušet Anybody hotel. Ten nabízí unikátní pokoje, ve kterých si budete připadat jako ve filmových kulisách. Každý z pokojů je vizuálním unikátem, který nabízí prostor pro vaší bezbřehou fantazii.

„Design a vybavení každého z nich odpovídá filmu, kterým se inspiroval. Bydlet tak můžete třeba uprostřed džungle nebo v romantickém Římě. Tady vás nebude nic a nikdo rušit. Anybody je svět, do kterého se plně ponoříte,“ popisují Amazing Places.

anybody-min

Foto: Amazing Places

V pokojích můžete pustit uzdu fantazii

Diskuze (0)

Novinka

Anonym