Tip na výlet: Vyjeďte lanovkou ke kříži u jezera, jedinečné horské kapli v rakouském Schladmingu

Neobvyklá architektura nedaleko vrcholu horského masivu Planai – to je Ort der Besinnung, kaple a most v jednom.

schlagmingen6

Foto: Placehunter

Nádherné výhledy z místa Ort der Besinnung

0Zobrazit komentáře

Rakouský region Schladming-Dachstein je významnou turistickou a lyžařskou oblastí, která každý rok přiláká množství návštěvníků, ty české nevyjímaje. Přece jen z Prahy je tento ráj vzdálený přibližně asi pět hodin cesty autem. Pokud se na toto místo vypravíte i vy, udělejte si jeden den výlet k neobvykle řešené horské kapli. Ta neční do výšky, ale líně se rozvalila na břehu jezera, kde slouží i jako most.

Alpy jsou místem, kde má člověk k Bohu skutečně blízko. Nejen, že je tu nebeská klenba o něco blíž, ale nádherné přírodní scenérie a bezbřehý klid nahrávají k přemítání o metafyzičnu. To je také důvod, proč lze i ve vysokých nadmořských výškách narazit na horské kaple, které tvoří neodmyslitelný doplněk masivů.

Tyto kaple mají povětšinou podobu malého dřevěného chrámu s věžičkou, jejíž vrcholek zdobí kříž. Nicméně v Alpách lze narazit i na kaple ryze moderního střihu, které se snaží od klasického tvarosloví co nejvíce odpoutat a spojení člověka s Bohem si interpretují po svém.

schlagmingen8

Foto: Placehunter

Na místě se občas konají mše, zároveň si tu však může odpočinout každý turista

Jedním z těchto děl je i architektonický počin Ort der Besinnung, který se nachází nedaleko rakouského vrcholu Planai. Stal se jedním z nejvyhlášenějších míst celého Schladmingu. Autorem díla je architekt Thomass Stiegler, který jej vytvořil v rámci pětadvacátého výročí provozu lanovky mířící vzhůru na Planai.

Objekt byl dokončen v roce 1998 a vychází vstříc všem, kteří potřebují odbavit své duchovní, ale i zcela praktické potřeby. Byl totiž pojat jako most a kaple v jednom, přičemž z výšky vypadá jako velký dřevěný kříž.

Neobvyklá stavba byla umístěna v těsné blízkosti jezera Planai Seelein, které částečně přehrazuje – návštěvníci se tak mohou projít těsně nad jeho hladinou. „V ní můžete ve správnou denní dobu zachytit i jeho zrcadlový odraz. Most je z modřínového dřeva a má 35 metrů na délku a 17 metrů na šířku,“ popisuje stavbu Placehunter, cestovatelská aplikace se zajímavými tipy na výlety v Česku i zahraničí.

Místo se nachází nedaleko zdejší okružní trasy a slouží nejen k náboženským účelům, ale také jako odpočinkový bod pro každého, kdo sem zavítá. Nabízí jedinečný výhled do okolí a dokonale klidné prostředí horského jezera s dřevěnou skulpturou.

schlagmingen2

Foto: Amazing Places

Stadthotel brunner

Pokud budete v oblasti hledat kvalitní ubytování, web Amazing Places doporučuje vyzkoušet Stadthotel brunner s wellness a tradiční i ájurvédskou kuchyní.  „Cílem hotelu bylo vytvořit malou oázu klidu mezi historickými hradbami v srdci města Schladming. Zde se inspirovali Asií a asijskými vlivy, které vás budou obklopovat po celou dobu vašeho pobytu od lekce jógy přes ájurvédskou masáž až po čajovnu s velkým výběrem čajů,“ přibližuje místo Amazing Places.

Pokud by na vás byla kombinace štýrské tradice s asijskými vlivy přece jen příliš divoká, můžete se vrátit k místnímu stylu s lehkým nádechem modernity v kulisách penzionu Thalers Mariandl. I zde si můžete vychutnat Rakousko trochu jinak, tentokrát však na způsob obvyklých materiálů a sluncem zalitých pokojů.

schlagmingen1

Foto: Amazing Places

Penzion Thalers Mariandl

Diskuze (0)

Novinka

Anonym