Tip na výlet: Vyrazte na Komáří vížku, jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Evropě, kterou se kochal i Goethe

Vydejte se na místo, které se objevovalo již v nejstarších turistických průvodcích. Na Komáří vížku můžete dojít po svých nebo se vyvézt lanovkou.

kmari-vizka3

Foto: Placehunter

Vyhlídka z Komáří vížky je podle starých cestovatelů jedna z nejkrásnějších v Evropě

0Zobrazit komentáře

Turisty toto místo lákalo minimálně od 18. století, živo tu však bylo i dávno předtím. Na Komáří hůrku tyčící se nad městem Krupka chodili horníci, aby zde dolovali drahé kovy. Nejdříve na samotném vrcholu stála jen zvonice, tu později nahradila výletní restaurace. A neopakovatelné výhledy sem přicházely obdivovat celebrity své doby.

Kopec Komáří hůrka, na kterém se nachází vyhlídka Komáří vížka, je dominantou severočeské Krupky. Zdvihá se přímo nad městem a coby významná dominanta byl vnímán již před stovkami let. Ve středověku sem mířili horníci, aby zde těžili cín a měď. V polovině 16. století vztyčili na samotném vrcholu kamennou věž se zvoničkou, která oznamovala začátek i konec pracovní doby v dolech.

V té době se začalo také používat pojmenovaní Komáří vížka a možná si kladete otázku, zda to bylo kvůli výskytu hejn otravného hmyzu „Přívlastek komáří se do názvu tohoto místa dostal vlastně úplným omylem. Němci totiž vrch pojmenovali výrazem Mückberg, který se postupem času lidovou tvořivostí přeměnil na Mückenberg a „mücken“ jsou v němčině komáři, proto právě název Komáří vížka,“ vysvětluje cestovatelská aplikace Placehunter.

V průběhu staletí místo přestalo sloužit coby zdroj drahých kovů, ale čím dál častěji se dostávalo do hledáčku turistů. V roce 1857 proto byla ke kamenné zvonici přistavěna výletní restaurace a horský hotel. Jedná se o jedno z vůbec nejstarších stavení svého druhu v Krušných horách.

Další velký moment přišel v roce 1952, kdy byla z Krupky na vrchol vybudována sedačková lanovka. Nahoru se však dá dostat i po svých či na kole, a to hned po několika trasách. V zimě zde navíc funguje i lyžařský areál a dá se odtud napojit také na krušnohorskou běžkařskou magistrálu.

Tím největším lákadlem je ovšem vyhlídka, kterou toto místo nabízí. Z výšky 808 m. n. m. se tu jak na dlani otvírá pohled na celé teplické údolí a při troše štěstí se můžete pokochat i vrcholy Českého středohoří. Krása vyhlídky sem v minulosti přilákala i cestovatele Alexandera von Humboldta nebo jednoho z nejznámějších německých spisovatelů Johanna Wolfganga Goetha. Komáří vížka se dokonce dostala i do cestovního průvodce z roku 1890, kde je popsána jako jedno z míst s nejkrásnějším výhledem v celé Evropě.

Do malého

Budete-li chtít v blízkosti Komáří vížky přenocovat, můžete tak učinit například v některém z tiny housů, které se v okolí nachází. Prvním z nich je RabbitHut, domek zasazený do panenské přírody, kde můžete zapomenout na hluk, světelný smog či sousedy.

„Zaječí boudu najdete v srdci Českého středohoří, její konkrétní polohu vám však pošleme po rezervaci, abychom zachovali vaše soukromí. RabbitHut je kompletně soběstačný. Není napojen na sítě. Čerstvou vodu tady pro vás vždy přivezou, světlo vám bude svítit díky slunci. Má vybavenou kuchyňku, lednici, sporák, toaletu, koupelnu, místo pro společné chvíle, krb, ložnici a překrásnou terasu. Topit se dá buď dřevem v krbu, nebo stačí nastavit požadovanou teplotu a boudičku vám vytopí plyn. Ohřát se můžete taky ve venkovním sudu,“ popisuje místo portál Amazing Places.

vylet-36

Foto: Amazing Places

Domek je zcela odstřižen od sítí, přesto má vše potřebné

Druhou možností je Glamping Skrytín, který je taktéž ponořen do nekonečného moře zeleně. Je postaven z dřevěných šindelů a tak akorát vyhovuje potřebám dvou osob. Součástí je prostorná terasa s nádhernými výhledy do údolí plného lesů a kvítí.

„Uvnitř mini domku najdete kuchyňku, pohodlnou manželskou postel, rozkládací gauč s velkým oknem do přírody nebo také vyhřátou saunu hned u moderně zařízené koupelny,“ přidává detailnější popis místa platforma Amazing Places.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym