Tip na výlet: Vzhůru do oblak a ještě dál. Dolní Morava láká na zážitky, kterým není ve světě rovno

Stezka v oblacích i nejdelší visutá lávka na světě. To je jen základ atrakcí, které nabízí Dolní Morava.

sky-bridge1

Foto: Sky Bridge 721

Lávka Sky Bridge 721 na Dolní Moravě

0Zobrazit komentáře

Na samotné hranici Čech a Moravy, mezi Orlickými horami a Jeseníky, pramení řeka Morava, která také dala jméno obci ležící na úpatí Králického Sněžníku. Dolní Morava byla relativně běžnou obcí, kterou turisté vyhledávali jen v zimě, aby zde mohli sjíždět místní svahy. To se ovšem změnilo díky několika atrakcím, které nad obcí vyrostly. Je mezi nimi unikátní Stezka v oblacích i lávka, která je vůbec nejdelší lávkou svého druhu na světě.

Stezka v oblacích je jakousi kombinací mezi rozhlednou a adrenalinovou atrakcí. Je posazena do výšky 1 116 metrů nad mořem a měří 55 metrů, proto je dobře viditelná i z dálky. „Po vystoupání na horní vyhlídkovou plošinu se ocitnete nad špičkami stromů a budete mít výhled na celý masiv Králického Sněžníku s malebným údolím řeky Moravy i na hlavní hřeben Jeseníků,“ popisuje výhledy cestovatelská aplikace Placehunter.

Za podobou stavby stojí Zdeněk Fránek, brněnský architekt a vysokoškolský pedagog, který objekt navrhnul tak, aby bavil a zároveň vzdělával. Během výšlapu na vrchol rozhledny se tak lze začíst do textů na několika informačních tabulích, které prozrazují nejen detaily o samotné stavbě, ale čtenáře blíže seznámí i se samotnou lokalitou Králického Sněžníku.

Cest, jak se dostat na vrchol rozhledny, je hned několik, přičemž jednotlivé trasy se vzájemně proplétají. Podobná možnost volby se nabízí také v momentě sestupu. Dolů se lze dostat buď klasicky po svých, nebo sednout do nerezového tobogánu a dopravit se k úpatí rozhledny svižnějším a podstatně adrenalinovějším způsobem.

Pohledna Stezku v oblacích spolu s lávkou držící světový rekord

Tím ovšem výčet zážitků nekončí. Vzhůru na kopec nebo dolů se lze dostat i pomocí lanovky. K dispozici je také Mamutí bobová dráha, Fun park a mnoho dalšího. A kdo netrpí závratěmi, ten si může dopřát také zážitek v podobě procházky po nejdelší visuté lávce na světě.

Atrakce pojmenovaná Sky Bridge 721 byla otevřena minulý rok a na délku má 721 metrů. Pod samotnou lávkou se pak nachází propast hluboká 95 metrů. Přejít tuto atrakci tedy vyžaduje určitý kus odvahy, za kterou je však turista odměněn nádhernými výhledy.

Dolní Morava a její okolí toho nabízí tolik, že vše za jeden den jen těžko stihnete. Je si proto dobré v okolí najít kvalitní ubytování. To nabízí například penzion Kolovna, který se snaží jít maximálně vstříc cyklistům, nicméně na své si zde přijdou i ti, kteří bicyklům tolik nefandí.

„Nově zrekonstruovaný penzion je útočištěm pro všechny, kteří rádi tráví volno v blízkosti divoké přírody a ocení rodinnou atmosféru, o kterou tu pečují milí majitelé. Klidně sem přijeďte bez jakéhokoliv vybavení. Rozhodnutí brázdit okolní kopce můžete udělat až na místě,“ přibližují místo Amazing Places.

stezka-v-oblacich2

Foto: Amazing Places

Penzion Kolovna

Kdo dává přednost většímu soukromí, ten může vyzkoušet pobyt v chaloupce Na Potok. Tohle ubytování vám ukáže krásu života ve staré chalupě, která však nabízí to nejmodernější zázemí.

„Díky osobnímu přístupu se budete hned od začátku cítit jako doma. Prostorná společenská místnost s krbem, jídelna a perfektně vybavená kuchyně je první zastávkou. Dětský pokojík se spoustou hraček hned vedle obývacího pokoje se jistě hodí, stejně jako skvělé víno ve sklípku a pípa s bečkou od místního pivovaru,“ přidávají Amazing Places popis sto padesát let staré chalupy, ve které se mohou ubytovat až čtyři rodiny.

stezka-v-oblacich8

Foto: Amazing Places

Chaloupka Na Potok