Tipy na dárky: Auto pod stromeček? Proč ne. Ze kterých by měl letos Ježíšek vybírat?

Nový vůz jako dárek k Vánocům je velká věc. Na CzechCrunci proto přinášíme pár tipů na ty, které by letos neměly uniknout vaší pozornosti.

vanoce_cc_7
0Zobrazit komentáře

Už víte, co si budete letos přát pod stromeček? Zatímco přání dospělých mívají většinou jen pár položek, děti se často nebojí zaplnit celou A4. Co by se ovšem mohlo zrodit ve fantazii dospělých, pokud bychom se jí nebáli popustit uzdu? Třeba nové auto! Rozhodli jsme se proto Ježíškovi poradit, ze kterých by měl v takovém případě vybírat.

Nohama na zemi

Dát někomu jen tak pod stromeček automobil znamená, že musíte mít jistý finanční polštář. Kam ale sáhnout, pokud váš polštář není příliš buclatý? Odpovědí by mohla být novinka od Jeepu v podobě modelu Avenger. Designově se novinka drží při zemi, a přesto je originální. Potěší dámy i pány a také planetu, jelikož přichází coby vůbec první elektromobil Jeepu. Že se jedná o racionální volbu, podtrhuje i fakt, že vůz letos získal ocenění Evropské auto roku.

vozy-pod-stromecek2

Foto: Jeep

Evropské auto roku 2023 Jeep Avenger

Základní cena: 899 000 korun


Hlavou v oblacích

Kdo má onen polštář naplněný tak moc, až se mu na něm v noci špatně spí, může sáhnout například po dalším elektrickém premiantovi své značky. Tentokrát však zamíříme podstatně výše – až k automobilce Rolls-Royce, která představila svůj elektrický model Spectre. Tichý koráb silnic je to nejvyšší, co si můžete dopřát, pokud vás láká opulence, kvalita a bezbřehý komfort.

vozy-pod-stromecek3

Foto: Rolls-Royce

První elektrický model Rolls-Royce Spectre

Základní cena: 11 000 000 milionů korun

7vanocni_special

Přečtěte si takéTipy na dárky: Současné umění doma i v galerii či neotřelý šperkTipy na dárky: Současné umění doma i v galerii či šperk, který se neokouká


Ideální pro dámy

Pokud byste chtěli nový automobil darovat ženě, nejspíše se vaše myšlenky stočí k Fiatu 500. My bychom se však raději podívali do katalogu Toyoty a vybrali nejnovější generaci modelu Prius. Na pohled se jedná o velmi příjemný automobil, který stále klade na první místo především úspornost. Opět se jedná o plug-in hybrid napěchovaný nejmodernějšími technologiemi, díky kterým je řízení vozu zážitkem.

vozy-pod-stromecek4

Foto: Toyota

Nová generace Priusu od Toyoty

Základní cena: 1 150 000 korun


Pro technologické nadšence

Když je řeč o technologiích, i po letech můžeme za jednoho z lídrů v této oblasti označit Teslu. Ta v letošním roce výrazně zlevnila svůj vozový park, a tak se dá letos modernizovaný Model 3 označit za již relativně dostupný automobil. K technologiím jako je Autopilot, se tak může dostat o to víc zákazníků a otestovat si, jak bude vypadat budoucnost.

vozy-pod-stromecek5

Foto: Tesla

Modernizovaný Model 3 od Tesly

Základní cena: 1 053 990 korun


Pro dobrodruhy

Pokud má nový vůz udělat radost někomu, kdo spíš než pohodlí a technologické vychytávky miluje funkčnost a schopnost vozu zdolávat vše, čemu je vystaven, pak jej určitě zaujme nový Land Cruiser od Toyoty. Svým designem, ale i celkovým zpracováním, pomrkává na terénní modely let minulých, které dokázaly ustát úplně vše. V Evropě bude novinka nabízena s 2,8litrovým vznětovým motorem o výkonu 150 kW, který časem doplní také elektrifikovaný turbodiesel s mild-hybridní technologií. Předobjednávky by měly být spuštěny do konce tohoto roku.

vozy-pod-stromecek1

Foto: Toyota

Podoba nové Toyoty Land Cruiser

Základní cena: Prozatím není přesně stanovená, odhad je ovšem 1,9 milionu korun.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Sněmovna schválila eDoklady. Občanku v aplikaci bychom mohli začít používat od ledna

Jednotlivé instituce budou doklady přijímat postupně. Policie od poloviny roku, všechny samosprávy pak za rok. Užívání eDokladu bude dobrovolné.

Eliška NováEliška Nová

edoklady02

Foto: eDoklady

Mobilní aplikace eDoklady s digitálním občanským průkazem

0Zobrazit komentáře

Jak snadné to je, ukázala například aplikace k pražské tramvajence Lítačka. Když přijde revizor, nemusíte složitě prohledávat batoh nebo kabelku a lovit příslušný doklad. Kdo má plné ruce, ocení to dvakrát tolik. Stačí vzít telefon a prokázat se v aplikaci. Podobně to od začátku roku má být také s občankou. Ale pozor, zatímco kartu Lítačky museli uživatelé aplikace odložit, v případě občanky si lidé ponechají fyzickou i virtuální verzi.

Zavedení takzvaných eDokladů schválila ve třetím čtení sněmovna. To je základ procesu, který musí potvrdit ještě Senát a také prezident. Zatímco jeho podpis bývá spíš formalitou, Senát by mohl proces pozdržet, vzhledem k tomu, že má ale vládní koalice většinu i v horní komoře a nejde o nijak zvlášť třaskavé téma, neočekává se, že by někdo v procesu ještě elektronickou občanku zařízl. To znamená, že platit by měly eDoklady spolu se začátkem nového roku.

„Od ledna se bude moci každý rozhodnout, zda bude nadále využívat plastovou kartičku, nebo zda si ji stáhne do mobilu. Bude to velmi jednoduché – stáhnete si aplikaci, zaregistrujete se a používáte,“ popsal vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Ani existence občanky v mobilu ale neznamená, že tu plastovou by měl člověk nechat doma. Bez existence fyzického dokladu nebude možné vlastnit ani ten digitální. Úřady budou eDoklady přijímat postupně, například u policie by to mělo být až od poloviny příštího roku. Člověk by tak u sebe minimálně do konce června měl mít rovněž fyzickou občanku, pro případ, že by se musel policii prokázat.

Od ledna budou virtuální průkaz přijímat ústřední orgány státní správy, to znamená například jednotlivá ministerstva, Úřad vlády nebo například Český telekomunikační úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo Český úřad zeměměřický a katastrální. Hned o ledna se zapojí také některé obce či kraje, dobrovolně se přihlásily Líbeznice, Vír nebo Tetín a také celý kraj Vysočina. V létě začne elektronický doklad akceptovat již zmíněná policie, ale také úřady práce nebo finanční úřady. S rokem 2025 by to pak měly být také všechny samosprávy nebo například pošty.

edoklady

Foto: eDoklady

Údaje z občanky v eDokladech jsou nezfalšovatelné a přenášejí se zabezpečenými kanály

To, kterou variantu dokladu bude člověk používat, záleží čistě na něm, neznamená to, že by e-doklady museli povinně používat všichni. Takzvaný digitální opis pak naopak nebude vůbec možné použít například pro dálkové prokazování totožnosti nebo pro cesty do zahraničí. V takových případech bude pořád nutné mít i plastovou kartičku.

A jak přesně by to mělo fungovat? Od ledna by měla být ke stažení mobilní aplikace, kterou vyvíjí Digitální a informační agentura. Ta by ji měla v prosinci začít testovat. Probíhat by měla také školení, jak eDoklady využívat. Občanka bude v telefonu dostupná i bez online připojení. Každý by pak měl mít možnost zvolit, jaké údaje z občanky bude ukazovat.

„Bude možné zvolit, které údaje příjemce uvidí, například při prokazování věku nemusí být vidět adresu bydliště,“ říká Bartoš. Pokud se člověk bude chtít prokázat, pak v aplikaci zvolí požadavek na identifikaci, prokáže se bankovní identitou či jiným elektronickým ověřením totožnosti a aplikace následně vygeneruje kód, na základě kterého se k potřebným údajům dostane ten, kdo kontrolu provádí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Problém by neměl nastat ani v případě, že člověk telefon ztratí, eDoklady totiž půjde na dálku vypnout. „Tím odpadá obíhání úřadů kvůli vystavení nového průkazu,“ dodává vicepremiér pro digitalizaci. Spuštění digitálních dokladů vyjde asi na půl miliardy korun, dalších padesát milionů bude stát platit za jejich roční provoz.

Změny se ale od ledna nedotknou jen občanky. Platit začne také novela zákona o silničním provozu, podle které bude možné nechat doma řidičský průkaz. Lidé se budou moci prokázat právě občankou.

Evropskou digitální peněženku by měli přijímat i v hotelech

Digitální identitu se chystá zavést také Evropská unie, plán podpořily na konci loňského roku členské státy. Ta by měla zajistit, že se lidé budou moci digitálně prokazovat na úřadech, ale například i v bankách nebo hotelech ve všech zemích evropské sedmadvacítky. Akceptovat by tento způsob tedy měly i soukromé služby, Evropa dokonce plánuje, že některé povinně. Používat by se mohl i v dopravě, energetice, ve zdravotnictví nebo v telekomunikacích.

bartos

Přečtěte si takéNový Portál občana má fungovat jako e-shop nebo e-mailNový Portál občana má fungovat jako e-shop nebo e-mail. Do budoucna slibuje například i plné moci

Na legislativní úpravě evropské digitální peněženky se shodly Evropský parlament a Rada EU, nyní bude podléhat ještě formálnímu schválení oběma institucemi. Členské státy by pak měly peněženku poskytnout k užívání občanům do dvou let. Unijní peněženky by ale zároveň měly vycházet ze stávajících vnitrostátních systémů.

„V současné době nemá každý člověk žijící v EU přístup k prostředku, který by mu digitální identifikaci umožňoval. Unijní peněženky digitální identity nebudou nahrazovat stávající řešení v členských státech, ale budou je doplňovat,“ uvádějí oficiální stránky EU.

Ministr Bartoš říká, že přijetí eDokladů pomůže při zavádění evropské peněženky, protože pro ni bude mnoho částí aplikace použitelných. „Evropská digitální peněženka nám umožní držet digitální identitu nejen na úrovni základních údajů, ale vlastně všech atributů, které nás popisují jako komplexní bytost. A právě k evropské digitální peněžence ultimátně směřujeme,“ uvedl ředitel Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd.