Tolerance nestačí, musíme se skutečně respektovat, říká Yemi. Rovnost bude muset někdo zaplatit
Je kreativec, brzy možná vesmírný turista a trochu i filozof. Yemi A.D. říká, že na zvládání výzev budoucnosti jsou potřeba talenty všeho druhu.
Jen málo dnes aktivních umělců českého původu si dokázalo ve světě vydobýt takové jméno jako Yemi A.D. Coby tanečník a choreograf pracoval s Kanyem Westem a prosadil se také jako multidisciplinární umělec a kreativec, který se jako jeden z osmi lidí na světě má vydat na vyhlídkový let kolem Měsíce. V posledních letech se v rámci svého projektu Moonshot Platform pro mladé inovátory ale zabývá i otázkami sociální rovnosti a ochrany klimatu.
Už jen tento krátký výčet činností značí, že jednačtyřicetiletý rodák z Liberce v sobě má něco speciálního. Představivost a kreativita jsou jeho největší devizou, která asi nejvíc vyplouvá na povrch, když dostane prostor nerušeně a přirozeně hovořit. Takovou možnost dostal i v novém díle podcastu Čestmíra Strakatého.
Yemi A.D. v posledních měsících pobývá hlavně v New Yorku, kde se naplno věnuje rozvoji své platformy Moonshot. Ta se zaměřuje na tvorbu prostředí pro mladé inovátory z celého světa a propojuje jejich projekty zaměřené na udržitelnost a sociální rovnost. Uspořádala už několik konferencí a rozdala stovky tisíc dolarů v rámci svých Moonshot Awards. Jedná také o akcelerátoru v Evropě a spolupracuje i s OSN nebo s newyorským starostou.
Široký záběr je podle Yemiho potřeba proto, že na zvládnutí výzvy v podobě klimatické změny budou potřeba všemožné talenty. Byť to může vypadat, že vykračuje dalece mimo svůj původní obor, ve skutečnosti prý spíš dělá to, co ho baví víc.
„Uvědomil jsem si, že Moonshot mě baví víc než věci, které jsem dělal předtím. Ať už to bylo v byznysu, reklamě nebo eventech, tak to bylo o podněcování lidí k nakupování něčeho, co nepotřebují. A najednou jsem přesunul kreativu do impactového světa a dělám s mladými lidmi a inovátory. Moc mě to baví a má to i úspěch,“ říká Yemi. Do platformy se v počátku zapojila kupříkladu i Madeleine Albrigtová.
Moonshot se celá myšlenka ostatně nejmenuje náhodou. Podle Yemiho slov to byla právě skupina, jež stála v jejím zárodku, která ho svým nadšením podnítila k cestě ke zdánlivě nesplnitelnému snu. Chtěl totiž letět na cestu kolem Měsíce v rámci skupiny, kterou sestavoval ve spolupráci se SpaceX japonský miliardář Júsaka Maezawa. Nejdříve se obával reakcí, ale se svým bláhovým snem se pak svěřil seminární skupině ve Spojených státech, jíž se účastnil.
„Reakce třídy byla skvělá. Říkali, že jestli tam má někdo letět, tak já. Jestli se to má někomu podařit, tak mně. A pojmenovali naši třídu Moonshot, aby mě podpořili,“ vypráví v podcastu Čestmíra Strakatého Yemi. Na unikátní vesmírnou misi vybrán byl Yemi později skutečně vybrán, a pokud se uskuteční, tak se stane prvním vesmírným turistou z Česka.