Touha po svobodě, předání firmy a pochyby. Tři nejčastější případy, kdy majitelé firem hledají pomoc
Majitelé firem často potřebují pomoc při generační výměně nebo odlehčení od operativy. Jan Kodytek z JPF v podcastu vysvětluje, jak tomu čelit.
Sedmdesát procent rodinných firem aktuálně řeší generační obměnu. Netýká se to jen jejich šéfů, ale celého managementu. „Často tam nástupníkům, kteří firmu přebírají, zůstane vedení, které mu jen předhazuje, že se znají s jeho rodiči třicet let a ať na ně nějaké inovace nezkouší,“ říká interim manažer Jan Kodytek ze společnosti JPF v podcastu BrandStories, ve kterém nahlížíme do zákulisí českých firem.
„Nemyslím si, že interim management je pro firmy, které mají ‚problém‘ – spíše jsou to společnosti, které řeší nějakou složitější situaci a chtějí se posunout dál. Nejde o to, že by si majitelé nevěděli rady, jsou spíše přetížení operativou,“ dodává Jan Kodytek, šéf JPF pro Moravu a slovenský trh.
V JPF, které se specializuje na řízení firem, jejich záchranu či restrukturalizaci, aktuálně takto pomáhají vést přes devadesát firem ve čtyřech zemích. Ačkoliv sám Kodytek působil v desítkách podniků, příběhy a situace, které majitelé řeší, jsou si často podobné. Sám je rozděluje do tří kategorií.
První je touha po svobodě. „Majitelé často touží osvobodit se od dennodenní operativy, ale ve firmě dále působit například v rozvojové roli. Už si touží řídit svůj čas po svém, nebýt tam dvanáct hodin denně od pondělí do neděle, ale mít život ve svých rukou a mít čas na rodinu. Často se dostávají do stavu, kdy rodina kvůli jejich vytížení nefunguje,“ dodává Kodytek v podcastu BrandStories, který si můžete pustit na Spotify, Apple Podcastech nebo na YouTubu či v přehrávači výše.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.