Toxická zábava. Proč nás děsily škodliviny z požáru v Hřensku, ale rachejtle nám vrásky nedělají?
Silvestr je sice už za námi, napříč českou společností ale stále silně rezonuje. Oslavy totiž na mnoha místech způsobily rekordní znečištění ovzduší.
Znečištění ovzduší během letošních oslav Nového roku dosáhlo rekordních hodnot
Komentář Sáry Goldbergerové: V Praze během posledních oslav Nového roku opět na řadě míst platil zákaz odpalování volně prodejné pyrotechniky a vedení města apelovalo na obyvatele, aby se barevných světýlek a ohromného rámusu vzdali. Marně. Už několik hodin před půlnocí napříč celou metropolí rachotily rachejtle a jiné nesmyslnosti, v prvních minutách roku 2023 město ozařovaly oslepující záblesky. Jenže kromě zvukového a vizuálního smogu milovníci rachejtlí pravidelně škodí i jinak – ovzduší zpestří náloží toxinů a škodlivých prachových částic. A podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla jejich koncentrace letos rekordní.
Všichni máme živě v paměti tragický požár Hřenska, který vypukl v červenci roku 2022. A nejen lidé žijící v ohněm zasaženém regionu si pamatují zápach spáleného dřeva, který se nesl daleko za jeho hranice. I v Praze jsme se podivovali tomu, proč se ulicemi line aroma připomínající táborák. Pražané se zdráhali otevřít okna, jelikož se báli, že se nadýchají vzduchu znečištěného prachovými částicemi.
V průběhu požáru v Hřensku se koncentrace prachových částic v Praze skutečně zvýšila. Na většině území hlavního města se podle měření ČHMÚ z 26. července pohybovala mezi 70 a 90 mikrogramy na metr krychlový, v oblasti Vršovic, Vinohrad a v centru 90 mikrogramů na metr krychlový dokonce přesahovala. Panika se zavřenými okny ale vyvolává v kontextu silvestrovských oslav cynický úšklebek na tváři.
ČHMÚ totiž publikoval měření z noci 31. prosince 2022 na 1. ledna 2023. Snadno si tak lze udělat obrázek o tom, jak vypadalo ovzduší v momentě, kdy začaly oblohu rozzařovat rachejtle a kdy byla valná většina obyvatel města venku. Pražská stanice ve Vysočanech naměřila mezi první a druhou hodinou ranní koncentraci částic 366 mikrogramů na metr krychlový.
„Tato stanice je v provozu od roku 2004. Za téměř 20 let monitoringu se tato hodnota řadí k pěti nejvyšším kdy naměřeným. Naposledy pak byla vyšší hodnota pozorována v roce 2010. Zároveň se jedná o nejvyšší kdy pozorovanou koncentraci částic menších než 10 mikrogramů na přelomu roku v historii měření této stanice,“ uvádí k situaci v pražských Vysočanech šéf oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Extrémně znečištěné ovzduší si dobrovolně naordinovali rovněž obyvatelé Tábora. Zdejší stanice dokonce naměřila nejvyšší hodnotu v rámci celé České republiky – 821 mikrogramů na metr krychlový. „Stanice v Táboře se nachází v centru města a v husté zástavbě. Přestože se jedná o nejvyšší změřenou koncentraci částic o tomto Silvestru na stanicích v Česku, takto vysoké mohou být koncentrace i v jiných městech,“ dodává Brzezina.
Ve Znojmě byla zaznamenána maximální průměrná hodinová koncentrace částic 401 mikrogramů na metr krychlový, v Mladé Boleslavi 381 a v Berouně 273. Celkový český průměr ze všech 113 stanic se po půlnoci vyšplhal na 70 mikrogramů na metr krychlový, jenže měření zahrnuje i výpočet ze stanic mimo města, kde může být vliv odpalování minimální. Naopak na hlavních náměstích největších českých měst lze očekávat koncentrace ještě vyšší.