Trámy z vykřičeného domu poslouží ekologii. Vědci z Brna z nich vyrobí OSB desky na dřevostavby
Místo stovky let by dřevo mohlo být využíváno dvakrát tak dlouho. Jenže velká část se ho prostě spálí. Mendelova univerzita se to snaží změnit.
Když se v Brně boural erotický klub Moulin Rouge, zbyly i staré dřevěné trámy. Jindy by se s nimi normálně topilo nebo by prostě vyletěly komínem. Kus růžového vykřičeného domu si ale tentokrát vypůjčila Mendelova univerzita, která bude zkoumat, jak vdechnout starým trámům nový život.
„V Česku je v oběhu velké množství dřeva, které mnohdy skončí ve spalovně po jednom použití. Dřevo, které je již v oběhu, je třeba udržet v životním cyklu a využívat ho co nejdéle,“ popisuje pro CzechCrunch Tomáš Pipíška z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií Mendelovy univerzity. Univerzita chce trámy přetvořit především na OSB desky, díky kterým by dřevo mohlo dál existovat ve dřevostavbách. K tomu je ale potřeba odstranit hned několik překážek.
Podle Pipíška je při použití starého dřeva největší problém velké množství nečistot. Jsou to šrouby, hřebíky nebo třeba zbytky omítky. Začít se tak musí vyčištěním. „Pokud bychom chtěli stejný trám znovu použít jako nosník, pak jeho očištění stačí. Pokud ale chceme ze starých trámů vyrobit OSB desky, je postup o něco složitější,“ líčí Pipíška.
Vzhledem k tomu, že se ze starého dřeva musí vyrobit štěpka, musí být dřevo dostatečně vlhké. Čím víc vody ve dřevě je, tím kvalitnější jsou vyrobené třísky a tím kvalitnější jsou pak i samotné OSB desky. Jenže u recyklovaného dřeva je obsah vlhkosti velmi nízký.
„Kvalita štěpky by proto nemusela být dostatečná na to, aby výsledná OSB deska splňovala parametry stanovené normou,“ popisuje vědec. Dalším úkolem týmu bude zjistit, zda jsou schopní kvalitní desky vyrobit ze stoprocentního recyklátu, nebo zda budou muset použít směs starého a nového dřeva.